66 m²

Putkisaarentie, Kangasniemi, Kangasniemi3h + avok + s

Villa Iltarusko

Ihana 66 neliöinen hirsimökki, jossa on säilytetty mökin tunnelma vaikka hienoutena löytyykin sähkö ja vesi. Mökiltä löytyy iso tunnelmallinen takka. Sadepäiville löytyy paljon lautapelejä ja leluja yms.

Kesäisin parasta on uinti, soutelu, järven liplatus, auringonlaskut... Rannalla on kesäisin ruokailuryhmä. Rannalta löytyy ulkotulipaikka ja mökin kuistilta kaasugrilli (Käytössä kesäisin). Lapsille löytyy keinu, trampoliini, pihapelejä, hiekkaleluja, uimaleluja jne.

Mökistä löytyy kaksi makuuhuonetta, toisessa 140cm parisänky ja lasten sänky. Toisessa makuuhuoneessa kerrossänky. Olohuoneessa lisäksi kaksi levitettävää vuodesohvaa.

Mökissämme on sähköt ja vedet. Vesi on juomakelpoista, mutta siinä on porakaivoveden maku/haju. Vessaa ei ole sisällä, ulkohuussi käytössä. Pyykinpesukone löytyy.

Mökki sijaitsee Kangasniemellä, Suomen kauneimmassa kunnassa, Puulan rannalla, pienellä lahdella jossa on vain kolme mökkiä. Puulavesi on 47km pitkä ja 32km leveä kalaisa järvi. Mökiltä löytyy sup-lauta ja soutuvene akkuperämoottorilla, joilla pääset tutustumaan kalaisaan Puulaan. Ranta on matala hiekkaranta, jossa on turvallista pienten viettää kesäpäivää.

Mökiltä löytyy palju, jonka käytöstä veloitamme 100e/vklp tai 150e/viikko, tämä maksetaan sopimuksen mukaan erikseen. Palju ei käytettävissä pakkasilla.

Vuokraan sisältyy polkupyörien, soutuveneen, sup-laudan, pulkkien ja liukureiden käyttö.

Huomioithan että mökki on myös omassa käytössä, joten vaatekaapeissa säilytämme henkilökohtaiset tavaramme.

Kesällä Leivonmäen vaellusreitit löytyvät 41km päästä, josta löytyy myös hyviä maastopyörälenkkejä.

Talvisin mökiltä pääsee moottorikelkkareiteille, jäälle hiihtämään, lumikenkäilemään jne. (mökiltä löytyy pulkkia, liukureita ym.). Syksyllä ja talvella voit nähdä revontulia.

Talvisin pääset suoraan mökistä järven jäälle hiihtämään tai ladut löytyvät myös Kangasniemeltä (17km) ja Joutsasta (33km). Läheltä löytyvät useat laskettelukeskukset mm. Purnu (56km), Häkärinteet (67km) sekä Laajis (72km). Mökiltä pääsee myös helposti moottorikelkkareiteille.

Huomioithan, että loppusiivouksen hinta ei sisälly vuokrahintaan. Jokainen siivoaa mökin ja pihan samaan kuntoon kuin oli mökille tullessa.

Ei lemmikkieläimiä.

Kohde myös airbnb jossa arvostelut 5/5

Syyskuu-huhtikuu: 100€/1 yö arkisin (su-to yöt) 175€/2 yötä arkisin 250€/3 yötä arkisin 310€/4 yötä arkisin 350€/5 yötä arkisin su-pe 300€/viikonloppu 490€/viikko

V.2026 kesähinnat Toukokuu, kesäkuu ja elokuu 550€/viikonloppu 780€/viikko tai su-pe 580€ Heinäkuu 550€/viikonloppu 820€/viikko tai su-pe 620€

Juhannus to-su 1000€

Kysy aina rohkeasti tarjousta tai esitä tarjouksia :)

Varattuna: 26.10.-1.11.2025 19.12.25-1.1.26

Perustiedot

Kaupunginosa
Kangasniemi
Kohdenumero
21223197
Kerros
1
Loma-asunnon tyyppi
Mökki tai huvila
Asuinpinta-ala
66 m²
Huoneiston kokoonpano
3h + avok + s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Suuri tiskipöytä, Tilaa isolle ruokapöydälle, Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa, Liesituuletin, Keraaminen liesi, Jää-pakastinkaappi
Parvekkeen lisätiedot
Iso parveke, kuistilla kaasugrilli ja pari tuolia
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Peilikaappi, Lattialämmitys, Avattava ikkuna, Erillinen WC, Pesukone
Vuokrataan kalustettuna
Kyllä
Säilytystilat
Mökki on myös omassa käytössä, vaatekaapeissa säilytämme omia tavaroita. Keittiön kaapit ovat vuokralaisen käytössä.
Ominaisuudet
Paljon ikkunoita, ikkunoissa rullaverhot
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita itään, Ikkunoita länteen, Ikkunoita pohjoiseen, Ikkunoita etelään, Parveke ilta-aurinkoon, Olohuone ilta-aurinkoon
Rannan (vesistön) tyyppi
Järvi
Rannan kuvaus
Pitkä ja matala ranta, johon näkyy hienosti auringonlaskut.
Rannan omistus
Oma ranta
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Puukäyttöinen kiuas, Leveät lauteet, Ikkuna ulos
Makuuhuoneita
2
Henkilömäärä
7
Muut ehdot
Tupakointi kielletty, Kotivakuutus vaaditaan, Tupakointi kielletty sisätiloissa
Tietoliikennepalvelut
4G

Hinta

Vuokra/kk
Päivävuokra (alkaen)
70 € / päivä
Viikkovuokra (alkaen)
490 € / viikko
Viikonloppuvuokra (alkaen)
290 € / viikonloppu
Vuokra-aika
Määräaikainen

Muut maksut

Sähkömaksu
Sisältyy vuokraan

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Mökki tai huvila
Rannan (vesistön) tyyppi
Järvi
Lämmitys
Ilmalämpöpumppu, Sähkö
Lämmönjakelu
Uuni/takka, Ilmalämpöpumppu, Vesikiertoinen lattialämmitys
Vesistö
Puulavesi
Tontin kuvaus
Yhdellä puolella on naapuri, toisella puolella metsää.
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Mökistä löytyy kaksi makuuhuonetta, toisessa 140cm parisänky ja lasten sänky. Toisessa makuuhuoneessa kerrossänky. Olohuoneessa lisäksi kaksi levitettävää vuodesohvaa.