- Kaupunginosa
- Kiilopää
- Kohdenumero
- 54701802
- Loma-asunnon tyyppi
- Lomahuoneisto
- Asuinpinta-ala
- 90 m²
- Tontin pinta-ala
- 1 220 m²
- Kokonaispinta-ala
- 90 m²
- Pinta-alojen lisätiedot
- Yhtiöjärjestyksen mukainen. Yhtiöjärjestys, ei tarkistusmitattu.
- Huoneiston kokoonpano
- 3mh + oh + rt + k + pk + kph/wc + s + erillinen wc + vh + var.+ 2 x parvi
- Huoneita
- 4
- Lisätietoa vapautumisesta
- Viimeistään 1 kk kaupanteon jälkeen.
- Keittiön varusteet
- Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso, kivitaso, metalli/rosteritaso. Liesi: sähköliesi, liesituuletin suodattimella
- Parveke
- Ei
- Terassin kuvaus
- Asunnossa on terassi. Sisäänkäyntien yhteydessä terassit rakennuksen etu- ja takapuolella.
- Kylpyhuoneen varusteet
- Varusteet: suihku, peili, pesuallas, kiinteät valaisimet, WC, pesukone. WC: Erillinen wc eteisen yhteydessä ja toinen wc kylpyhuoneen yhteydessä. Varusteet: lattiaan asennettu WC, peili, pesuallas
- Säilytystilat
- Muu erillinen varasto. Etuterassin yhteydessä kylmä ulkovarasto ja takapihalla erillinen pihavaja. Yhteisessä käytössä etupihalla oleva rakoliiteri polttopuille, joka sijaitsee kunnan omistaman maan puolella, mutta kunta ei ole antanut tiedustelusta huolimatta määräystä siirtää tai purkaa rakoliiteriä.
- Näkymät
- Olohuone ja ruokailutila itä-länsi, makuuhuoneet etelä.
Etuterassi itä, takaterassi länsi.
- Tulevat remontit
- Vesikatteena oleva huopa on ilmeisesti alkuperäinen eli sen uusimiseen on varauduttava tulevaisuudessa. Vesikate tarkistetaan vuosittain.
- Tehdyt remontit
- Huoneistoon ja rakennukseen on tehty viimeisen 10 vuoden aikana parannuksia, mm. etäohjattava lämmitys uusituilla öljytäytteisillä pattereilla ja ilmalämpöpumpuilla, uudet pääsisäänkäynnin ulko-ovet älylukituksilla, parannettu valaistusta led-valaisimine sekä lankkulattiat uusittu eristeineen. Kiinteistössä pidetty koko ajan peruslämpöjä, yleensä noin 12 astetta, jotta kiinteistö pysyy kunnossa. Ilmalämpöpumput molempiin huoneistoihin 2015. Ulkopuolen hirsiseinien käsittely rautasulfaatilla. Öljytäytteiset sähköpatterit uusittu, valaistusjärjestelmä on uusittu kiintein led-valaisimin 2016-2017. Ulko-ovet uusittu, Yale-älylukot 2020. Piipun juurella (huoneisto Vimpa) olleen vuodon korjaus ja katon tarkastus 2022. Lämminvesivaraajan korjaus (huoneisto Vimpa) 2024.
- Asunnossa sauna
- Kyllä
- Saunan lisätiedot
- Varusteet: sähkökiuas. Seinämateriaali: hirsiseinä, paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
- Asumistyyppi
- Omistus
- Palvelut
- Ruokakauppa: K-Market Kuukkeli n. 17 km, K-Supermarket, S-market ja K-Market Ivalo n. 47 km
Koulu: Ivalo koulu- ja kulttuurikeskus Kaarre n. 48 km
Päiväkoti: Ivalon päiväkoti n. 48 km, Saariselän päiväkoti n. 16,5 km
Posti / palvelupiste: K-Market Kuukkeli n. 17 km, K-Supermarket, S-market ja K-Market Ivalo n. 47 km
Terveysasema: Ivalon terveyskeskus n. 47 km
terveystalo Ivalo n. 47 km
Tunturin lääkäriasema Saariselkä n. 16,5 km. Kirjasto: Inarin pääkirjasto Ivalo n. 47 km.
- Kohde on
- Osakehuoneisto
- Postitoimipaikka
- Ivalo
- TV-palvelut
- Antenni-TV, Mobiilinetin kautta saa näkymään myös erilaiset kanavapaketit ja esim. Netflix.
- Tietoliikennepalvelut
- Saatavilla mobiilinetti. Käyttäjän tulee tehdä oma sopimus palveluntarjoajan kanssa