304 000 €47,5 m²

Suvannontie 2a A, Vallila, Helsinki2h,keittosyvennys,kph,vh,las..p

Velaton hinta
304 000 €
Hoitovastike
225,63 € / kk
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
2012
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vallila
Kaupunki
Helsinki

Vallilan helmi kt 47,5 m2

Valoisa ja avara koti odottaa uusia asukkaitaan Vallilan rauhallisella asuinalueella, Konepajan vieressä, josta on erinomaiset kulkuyhteydet. Tämä asunto tarjoaa upeat näkymät (ylin 5/5 krs.) Puu-Vallilaan, jotka avautuvat suurista ikkunoista, tuoden runsaasti luonnonvaloa sisään.

Sijainti on ihanteellinen niille, jotka arvostavat rauhaa ja hiljaisuutta, mutta haluavat silti pysyä hyvin yhteydessä kaupungin sykkeeseen. Alueella on hyvät palvelut ja liikenneyhteydet, mikä tekee arjesta sujuvaa ja vaivatonta.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin, joka yhdistää modernin asumisen mukavuudet ja rauhallisen ympäristön parhaalla mahdollisella tavalla. Tervetuloa tutustumaan, esittelyt joustavasti!

TÄMÄN KODIN MYY Anna-Maija Miettinen, LKV p. 050 3473394 e. anna-maija.miettinen@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Vallila
Kohdenumero
80499421
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Tontin pinta-ala
2 449 m²
Kokonaispinta-ala
47,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,keittosyvennys,kph,vh,las..p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Siististi pidetty.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Joustava aikataulu max 2-3 kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (AEG, huurrevapaa), astianpesukone (Letkut ja tiivisteet on tarkastettava ennen käyttöä.), erillisuuni (AEG), liesitaso, keraaminen (AEG) ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Hyvin varusteltu keittosyvennys, jossa runsaasto kaappi- ja tasotilaa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Pohjoinen. Parvekkeen (tai parvekkeiden) kokonaispinta-ala: 12 m².
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys (sähköllä), peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku. Pesutilojen kuvaus: Iso laatoitettu kph, jossa lattialämmitys.
Säilytystilat
Kaapistot, vaatehuone ja häkkivarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistossa poikkeuksellisen paljon kaappitilaa: et/oh ja iso vaatehuone, liukuovella.
Näkymät
Avarat ja idylliset näkymät Puu-Vallilaa.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2024-2029 mukaan suunnitteilla mm: Piha: piha-alueen puuosien maalauskunnostus ja korjaukset, katosten maalauskunnostus Julkisivut: julkisivujen paikkakorjaukset ja huoltomaalaus Yleiset tilat: yhteisten pesu- ja saunatilojen pintakorjaukset ja kiukaan uusinta Vesi- ja viemärijärjestelmä: sadevesi- ja pohjaviemäreiden huuhtelu Sähkö- ja tietojärjestelmä: turvavalokeskuksen uusinta, paloilmoitinkeskuksen uusinta, kiinteistöautomatiikan osittainen uusiminen Hissit: normaalia huoltotoimintaa
Tehdyt remontit
2025 autohallin nosto-oven uusiminen, autohallin ajoliuskan kunnostus. 2023 10v. takuutarkastuksessa havaitut julkisivu vaurioiden korjaukset 2022 IV nuohous ja säätä (Cervi Oy)
Palvelut
Palvelut: Itäisen kantakaupungin kattavat palvelut: S-market, Lidl, apteekki, elokuvateatteri, kuntosali ja kivijalkakauppoja. Triplan ja Redin kauppakeskukset.
Urheilutalo, Mäkelänrinteen uimahalli, Vallilan kirjasto, Kalasataman hyvinvointikeskus.
Konepajan kulttuuritarjonta ja ravintolat.

Paikallistiedot: Puu-Vallilan kainalossa moderni taloyhtiö.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastuspykälä Yj. 8§, koskee autohallipaikkaosakkeita. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Hiljainen ja rauhallinen sijainti.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-022-0534-11
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Kaapeli/Teliasonera, Kaapeli, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
304 000 €
Myyntihinta
304 000 €
Neliöhinta
6 400 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
225,63 € / kk
Tontin vuokravastike
163,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
389,03 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
25,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Pesutupa 2€/h

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Lieska
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 13 454 770 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2012
Huoneistojen lukumäärä
40
Liiketilojen pinta-ala
211,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2012
Kerroksia
5
Energialuokka
C2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto ja ilmanvaihtokone
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 449 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ehta Isännöinti, Antti Kavonius, isannointi@granlund.fi, 09 2500 6250
Kaavoitustiedot
Yhtiöllä yhteisjärjestelysopimus tonttien nro 11,12 ja 13 vuokrahaltioiden kesken. Ks. Yj. 4§.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, kaupunkiliikenneyhteys, raitiovaunupysäkki lähellä ja hyvä kulkuyhteys Metroon ja juna-asemalle (Pasila ja päärautatieasema) liittymäliikenne.
Pihan kuvaus
Yhtiöllä viihtyisä sisäpiha, missä ei ole autopaikkoja.