385 000 €1 070 m²

Aamupäivänkuja 1, Olari, Espoo

Velaton hinta
385 000 €
Tontin pinta-ala
1 070 m²
Kaupunginosa
Olari
Kaupunki
Espoo
Uutta! Tutustu alueen palveluihin kartalla

Uuden karttaominaisuuden avulla voit helposti tutkia kohteen ympäristöä ja alueen palveluita. Kartalta löydät muun muassa julkisen liikenteen, terveyspalvelut sekä koulut ja päiväkodit.

Ihana puutarhatontti Olarissa

Rauhallisella omakoti- ja rivitaloalueella palveluiden tuntumassa on 1070 neliön tila, jolla on , homekoiratutkimuksen mukaan purkukuntoinen puurakenteinen 1960- luvun paritalo. Kyseessä on tila, jonka rakentamista suunnittelevan pitää hakea tontiksi. Tontilla voidaan odottaa olevan rakennusoikeutta noin 370 neliötä. Kaikki ympäröivät tontit ovat valmiita eli tontiksimuuttoprosessi on nopea. Tilalla on tehty maaperätutkimus uudisrakentamista ajatellen. Paikasta on muodostettu asunto-osakeyhtiö, jonka koko osakekanta on tässä myuynnissä. Tilalla on runsaasti toinen toistaan viehättävämpiä kasveja, joiden lehtevyys tuo paikalle upean tunnelman. Kaupan mukava ostajlle siirtyy niin sähkö- kuin vesiliittymät. Tilalla on myös porakaivo. Ollaan yhteydessä. Soita 0405572505 tai ota yhteys spostitse kirsi.maasalo@remax.fi. Tee reippaasti tarjous - siitä päästään eteenpäin. Sijainti on mainio, alue on rauhallinen ja ns. kaikki palvelut ovat kävelymatkan päässä. Niin Niittykummun kuin Matinkylän metroasemat ovat helposti saavutettavissa. Ison Omenan kauppakeskus ja vielä lähempänä oleva Prisma tarjoavat hyvin monipuoliset palvelut. Alueella on sekä suomen että ruotsinkielisiä päiväkoteja ja kouluja. Ollaan yhteydessä. Käydään katsomassa paikkaa. Ota yhteys kirsi.maasalo@remax.fi tai 040 5572505.

Seuraavat esittelyt

Ei sovittuja esittelyitä. Ota yhteyttä kohteen ilmoittajaan sopiaksesi esittelystä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Olari
Kohdenumero
80347121
Tonttityyppi
Omakotitalotontti
Tontin pinta-ala
1 070 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-ala on rakennuskuvien tietojen mukainen
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Näkymät
Puistoinen piha ja asuinalue
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Iso Omena lukuisine palveluineen n 1km
Prisma 700 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
49-427-1-141
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
385 000 €
Myyntihinta
385 000 €
Neliöhinta
359,81 € / m²

Vastikkeet

Pääomavastike
0 € / kk
Korjausvastike
0 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Hallitus on sopinut maksuista vuosittain.

Talon ja tontin tiedot

Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Tässä on myytävänä koko asuntoyhtiön osakekanta, Asunto Oy Paularinne. Asunto Oy Paularinne omistaa tilan osoitteessa Aamupäivänkuja 1. Tilalla on purkukuntoinen asuinrakennus ja kaksi pienehköä purkukuntoista varastorakennusta.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalotontti
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Kaavoitustiedot
Tontille saa rakentaa neljä asuntoa, kahteen kerrokseen. Kuitinmäentien puolelta rakennusten etäisyys rajalta pitää olla 8 m, muista suunnista 4 m
Kaavatilanne
Asemakaava ja yleiskaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla, metroasema lähellä, hyvät pyöräilytiet ja bussipysäkki lähellä Metroasemat sekä Matinkylssä että Niittykummussa, noin 1 km päässä
Rakennusoikeus
Rakennusoikeutta ei tilana ole, mutta tonttina 378 m2 m²
Pihan kuvaus
Perinteinen puutarhapiha Geotekniikkayksikön tietojen mukaan kohteessa ei sijaitse maanalaisia tiloja, eikä maanalaisten tilojen suunnitelmavarauksia. Maanalaisten tilojen suhteen maalämpökaivojen toteuttamiselle ei ole esteitä.
Lämmitys
Sähkö
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys.
Tontin kuvaus
Tontti - nyt vielä tilan muodossa - on kevyesti rinnetontti. Tontilla on tehty maaperäanalyysi, joka on saatavissa välittäjältä. Alueella maalämpöön siirtyminen on mahdollista. Tontilla on aikaa sitten tyhjennetty maassa oleva öljysäiliö alkuperäistä öljylämmitystä varten. Tontilla on sievä puinen paritalo, 3h + 3h , on purkukuntoinen. Homekoiraraportti on saatavissa välittäjältä. Rakenteita ei ole avattu.
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Olohuoneen varusteet
Asunnoissa on tilavat olohuoneet, jotka ovat Kuitinmäentien puolella. Vaikka ikkunat ovat vanhat, liikenteen äänet jäävät ulkopuolelle.

Ota yhteyttä

Kirsi Maasalo
Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, PVS, MMM, MH / Donna mobile Oy

Mitä yhteydenottosi koskee?


RE/MAX Casa Alto | Donna mobile Oy
Laivurinrinne 1, 00120 Helsinki
Kirsi Maasalo
Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, PVS, MMM, MH / Donna mobile Oy

Ota yhteyttä

Mitä yhteydenottosi koskee?

Soita
Oikotien kohdeilmoituksessa ei välttämättä ole kaikkia tietoja kohteesta, varmista tiedot kohteen virallisesta esitteestä.

Oikotie on osa Vend-konsernia. Vend on vastuussa tietojesi käsittelystä tällä sivustolla. Lue lisää