315 000 €78,5 m²

Laivastokatu 3 A, Pallo-Tyysteniemi, Lappeenranta3h+k+s

Velaton hinta
315 000 €
Hoitovastike
251,20 € / kk
Asuinpinta-ala
78,5 m²
Huoneita
3
Kerros
9 / 12
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pallo-Tyysteniemi
Kaupunki
Lappeenranta

Oletko haaveillut upeasta kodista huikein Saimaa näkymin?

Tämä uudenveroinen skandinaavinen koti on vastaus unelmiisi. Vuonna 2021 valmistuneen Majakan 9. kerroksessa sijaitseva koti on valoisa huoneisto, josta avautuvat henkeäsalpaavat näkymät kauniille Saimaalle. Koti on varusteltu laadukkain kodinkonein ja materiaali valinnoissa on kiinnitetty erityistä huomiota laatuun ja ajattomuuteen. Olohuone ja keittiö ruokailutiloineen on yhtä kokonaisuutta ja se yhdistyy luontevasti rannan suuntaan olevalle todella suurelle lasitetulle parvekkeelle, joka toimii lisätilana lähes ympäri vuoden.

Tartu pian tilaisuuteen ja tule katsomaan uutta kotiasi.

Sovi oma esittelyaikasi LKV Mika Laitinen, 050 5142680.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Pallo-Tyysteniemi
Kohdenumero
80489592
Kerros
9 / 12
Asuinpinta-ala
78,5 m²
Tontin pinta-ala
5 360 m²
Kokonaispinta-ala
78,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan, viimeistään. Vuokrasopimus irtisanottu. Vapautuu viimeistään 1.9.2026
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, pakastinkaappi, erillisuuni, uuni, astianpesukone ja mikroaaltouuni. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili, pesuallas, bidee-suihku ja allaskaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi, peili ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot, häkkivarasto ja vaatehuone
Näkymät
Huikeat näkymät Saimaalle
Tulevat remontit
2025 Asuntojen keittiöiden allaskaappien vuotovahtien pariston vaihto 2025 Vesikaton kuntotarkastus 2025 Palovaroittimien paristojen vaihto 2026 Parvekelasien 5-vuotishuolto, kaidelasien ulkopuolinen pesu 2027 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2029 10-vuotistarkastuksen suunnittelu ja kilpailutus
Tehdyt remontit
Keittiön alusteiden vuotovahtien paristojen vaihto 2023 Etupihan asfaltointi 2021
Kiinteistötunnus
405-4-63-4
Postitoimipaikka
Lappeenranta
Tietoliikennepalvelut
ELISA, 25/25, valokuitu

Hinta

Velaton hinta
315 000 €
Myyntihinta
315 000 €
Neliöhinta
4 012,74 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
251,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
256,16 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 19 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 4,96 € / kk Lisätietoja maksuista: Varainsiirtovero (1,5%) velattomasta kauppahinnasta maksetaan kaupanteon yhteydessä.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Lappeenrannan Majakka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 12 645 815 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
52
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2021
Kerroksia
12
Energialuokka
A2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Tontin koko
5 360 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
RETTA Isännöinti Oy, Sari Bruun, sari.bruun@retta.fi, 0102281924
Kaavoitustiedot
Lappeenrannan kaupunki, 05-6161

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat osakaspaikkoja. Taloyhtiön hallinnassa 2 kpl autopaikkoja. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Mahdollisuus ostaa autokatospaikka ja pihapaikka, jotka ovat erillisinä osakkeina.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto ja huoneistokohtaiset varastot