ENNAKKOMARKKINOINNISSA JA VARATTAVISSA!
Vehreään ja luonnonläheiseen Helsingin Mellunmäkeen syntyy uusi korttelikokonaisuus, jonka osaksi myös Lakean Asunto Oy Helsingin Contadino tulee nousemaan.
Mellunpuistoksi nimetty alue tulee muodostumaan neljästä pienkorttelista, joiden suojiin jää viihtyisiä, autottomia piha-alueita. Korttelikokonaisuudessa tulevat korostumaan asumismukavuuden rinnalla ekologiset ja asumisen hiilijalanjälkeä pienentävät ratkaisut.
Erinomaiselle sijainnille Mellunmäen metroaseman, bussiyhteyksien, monipuolisten palveluiden sekä puisto- ja liikunta-alueiden läheisyyteen rakennettavan Contadinon omistuskodit tulevat lämpiämään ekologisella ja kustannustehokkaalla maalämmöllä vesikiertoisen lattialämmityksen kautta. Energialuokaltaan talo on paras A ja ilmastointiin liitetty asuntojen viilennys säilyttää kotien lämpötilan miellyttävänä myös kesähelteillä.
9-kerroksisen talon 56 ajanmukaista asuntoa tulevat tarjoamaan tilavia koteja moneen eri elämäntilanteeseen. Kaikissa asunnoissa, huolella suunnitelluista 30 m2 yksiöistä aina toimiviin 83,5 m neljän huoneen perheasuntoihin, on reilun kokoiset lasitetut parvekkeet ja useassa asunnossa käytännöllinen vaatehuone tai irtaimistovarasto.
Neljän huoneen kodeissa ja osassa kolmioista on oma saunansa. Taloyhtiön 8. kerroksessa tulee sijaitsemaan myös tilava ja avarilla näkymillään hurmaava asukkaiden yhteiskäytössä oleva saunaosasto. Sen yhteydessä on asukkaiden varattavissa 38 m2 keittiöllinen kerhotila. Saunan ja kerhotilan yhteydessä on avara lasitettu parveke sekä avoin terassiosuus.
Talon yhteisiin tiloihin kuuluvat lisäksi pesula, kuivaushuone sekä ulkoiluvälineille- ja lastenvaunuille varatut tilat. Talon ensimmäiseen kerrokseen tulee kolme liiketilaa. Korttelikokonaisuuden asukkaiden autopaikat tulevat sijaitsemaan erillisessä pysäköintilaitoksessa.
Asunto Oy Helsingin Contadinon tontti on valinnainen vuokratontti. Se antaa osakkeen taloyhtiöstä hankkineelle mahdollisuuden, niin halutessaan, lunastaa itselleen asuntonsa osuuden tontista. Lunastettu tonttiosuus siirtyy tällöin taloyhtiön omistukseen ja osakkeen omistaja vapautuu kuukausittaisen tonttivastikkeen maksamisesta.
Löytyisikö kotisi uudenaikaisen korttelin suojista luonnonläheisestä Mellunmäestä?
Asunnon ennakkovarauksen tekeminen on maksuton ja voit myös perua varauksen veloituksetta, mikäli tilanteesi muuttuu yllättäen.