380 000 €57 m²

Sahanmäenkuja 4, Konepaja, Helsinki2h+avok+kph/wc+s+las.parv.

Velaton hinta
380 000 €
Hoitovastike
290,70 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
2015
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Konepaja
Kaupunki
Helsinki

Moderni kaksio Konepajalta – Oma sauna, lasitettu parveke ja huippusijainti!

Tämä vuonna 2015 valmistunut 4. kerroksen kaksio toimii tilavien huoneiden ansiosta monenlaiseen elämäntilanteeseen. Avokeittiön ja olohuoneen saumaton yhdistelmä tekee asunnosta valoisan, avaran ja helposti sisustettavan. Mukavuutta asumiseen tuovat oma sauna, ajaton parkettilattia sekä kylpyhuoneen miellyttävä lattialämmitys. Kokonaisuuden kruunaa lasitettu parveke, joka tarjoaa mukavan lisätilan oleskeluun.

YIT:n rakentama Asunto Oy Helsingin Tenderi sijaitsee omalla tontilla ja kuukausittainen hoitovastike on kohtuullinen 5,10€/m².

Sijainti Konepajan pohjoisosassa on ensiluokkainen. Triplaan ja Pasilan asemalle kävelet alle vartissa, ja urbaanista ympäristöstä huolimatta pääset hetkessä myös Alppipuiston tai Kumpulan viheralueiden luontoon. Konepaja tunnetaan vilkkaasta kulttuuri- ja ravintolaelämästään, ja lisäksi lähialueelta löytyvät loistavat puitteet urheiluun sekä sisällä että ulkona.

Kotia esitellään yksityisesittelyin. Otathan yhteyttä ja varaat oman esittelyaikasi.

Olli T. Väätäinen / 041 318 6491 / olli.vaatainen@asuntopehtoori.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Konepaja
Kohdenumero
34714210
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
1 267 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+avok+kph/wc+s+las.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
VARUSTUS: Kaapistot, uuni, liesitaso, liesituuletin, jääkaappipakastin, kiinteät valaisimet, astianpesukone, hana, lavuaari.
SEINÄT: Maalattu, välitila laatta.
LATTIA: Parketti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
VARUSTUS: Suihku, suihkuseinä, wc-istuin, bidee, allaskaappi, peilikaappi, hana, lavuaari, pk-liitäntä.
SEINÄT: Kaakeli.
LATTIA: Laatta.
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Luoteeseen
Tulevat remontit
- 2026: Asuinhuoneistojen parvekelasitusten huolto- ja korjaustoimet - 2026–2027: Elastisten elementtisaumojen kuntokartoitus ja toimenpiteet - 2027: Ikkunoiden ja ovien tiivisteiden uusiminen - 2027–2028: Kiinteistön lukitusjärjestelmän uusiminen
Tehdyt remontit
- 2026: Kaikkien asuinhuoneistojen parvekelasien kuntotarkastus - 2024: 10-vuotistarkastusta varten kuntokartoitus + PTS 10 v - 2024: Ilmanvaihdon puhdistus, mittaus ja säätö - 2022: B-rapun hissin vaijerit vaihdettu - 2020: Autohallin sähköautojen latausvalmiuden rakentaminen
Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, Sisäverkon kaapelointi, Oma sopimus palveluntarjoajan kanssa

Hinta

Velaton hinta
380 000 €
Myyntihinta
245 716,60 €
Neliöhinta
6 666,67 € / m²
Velkaosuus
134 283,40 €

Vastikkeet

Hoitovastike
290,70 € / kk
Pääomavastike
1 101,90 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 392,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 19 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoa velkaosuudesta: Ylimääräiset lyhennykset ilman pankin kulua kuukausittain. Kirjanpitäjälle ilmoitus noin kk aikaisemmin. Isännöitsijätoimisto laskuttaa ylimääräisestä lyhennyksistä hinnaston mukaan..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Tenderi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2015
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2015
Kerroksia
6
Energialuokka
B2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen LTO
Tontin koko
1 267 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kotikatu Alppila
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy (Lauttasaaren toimipiste), Itälahdenkatu 15-17, 00210 Helsinki / Isännöitsijä Inna Lindholm, inna.lindholm@kiinteistotahkola.fi, +358207488285
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Helsingin kaupunki
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys, Vesikiertoinen lattialämmitys. Lattialämmitys: Kylpyhuoneessa lattialämmitys

Tilat ja materiaalit

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
VARUSTUS: Kaapisto. SEINÄT: Maalattu. LATTIA: Parketti.
Olohuoneen varusteet
SEINÄT: Maalattu. LATTIA: Parketti.