80 m²

Merikarvian rantatie 768 a, Ahlainen, Pori4h + k + s

Villa Munkki - upea lomamökki Ahlaisten Keikvedellä

Tervetuloa Keikvedelle!

Villa Munkki on uniikki huvila veden äärellä. Ahlaisten Keikvedeltä on lyhyt matka Poriin ja Merikarvialle.

Mökillä majoittuu mukavasti 6-8 henkilöä. Päämökissä on kolme makuuhuonetta: "Master bedroomissa" alakerrassa on mukava parivuode. Yläkerrassa on kaksi makuuhuonetta, joista toisessa on kaksi yhden hengen vuodetta ja toisessa yksi parisänky. Lisäksi rantasaunalla on nukkumatilaa yhdelle-kahdelle. Olohuoneessa on avotakka ja kahden hengen sohva sekä nojatuoli.

Mökin läheisyydessä, aivan rantaviivassa, on tunnelmallinen puusauna, jonka lempeissä löylyissä murheet unohtuu. Saunaan tulee kylmä vesi, joka lämmitetään perinteisesti padassa. Saunasta pääsee pulahtamaan uimaan suoraan mereen. Saunan terassilla on mukava vilvoitella, kuunnella laineiden liplatusta ja ihailla uskomattomia maisemia.

Päämökissä on WC ja suihku sekä pieni pyykinpesukone. Keittiöön tulee juokseva kylmä vesi. Tiskit hoituvat käsin tai pienellä astianpesukoneella, johon kaadetaan mekaanisesti kylmä vesi. Keittiön varusteluihin kuuluvat mm. täysikokoinen jääkaappi ja pieni pakastin, Moccamaster, pressopannu, vedenkeitin, leivänpaahdin, airfyer, kahden levyn induktioliesi, sähköuuni, raclettegrilli & astiasto kahdeksalle. Suodatinpussit, leivinpaperit, kelmut, foliot ja mausteet ovat vapaassa käytössänne.

Päämökissä on WiFi-yhteys ja kaksi suurta televisioita. Ilmalämpöpumppu pitää huolta tilan viilentämisestä, lisäksi mökillä on useita pieniä tuulettimia. Kahdeksan hengen ruokapöytä suurten ikkunoiden edessä tarjoaa upeat maisemat Keikvedelle.

Päämökin suurelta terassilta on myös upeat näkymät merelle. Terassilla on aurinkovuode, kulmasohva pehmusteineen sekä neljän hengen ruokapöytä.

Perinteinen puugrilli sijaitsee pihapiirissä. Myös pieni kaasugrilli on käytössänne. Suuri trampoliini valloittaa niin lapset kuin aikuisetkin. Mökin vuokraan sisältyvät myös kahden SUP-laudan ja yhden intiaanikanootin käyttö.

Vuokraan sisältyvät polttopuut saunalle ja grilliin sekä avotakkaan. Paljun vuokraus on lisämaksusta mahdollista.

Mökki on rakennettu 1950-luvulla, mutta uudistuksia on tehty vuosien varrella: mm. saunamökin terassit ja lasiovet 2022 sekä päämökin terassi ja lasiovet 2023.

Etäisyydet:

Pori 35 km

Merikarvia 19 km

Lähin kauppa K-market Ahlainen 8 km

Meille ovat lemmikkieläimet tervetulleita! Lemmikkieläinmaksu on 15e/lemmikki/viipymä.

Naapurit ovat lähellä mutta eivät näköetäisyydellä, mökki on siis ihan omassa rauhassaan.

Olet sydämellisesti tervetullut lomalle Ahlaisiin!

Hinnasto 2025

Toukokuun ja syyskuun viikot 1000

2.6.-9.6. 1100

9.6.-16.6. 1100

(juhannus varattu)

23.6.-30.6. 1300

14.7.-21.7. 1300

21.7.-28.7. 1300

28.7.-4.8. 1200

4.8.-11.8. 1050

11.8.-18.8. 1050

18.8.-25.8. 1050

(venetsialaiset varattu)

*Loppusiivous erikseen ostettuna 100e

*liinavaatteet 15e/hlö, pedattuna 20e/hlö (sisältää kylpypyyhkeen, kasvopyyhkeen, aluslakanan, pussilakanan ja tyynyliinan)

Varauskyselyt sähköpostilla: maija.munkki@gmail.com

Viihtyisät huoneet

Uintia, SUP-lautailua

Tunnelmallinen puusauna

Upeat ruoanlaitto-mahdollisuudet

Vesistön äärellä

Kuvauksellinen kohde

Asiakaspalautteet "Mökki sijaitsee uskomattomalla paikalla. " "Kaunis mökki upealla maisemalla." "Mökillä on kaikki tarpeellinen, keittiö hyvin varusteltu." "Vietimme ikimuistoisen loman Villa Munkissa." "Erittäin tunnelmallinen mökki ja todella viihtyisä pihapiiri." "Ihana rantasauna, jonka terassille paistaa koko päivän aurinko." "Paikka on gorgeous, puusauna, näkymä merelle ja söpöimmällä mökille tarjoavat autenttisen suomalaisen kesäkokemuksen. Suosittelen ehdottomasti!" "Täydellinen lomanviettopaikka."

Puhelinnumero: +358 50 5993 412

Sähköposti: maija.munkki@gmail.com

https://villa-munkki.webnode.fi/

Perustiedot

Sijainti
Merikarvian rantatie 768 a, 29700 Pori
Kaupunginosa
Ahlainen
Kohdenumero
22736084
Kerros
2 / 2
Loma-asunnon tyyppi
Mökki tai huvila
Asuinpinta-ala
80 m²
Kokonaispinta-ala
120 m²
Huoneiston kokoonpano
4h + k + s
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Keittiö
Keittiö
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Pesukone, Peilikaappi, Laattalattia
Vuokrataan kalustettuna
Kyllä
Ikkunoiden suunta
Olohuone ilta-aurinkoon, Keittiö aamuaurinkoon
Näkymät
Upea merinäköala
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Puukäyttöinen kiuas
Lemmikkieläimet sallittu
Kyllä
Makuuhuoneita
3
Henkilömäärä
6
TV-palvelut
Keskusantenni
Tietoliikennepalvelut
4G, Ethernet

Hinta

Vuokra/kk
Viikkovuokra (alkaen)
1 000 € / viikko
Vuokra-aika
Määräaikainen

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Mökki tai huvila
Kerroksia
2

Tilat ja materiaalit

Pintamateriaalit
Puu