Puutarhamainen tontti Pukinmäen vanhalla alueella
Kaunis rakennuspaikka Pukinmäen vanhan omenatarhan alueelta! Tontti sijaitsee rauhallisella pientalo- ja pienkerrostaloalueella, kuitenkin lähellä palveluita ja liikenneyhteyksiä. Pukinmäessä on esimerkiksi useita kauppoja, erilaisia ravintoloita, kahvila, kirjasto, apteekki, kuntosali. Juna-aseman läheisyys mahdollistaa nopean kulkuyhteyden keskustaan, Tikkurilaan ja lentoasemalle. Kehä 1 läheisyys helpottaa autolla liikkumista. Liikenteen melu tontilla on kuitenkin alhainen.
Tontilla on omena- ja luumupuita sekä marjapensaita.
Pohjatutkimus (~1400€) on tehty. Talo voidaan perustaa maanvaraisesti suoraan perusmaan päälle, mikä on halvin tapa rakentaa talo.
Tontti on myyjän toimesta lohkottu asemakaavan mukaisiksi tonteiksi. Ostajalle ei koidu tontin muodostamis- ja lohkomiskuluja (~5000€).
Tontilla sijaitsevalle talolle on haettu ja saatu purkulupa. Ostajan ei siis tarvitse maksaa pakollisia lupaan liittyviä kustannuksia, kuten asbesti- ja haitta-ainekartoitus (~1500€) ja purkulupa (~1500€).
Myytävä tontti on kartassa "Alue 2". Kiinteistöä 91-37-29-58 ja 91-37-29-59 koskeva kiinteistötoimitus on merkitty kiinteistörekisteriin 31.5.2024.
Suunnittelemme rakentavamme itse naapuritontille ja rakennustyö voidaan suunnitella yhtä aikaa toteutettavaksi. Samaan aikaan rakentaen on mahdollista saada edullisempia tarjouksia esimerkiksi maanrakennus- ja perustamisurakoista. Tai koko talotoimittajasta. Meillä on jo arkkitehdin kuvia olemassa, on mahdollisuus miettiä myös kahden tontin kokonaisuutta. Meillä on ollut ajatus rakentaa autotalli- ja pihasaunarakennus - tässä vaiheessa sitä rakennusta voidaan miettiä myös "paritalomalliseksi", asettuen tonttien rajalle. Yhteinen autotallirakennus säästää kustannuksia ja tilaa. Olemme mukavia ja yhteistyökykyisiä. :)
Ota yhteyttä matalalla kynnyksellä ja sovitaan myös näytöstä.
Asemakaava:
https://ptp.hel.fi/DataForms/planreport/Default.aspx?id=8320