138 000 €58,5 m²

Kivivuorenkuja 2 i, Martinlaakso, Vantaa2h, k, kph, vh, et.

Velaton hinta
138 000 €
Hoitovastike
257,40 € / kk
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Martinlaakso
Kaupunki
Vantaa

Viihtyisä kaksio toimivalla pohjaratkaisulla odottaa uusia asukkaita. Tämä Vantaan Martinlaaksossa sijaitseva hyväkuntoinen kaksio sijaitsee vuonna 1972 rakennetun kerrostalon viidennessä kerroksessa. Talosta löytyy hissi.

Erillinen keittiö ja makuuhuone sekä avara olohuone, josta on pääsy parvekkeelle, luovat yhdessä toimivan ja selkeän kokonaisuuden. Etelään suuntautuva lasitettu parveke tarjoaa oivan paikan nauttia auringonpaisteesta ja rauhallisista hetkistä. Kylpyhuoneessa on mukavuutta lisäävä lattialämmitys. Makuuhuoneessa ja eteisessä on kaapistot, ja lisää säilytystilaa tuo erillinen vaatehuone.

Sijainti Martinlaaksossa tarjoaa sujuvat kulkuyhteydet, sillä juna-asema on vain n. 250 metrin päässä. Lähialueelta löytyvät monipuoliset palvelut, kuten Martinlaakson Ostari, kouluja ja päiväkoteja.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta juuri sinun kotisi!

Yhteydenotot: mari.jokelainen@roof.fi / mari.jokelainen@roof.fi / 044 5550 326

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kivivuorenkuja 2 i, 01620 Vantaa
Kaupunginosa
Martinlaakso
Kohdenumero
80482088
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Tontin pinta-ala
1,07 ha
Kokonaispinta-ala
58,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Asuinpinta-ala voi siten olla yhtiöjärjestyksessä ja myyntiesitteessä ilmoitettua suurempi tai pienempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh, et.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, uuni, liesi ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, lattialämmitys, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, bidee-suihku ja peilikaappi.
Tulevat remontit
2025 Sähköauton lautauspaikkoja lisää 2025 Parvekekaiteiden- ja julkisivusaneerauksen sekä IV-korjausten suunnittelu 2026 Asfaltin uusiminen 2026 Hulevesikaivojen kunnon selvitys ja korjaus 2027 Julkisivun saneeraus ja ilmavaihdon korjaukset. 2027 Lämmönvaihdin / maalämpöön siirtyminen ja verkoston venttiilien uusiminen Kylmäkellareiden muutos häkkivarastoiksi. Kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapito toimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2025 Vesikattojen uusiminen 2024 Ilmanvaihdon korjausselvitykset 2023 Hissien uusiminen 2023 Grillikatoksen rakentaminen 2023 Porrashuoneiden maalaus, huoneisto- ja käytäväovien sekä lukkojen uusiminen 2022 Parvekelasien huolto, Lumon (yhtiön vastuulla) 2021 Viemärin tuuletusputkien sukitus 2020 Saunojen lauteiden uusinta, kameravalvonta 2019 Ulkopaneelien huoltomaalaus/uusiminen, ikkunapellit, IV-koneiden uusiminen 2018 Pihan kunnostus 2017 Itä- ja pohjoispuolen ikkunoiden uusiminen 2015 Turvakiskojen asennus tikkaisiin 2013-2015 Putkisto-, sähkö- ja telesaneeraus, kph:t uusittu 2008 Salaojaurakka 2006 Autotallien ovien panelointi ja korjaus 2004 Lämmönjakokeskus 2003 Patteri- ja linjaventtiilit uusittu 2000 Parvekeovet uusittu (talo 2) 1997 Parvekeovet uusittu (talo 1) 1997 Länsi- ja eteläpuolen ikkunat uusittu pl. Oh:n ikkunoita 1997 Julkisivut ja katto peruskorjattu
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Martinlaakson Ostari, n. 300 m.
K-Supermarket Martinlaakson Ostari, n. 240 m.
K-Supermarket Martsari, n. 1,1 km.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Kohde sijaitsee lentomelualueella (LDEN 50-55db).
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
92-411-5-40
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10 M

Hinta

Velaton hinta
138 000 €
Myyntihinta
123 834,95 €
Neliöhinta
2 358,97 € / m²
Velkaosuus
14 165,05 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
257,40 € / kk
Pääomavastike
154,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
411,84 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autotalli, pieni 52€/kk Autotalli, iso 55€/kk Peräkärrypaikka 5€/kk Varsinainen yhtiökokous 19.5.2025: Päätettiin, että hallitukselle myönnetään valtuudet periä tarvittaessa kahden kuukauden hoitovastikkeen ja /tai pääomavastikkeen suuruinen ylimääräinen vastike. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Taloyhtiössä ei ole huoneistokohtaista vedenmittausta. Taloyhtiön vesi laskutetaan huoneistossa virallisesti kirjoilla olevan asukasmäärän mukaisesti.
Autopaikan kustannukset
17 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kivivuorenkuja 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 3 488 657,72 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
90
Liiketilojen pinta-ala
119 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: E2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.12.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,07 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö