Vapaa-ajan asunto
Tämä lomaparatiisi löytyy Kinturi-järven rannalta Pihtiputaan Korppisessa.
Kelohirsinen päärakennus on rakennettu vuonna 1998 ja siinä on tupa, keittokomero, parvi ja katettu terassi.
Tuvassa lämmönlähteenä on vuolukivitakka. Keittiössä liesi ja jääkaappi toimivat kaasulla. Sähköä saadaan aurinkopaneeleilla ja omalla tuulimyllyllä.
Hirsinen saunarakennus on rakennettu vuonna 2003. Alakerrassa on saunakamari, pieni pukuhuone ja sauna. Yläkerrassa on asuinhuone ja katettu ulkoparveke. Alakerran saunakamarissa on kamiina, ja pukuhuoneen puolella muuripata.
Pihapiirissä on lisäksi grillikota tulisijoineen, grillaus-/savustuspaikka, kaksi puuliiteriä ja kompostoiva puucee. Kiinteistöllä on oma kaivo, josta saadaan juomavesi ja pesuvesi. Kauppaan kuuluu myös kiinteistöllä oleva irtaimisto, mm. vene ja verkot, kaksi perämoottoria, polttopuut, huonekalut.
Tilan pinta-ala hehtaari. Päärakennuksen ympärillä on nurmikkoa, muuten pihamaa on varvikkoa ja metsämaata.
Rannassa on kaksi laituria, toinen saunarannassa ja pidempi laituri päärakennuksen edustalla. Ranta on matalaa, hiekkapohjainen, loivasti syvenevä. Rantaviivaa on noin 100 m.
Kauniit näkymät avautuvat ympäröivään luontoon ja mökin ympäristö tarjoaa hienot mahdollisuudet täydelliseen rentoutumiseen ja luonnosta nauttimiseen, marjastukseen, sienestykseen ja tietystä kalastukseen. Täällä kelpaa nauttia kesäpäivistä ja upeista järvinäkymistä.
Tervetuloa tutustumaan!
Lisätiedot ja esittelyt:
Marita puh. 045 195 0727, marita.ylen-julin@huoneistokeskus.fi
Huoneistokeskus Nivala