6600m2 omakotikiinteistö Paattistenjoen varrelta!
Tämä Paattistenjokeen rajautuva 6600 neliön tontti tarjoaa hyvät puitteet vaikka perunamaan perustamiseen. Punaisia tupia saat kaupan päälle kaksin kappalein. Ikävä tosiasia kuitenkin on, ettei kumpikaan rakennuksista sellaisenaan sovellu asuinkäyttöön vaan vaativat molemmat mittavia toimenpiteitä.
Alunperin 1800-luvulla rakennettu hirsirunkoinen torppa on seissyt asumattomana ja kylmillään liki 40 vuotta ja on yli 100-vuotiaan historiansa aikana kokenut vastoinkäymisen jos toisenkin. Näin laajoja laho- ja kosteusvaurioita ei kannata lähteä korjaamaan, joten helpoimmalla pääset, kun yksinkertaisesti päästät tämän taloraukan kärsimyksistään. Museovirasto on ilmoittanut, että se ei vastusta purkamista. Purkaminen edellyttää rakennusvalvonnalta haettavaa purkamislupaa.
Vanhan osan yhteyteen, 1980 tehty laajennusosa on ollut asuinkäytössä, mutta vaatii sekin vähintään kokonaisvaltaisen peruskorjauksen. Talon rakenteet ja tekniikka ovat kauttaaltaan käyttöikänsä ylittäneet ja uusimistarpeessa. Asuintilat sijaitsevat yhdessä tasossa ja käsittävät yhden makuuhuoneen, olohuoneen, keittiön, erillisen wc:n sekä peseytymis- ja saunatilat.
Kiinteistöllä on sähköliittymä ja se on liitetty kunnan vesijohtoon. Kunnan viemäriä alueella ei ole eikä nykyinen jätevesijärjestelmä täytä lain vähimmäisvaatimuksia, joten myös sen uusimiseen on syytä varautua.
Siltä varalta, että rakennusprojektilta jää ylimääräistä aikaa, tarjoaa idylliset maaseutumaisemat ja reilunkokoinen tontti omaa rauhaa sekä monenlaisia mahdollisuuksia.
Alueelta on hyvät kulkuyhteydet niin omalla autolla kuin julkisilla ja lähin bussipysäkki on lähes kotiovella.
Mikäli edelleen haluat nähdä kohteen paikan päällä, varaa esittelyaikasi välittäjältä.
Tapio Arvo
0449793099
tapio@hauslkv.fi