Tule ja ihastu tähän ainutlaatuiseen kartanomiljööseen, joka sijaitsee Konniveden lumoavissa rantamaisemissa Iitin Ritamäessä.
Tämä historiallinen kiinteistö, vuonna 1800-luvun lopulla rakennettu Wäinölä, kätkee sisäänsä yli 130 vuoden tarinan. Korkeat huonetilat alkuperäisine hirsiseinineen huokuu arvokkuutta ja luo asuintiloihin lämpimän tunnelman. Valoisat ja avarat huoneet, huolella hoidetut puupinnat sekä harmoninen sisustus henkivät sekä perinteitä että käytännöllisyyttä.
Kiinteistön vehreä pihapiiri on vertaansa vailla: terassi ja upea puutarha kutsuu viettämään kesäpäiviä ja kaunista järvimaisemaa ihaillen. Vanhan vesisäiliön katolle on tehty upea näköalatorni, mistä on upea katsella ympäröivää kaunista suomalaista maisemaa. Oma noin 200 metrin rantaviiva Konnivedellä tarjoaa yksityisyyttä ja monipuolisia mahdollisuuksia vapaa-ajan viettoon. Upealla ja remontoidulla rantasaunalla voit rauhassa viettää aikaa ja saunomisen lomassa pääset uimaan tai nauttimaan hiljaisuudesta laiturin nokassa.
Lisäksi useat rakennukset, kuten aitat, varastotilat ja autotalli sekä autokatokset tekevät kokonaisuudesta käytännöllisen ja viehättävän. Majoitustilaa löytyy vaikkapa vieraille saakka.
Historia elää vahvasti mukana:
Wäinölä on alun perin rakennettu Nadja Franckin, Suomen ensimmäisen kansainvälisen uran tehneen naispuolisen taitoluistelijan, yksityiskäyttöön. Kirjastohuoneen seinällä on säilynyt harvinaisia kuvia Franckista luistimiaan solmimassa – pala urheiluhistoriaa omien seinien sisällä.
Talon alkuperäisestä käytöstä kertoo myös ruokahuoneen kivijalan alla sijaitseva rapuallas, johon aikoinaan säilöttiin Konnivedestä pyydettyjä rapuja. Ruokahuoneessa voi yhä ihailla alkuperäisiä kalusteita ja Arabian astiaston osia, jotka kertovat talon menneestä loistosta.
Vuosikymmenten varrella huvila on toiminut niin kesäasuntona, kesähotellina Piihovi-nimellä kuin rippileirien pitopaikkana. Kyläläisten kertomuksissa laivalaituriin pysähtyi jopa laivaliikennettä, ja vanhoissa kirjeissä asiakkaat kiittävät Wäinölän kesäistä tunnelmaa ja luonnon rauhaa.
Pihapiiri kertoo omalta osaltaan ajasta: siellä on viljelty marjoja, hedelmiä ja yrttejä – monet niistä kasvavat edelleen luonnonvaraisina. Tontilta voi yhä kerätä mustikat, metsämansikat, puolukat ja sienet omaksi ilokseen.
Ostossa on hyvä huomioida, että alkuperäisen niin sanotun päälaiturin päässä oleva huvimaja ja itse laituri kaipaavat toki huolenpitoa tai uusimista. Jos tämä huvimaja voisi kertoa kaikki kuulemansa tarinat, niin uskomme, että siitä saisi kirjoitettua kokonaisen kirjan.
Nykyisyys ja tulevaisuus:
Nykyiset omistajat hankkivat kiinteistön vuonna 1987, ja taloa on kunnostettu huolella sen arvoa ja historiaa kunnioittaen. Lisäksi on rakennettu vähän uuttakin. Tuloksena on kaunis kotimiljöö, jossa mennyt ja nykyinen aika kietoutuvat kauniisti yhteen.
Tämä kohde on oikea valinta sinulle, joka arvostat historiallista arvokkuutta, luonnonläheisyyttä ja uniikkia asumisen tunnelmaa järvimaisemissa.
Tule kokemaan tämä harvinainen helmi paikan päälle ja anna sen hurmata sinut.
Tämä on ainutlaatuinen tilaisuus hankkia pala suomalaista rakennusperintöä – koti, joka kantaa tarinoita ja luo puitteet uusille muistoille.
Varaa oma esittelyaikasi ja astu sisään unelmiesi kotiin Konniveden rannalla.
Myynti ja esittely:
Bo LKV Lahti
Toni Mäenpää
Kiinteistönvälittäjä LKV
040 709 9009
toni.maenpaa@bo.fi
THIS IS WHERE THE NEW STORY BEGINS.