1 350 € / kk55 m²

Sotkatie 1, Lauttasaari, Helsinki2h + k + p

Vuokra/kk
1 350 € / kk
Vapautuu
Heti vapaa
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1958
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja laadukkaasti remontoitu kaksio merellisessä Lauttasaaressa – Koivusaaren metro 200 m

Lauttasaarta pidetään turvallisena ja rauhallisena kaupunginosana, mikä on vilkkaassa pääkaupungissa jokseenkin harvinaista. Asukkaat ovat tutkitusti tyytyväisiä alueeseen, ja siksi sitä kutsutaan onnellisten saareksi. Nyt vuokrattavana valoisa, laadukkaasti remontoitu kaksio saaren länsiosassa, ulkoilumaastojen, meren ja pienvenesataman tuntumassa.

Valoisassa läpitalon huoneistossa on olohuoneesta avautuva hyvän kokoinen parveke Sotkatielle päin, ja toisessa päässä makuuhuone ja keittiö, joiden näkymät avautuvat rauhalliselle sisäpihalle ja Keilalahden ylle. Koti on remontoitu täysin 2019: keittiössä kaiken kestävä kvartsikomposiittitaso, integroidut kodinkoneet ja vinyylikorkkilattia, kylpyhuoneessa tyylikäs mikrosementti ja upotetut spottivalaisimet, eteisessä mittatilaustyönä tehdyt ladonovet. Vuokralaisen käytössä on keittiössä integroitu astianpesukone ja pyykinpesukone. Uuni on moderni ja sisältää muun muassa pyrolyysipuhdistuksen, höyrytoiminnot ja induktiolieden.

Liikenneyhteydet ovat loistavat: Koivusaaren metroasema on vain parin sadan metrin päässä ja bussipysäkit lähes talon vieressä, Länsiväylälle pääset kätevästi omalla autolla. Kaupat ja ravintolat ovat aivan vieressä, alle 200 metrin päässä K-Market Oliivi ja ravintola Long River, kauppakeskus Lauttis 1,3 km.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu, ja käytössä on muun muassa saunaosasto, pesutupa, varastot sekä vehreä piha grilleineen. Koti vuokrataan kalustamattomana ja on heti vapaa. Savuton koti, lemmikit sopimuksen mukaan.

Perustiedot

Sijainti
Sotkatie 1, 00200 Helsinki
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kohdenumero
24589273
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
55 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Lisäksi vintiltä saa käyttöön häkkivaraston.
Huoneiston kokoonpano
2h + k + p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Keittiö-, kylpyhuone- ja pintojen remontti tehty 2019
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, Suuri tiskipöytä, Kivitasot, Integroitu astianpesukone, Induktioliesi, Jääkaappi, Pakastin, Pyykinpesukone
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Allaskaappi, Lattialämmitys
Säilytystilat
Ullakkokomero, talossa lämmin ulkoiluvälinevarasto, lisäksi pihalla kylmä lukollinen varasto.
Ominaisuudet
Valoisa, Sälekaihtimet
Tulevat remontit
Tulossa 2026–2030 (KPTS) Vesikaton huoltokunnostus ja sadevesijärjestelmän korjaus (2027) Lämmitysverkoston perussäätö ja patteriventtiilien uusiminen (2027) Märkätilojen kuntoarvio ja ilmanvaihtohormien puhdistus (2027) Autopaikan ruudun suurentaminen, kuntoarvion ja PTS:n päivitys (2027) Pohjaviemärien huuhtelu ja kunnon tarkastus (2028) Julkisivun kuntotutkimus (2030) Rungolle, perustuksille ja parvekkeille ei ole hallituksen kunnossapitotarveselvityksessä tiedossa merkittävää korjaustarvetta seuraavan viiden vuoden aikana. Tulevat työt ovat huoltoluonteisia.
Tehdyt remontit
Suuret remontit tehty 2005 Julkisivurappaus, parvekkeet ja ulko-ovet uusittu 2007 Linjasaneeraus – vesi- ja viemärijohdot uusittu, pohjaviemärit sukitettu 2007–08 Kaikkien kylpyhuoneiden ja wc-tilojen peruskorjaus 2010 Lämmönvaihdin uusittu, lämmitysverkosto tasattu 2018 Asuntojen ulko-ovet uusittu 2021 Jätekatos uusittu 2024 Vesikaton kuntotarkastus ja puhdistus 2025 Sähköautojen ja lataushybridien latauspisteet
Lemmikkieläimet sallittu
Ei
Muut ehdot
Tupakointi kielletty, Kotivakuutus vaaditaan

Hinta

Vuokra/kk
1 350 € / kk
Vakuus
1 350 €
Vuokrankorotusperusteet
Vuokranantaja voi tarkistaa asunnon vuokran elinkustannusindeksin mukaan. Tarkistusajankohta on vuosittain elokuun 1. päivä.
Vuokrauksen erityisehdot
Vuokralainen tekee oman sähkösopimuksen sekä ottaa kotivakuutuksen vastuuvakuutuksella.
Vuokra-aika
Toistaiseksi voimassa oleva

Muut maksut

Vesimaksu
23 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
23€ / hlö / kk
Sähkömaksu
Vuokralainen tekee sähkösopimuksen
Muut kustannukset
Sauna ja pyykkitupa: Taloyhtiössä sauna- ja pyykkivuorot varataan kätevästi verkossa osoitteessa varaukset.fi. Saunavuoro kestää 1,5 h ja maksaa 7,50 €. Pyykkivuoro kestää 1,5 h ja maksaa 6 €; aikaa saa pidennettyä 2 € / 30 min. Molemmat ovat hyvin vähällä käytöllä, joten vuoron saa yleensä samalle päivälle, mihin aikaan tahansa.
Rahoitusmuoto
Vapaarahoitteinen

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1958
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
3
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikeskuslämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pintamateriaalit
Parketti, Keittiössä 2019 asennettu vinyylikorkki, kylpyhuoneessa mikrosementoidut seinät ja lattia.