378 000 €69,5 m²

Teollisuuskatu 3 b B, Vallila, Helsinki3h+k+kph+s+et+parveke

Velaton hinta
378 000 €
Hoitovastike
326,65 € / kk
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
2013
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vallila
Kaupunki
Helsinki

Vuonna 2013 valmistuneessa, hyvin hoidetussa taloyhtiössä on tarjolla läpitalon saunallinen muuttovalmis kolmio. Selkeä pohja ja olohuoneen jatkeena suuri, kahteen suuntaan lasitettu terassi tuovat runsaasti valoa. Samaan aikaan asunto tarjoaa mukavasti yksityisyyttä eikä yhdestäkään ikkunasta näy naapuriin. Ilmalämpöpumppu (2023) takaa viilennyksen kesällä. Mahdollisuus ostaa myös lämmin varastollinen autohallipaikka.

Taloyhtiö on nuori, eikä suurempia korjauksia ole näköpiirissä. Lisäksi taloyhtiössä on kattavat yhteiset tilat: pesutupa, askarteluhuone ja kerhohuone. Rauhallinen yhtiö sijaitsee vehreän Roineenpuiston laidalla Helsingin kaupungin vuokratontilla, jonka sopimus on voimassa vuoden 2075 loppuun.

Trendikäs Vallila on kehittynyt viime vuosina isoin harppauksin. Keskustaan pääsee raitiovaunulla tai metrolla 20 minuutissa, ja sekä Pasila että Kalasatama kauppakeskuksineen ovat kävelyetäisyydellä. Lähialueet ja vieressä oleva Konepajan alue tarjoavat laajan ravintola-, kahvila- ja kulttuuritarjonnan sekä monipuolisia myymälöitä ja yrityksiä.

Tiedustelut ja esittelyvaraukset: Rasmus Parkkila, LKV, LVV puh: 0400 910301 tai rasmus.parkkila@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Vallila
Kohdenumero
80493840
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Tontin pinta-ala
2 132 m²
Kokonaispinta-ala
69,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+s+et+parveke
Huoneita
3

- Pyyhekuivain
- Lattialämmitys (sähköinen mukavuuslattialämmitys)

Lattia: laatta
Seinät: laatta.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys: - 2025: Julkisivumaalauksia 10-vuotis takuutyönä. SRV on korjaamassa ja maalaamassa kaikki paitsi pihan puoleiset pohjoiseen osoittavat seinät. - 2025: Autohallin rampin korjaus - 2025-26: Porrashuoneiden maalaus - 2025-26: IV-kanavien nuohoukset ja korjaukset
Tehdyt remontit
2014: Taloyhtiön ja yhteisjärjestelysopimuksen mukaisten tilojen uudelleen sarjoitus iLOQ lukitusjärjestelmään. 2014: Yhteisjärjestelysopimuksen mukaisesti yhteishankinta kameravalvonta järjestelmä. 2017: Saunan lattian kaato korjattu. 2018: Hankittu kiinteistölle viisi (5) valvontakameraa ja tallenninlaite. 2019: Pihan istutuslaatikoiden huoltomaalaukset. 2021: Sähköautojen latauksen toteutus autohalliin 2022: Lukitusparannukset kellaritiloissa 2023: Kiinteistön 10-vuotistarkastus 2023: Paloilmaisimien vaihto 2025: Nosto-oven vaihto
Palvelut
Teollista historiaa ja trendikästä kaupunkikulttuuria:
Teollisuuskatu 3 sijaitsee keskellä Vallilan eläväistä ja jatkuvasti kehittyvää kaupunginosaa, aivan Konepajan luovan alueen kupeessa. Vanhoihin tiilirakennuksiin syntyneet ravintolat, studiot ja yritykset luovat ainutlaatuisen tunnelman, jossa teollinen historia ja urbaani nykypäivä kohtaavat.

Palveluiden runsaus ja sujuva arki:
Vallilasta löytyvät kaikki arjen tärkeimmät palvelut kävelyetäisyydeltä – lähikaupat, kahvilat, kuntosalit ja trendikkäät ravintolat ovat aivan kulman takana. Alueen koulu- ja päiväkotitarjonta on monipuolinen, ja pyörällä tai jalan pääsee nopeasti niin Pasilaan, Kallioon kuin keskustaan.

Viihtyisät puistot ja aktiivinen vapaa-aika:
Viereinen Konepajanpuisto tarjoaa vehreän hengähdyspaikan keskellä kaupunkia, ja läheiset Eläintarhan sekä Alppipuiston alueet houkuttelevat ulkoiluun ja piknikille. Urheilusta kiinnostuneille Vallilan ja lähialueiden salit, juoksureitit sekä kaupunkipyöräverkosto tekevät liikkumisesta vaivatonta. Lapsiperheille löytyy paljon leikkipaikkoja ja puistoja, sekä lähin päiväkoti 50 metrin päässä.

Erinomaiset liikenneyhteydet:
Teollisuuskadun läheisyydessä kulkevat useat raitiovaunu- ja bussilinjat, ja Pasilan asema tarjoaa suorat junayhteydet kaikkialle pääkaupunkiseudulle.

Eläväinen yhteisö ja jatkuva kehitys:
Vallila ja Konepaja ovat viime vuosina nousseet yhdeksi Helsingin kiinnostavimmista asuinalueista. Vanhoihin tehdashalleihin rakentuvat uudet palvelut, tapahtumat ja työtilat luovat jatkuvasti uutta elämää alueelle – täällä urbaani elämä sykkii aidosti joka päivä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
378 000 €
Myyntihinta
378 000 €
Neliöhinta
5 438,85 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
326,65 € / kk
Tontin vuokravastike
230,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
556,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Juuri valmistuneen porrashuoneiden maalasurakan kustannukset ovat vielä jyvittämättä myyntihetkellä. Arvio tälle asunnolle tulevasta yhtiölainaosuudesta on maksimissaan 938,94€. Näistä tulevista kustannuksista vastaa ostaja.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Kesäheila
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiön yhteiset tilat: - Sauna - Pesutupa - Ulkoiluvälinevarasto - WC-tila - Kuivaushuone - Väestönsuoja - Kerho- ja askartelutila. Taloyhtiön lisätiedot: VARSINAISEN YHTIÖKOKOUKSEN 5.6.2025 PÄÄTÖKSET - Päätettiin, että tilikauden aikana kertyneistä pääomavastikkeista ja hankeosuuksista tai lainaosuussuorituksista rahastoidaan tarvittaessa enintään lainanlyhennyksiä vastaava määrä. - Päätettiin antaa hallitukselle valtuudet kerätä tai olla keräämättä korkeintaan kahden kuukauden hoitovastiketta vastaava summa ylimääräisiä hoitovastikkeita tilanteen niin vaatiessa.- Päätettiin, että taloyhtiön porrashuoneet seinät tasoitetaan ja maalataan sekä kolhiintuneet ja naarmuuntuneet metalliovet huolto maalataan. Hankkeen kustannusarvio riippuen värivaihtoehdoista on 30 000-40 000 euroa. Korjaustyöseloste on luettavissa huoneistotieto.fi järjestelmästä.- Valtuutettiin hallitus kilpailuttamaan ja valitsemaan hankkeelle urakoitsija, päättämään porrashuoneiden väritys, allekirjoittamaan urakkasopimus ja valitsemaan hankkeelle valvoja sekä sopimaan muista hankkeen yksityiskohdista. - Päätettiin, että porrashuoneiden pintakorjausten rahoittamiseksi nostetaan enintään 50 000 euron laina. Laina voidaan toteuttaa n. taloyhtiölainana, jolloin osakkaat voivat maksaa oman osuutensa vasta korjausten todellisten kulujen selvittyä. Valtuutettiin hallitus sopimaan laina-aika.- Valtuutettiin hallitus antamaan panttikirjoja tai ottamaan uusia panttikirjoja otettavan lainan vakuudeksi luotonantajan kanssa erikseen sovittavan määrän. Lisäksi valtuutettiin hallitus perimään rahoitusvastiketta lainannostokuukautta seuraavasta kuukaudesta sen suuruisena, että se riittää lainanhoitokuluihin. LUNASTUSLAUSEKE Yhtiöllä ja osakkailla on yhtiöjärjestyksen mukainen lunastusoikeus koskien autopaikkoja. Kts. yhtiöjärjestys 12§.