Myytävänä kesämökki ja tontit
Myytävänä Pielaveden Kolu-järven rannalla kaksi lohkaistua tonttia:
1. JUOHENIEMI, pienempi, 0,3 ha, rakentamaton, tieoikeus on. Rantaviivaa on n. 40-50m. Rakennuspaikka on kaavassa ja rakennusoikeutta on yli 200 neliötä. Tontin hintapyyntö: 22 000 €
2. LEPPINIEMI, isompi on 1,67 ha sekä autotie on perille. Rantaviivaa on n. 200-250m. Rakennuspaikka on vahvistettu kaavassa ja oikeutta on yli 200 neliöön yhteensä. Tontilla on jo rakennuksia 4 ja kaikki on rakennettu höylähirrestä.
Mökkitontin ja rakennusten hintapyyntö yhteensä: 65 000 €
a) Kesämökki, 40 neliötä (32+8), rakennettu 1981.
- Mökissä tupa, keittiö ja makuutila (32 neliötä) sekä kuisti (8 neliötä) joka on suojattu tuulelta pleksiseinillä ja lasiovella.
- Sisäseinät päällystetty vaalealla kangaspintaisella sisustuslevyllä.
- Tuvassa uuni, jossa lasiluukut ja pelti. Keittiössä nopeasti lämmittävä kamina sekä kaasulla toimiva hella+uuni yhdistelmä.
- Mökillä on aurinkosähköt, joka sisältää 4kpl aurinkopaneeleita. Akku 460Ah ja invertteri (12V --> 230V, 1,7 Kw), latausäätimineen ja mittarin sulakkeineen.
- Lähtevän veden suodatussysteemi laitettu v.2019 (Biolan harmaavesisuodatin)
b) Erillinen rantasauna, rakennettu 1978, mutta kunnostettu v. 2001 mm. perustukset, katto ja sisältä paneloitu.
- Jatkuva lämmitteinen puusauna
- Kiuas jonka päällä kuumavesisäiliö
- Veden saa kaivosta (akkupumpulla) tai järvestä käsipumpulla
- Lähtevän veden suodatussysteemi laitettu v.2019 (Biolan harmaavesisuodatin)
c) Varasto-aitta rakennus, kunnostettu vanhasta riihestä.
- Lattia- ja yläsilta sekä väliseinä rakennettu
- Käytetty 2/3 varastona koneille ja rakennustarvikkeille ja 1/3 aittana
d) Puuliiteri-puucee rakennus (8,5neliötä), jossa valmis kompostikäymälä
- Rakennus on vasta valmistunut (v.2025), 2-osainen. Isompi puoli puuliiteri ja pienempi on kompostikäymälä.
Mökillä on kaivo, josta tulee vesi pinta-asennetuissa putkissa. (Toinen haara saunalle, toinen mökille) Veden laatua ei ole tutkittu, siksi käytetty vain pesuvetenä ja ruokavesi on tuotu mukana. Putket tyhjennetään syksyllä ja avataan keväällä.
Leppiniemeen on autotie perille ja matkaa on päätieltä virallisen osoitetiedon mukaan 6,5km, jossa on tiehoitokunnan hoitamaa tietä muu osa paitsi lopussa mökkitietä n. 300 m. Juoheniemen osalta omistajalle jää rakennettavaa tietä n. 100m.
Tontit on lohkottu valmiiksi v.2023, jolloin entisestä Koivuahosta lohkaistiin 10 ha metsää ja sillä on uusi omistaja.
Tontit ja kesämökki on luonnonkauniilla ja rauhallisella paikalla Kolujärven rannalla. Järvi on Koivujärvestä Pielaveteen laskevalla vesireitillä.
Soveltuu rauhallisuutta kaipaaville, kalastuksesta, marjastamisesta, puutarhanhoidosta ja sienestyksestä kiinnostuneille luonnonystäville.
Myydään yhdessä molemmat tai erikseen uudelle/uusille omistajille oman rauhan säilyttämisen tai muunneltavuuden takia.
Lisätietoja ja sopivan esittelyajankohdan löytämiseksi soitto suoraan omistajalle puh. 050 360 1803 Eila Niskaselle.