65 000 €69 m²

Jokikunnantie 60, Vihti kk, Vihti2 h, k, rt, kph, s, wc, vh, las.parveke, autotalli

Velaton hinta
65 000 €
Hoitovastike
227,70 € / kk
Asuinpinta-ala
69 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vihti kk
Kaupunki
Vihti

Idylliseltä Vihdin kirkonkylältä tarjolla hulppean kokoinen kaksio, jossa neliöitä löytyy peräti 69 m². Helppo ja esteetön kulku vaikkapa liikuntarajoitteiselle suoraan katutasolta.

-Asunnossa on mukavasti tilaa, eli täällä on tilava makuuhuone vaatehuoneella varustettuna, erillinen wc, keittiö isolla ruokailutilalla, kylpyhuone ja sen yhteydessä oma sauna tarjoaa löylyt ihan juuri silloin, kuin haluat. Olohuone on kerrassaan avara, joten isompikin sohvaryhmä ja muut huonekalut sopivat tänne helposti. -Taloyhtiössä on tehty reilusti remonttia. Täällä on edullinen maalämpö, käyttövesiputket on uusittu, ikkunoita ja ulko-ovia kunnostettu, parvekelasitukset asennettu ja vesikatto uusittu jne. Ei isoja remontteja suunnitteilla. Vastike on vain 227,70 euroa, johon sisältyy lämmitys. -Upeat maisemat avautuvat lasitetulta parvekkeelta. Ympärillä on pelkkää peltoa ja jopa järvikin näkyy. Kauniita vanhoja rakennuksia löytyy myös lähistöltä. -Asunnolle kuuluu kätevä autotallipaikka. -Palvelut ovat lyhyen kävelymatkan päässä, josta löytyy mm. kaupat, koulut, päiväkodit, apteekki, leffateatteri, uimaranta, venesatama, tankkausasemat, pitseriat ja linja-autoasema. Kunta on panostanut tälle alueelle paljon, eli tänne on hiljattain valmistunut uusi koulu, hieno liikuntahalli ja iso pelikenttä ulkourheiluun.

Tervetuloa siis katsomaan tätä kivaa kotia, joka vapautuu tarvittaessa nopeastikin.

Perustiedot

Sijainti
Jokikunnantie 60, 03400 Vihti
Kaupunginosa
Vihti kk
Kohdenumero
20664995
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
69 m²
Tontin pinta-ala
3 470 m²
Kokonaispinta-ala
69 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, rt, kph, s, wc, vh, las.parveke, autotalli
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
sop. mukaan, n. 1 kk kaupoista
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin. Tilava keittiö, jossa on iso ruokailutila.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilava pesuhuone ja sen yhteydessä oma sauna. Varustus: pesukoneliitäntä, suihku. Varustus: peilikaappi.
Näkymät
Ihanat näkymät suoraan peltomaisemaan ja jopa järvikin näkyy parvekkeelta. Lasitettu parveke, joka on koko huoneiston levyinen.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2026-2030: jätekatoksen korjaus/uusinta Käynnissä 2025 Viheralueiden ja pensaiden uusiminen Suositeltu 2025 Parvekelasien huolto Käynnissä 2025 Parvekepeltien maalaus/uusiminen Suositeltu 2026 Ikkunoiden kunnostus ja maalaus Suositeltu 2027 Julkisivut kuntokartoitus Suositeltu 2028
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1986 pinnoitettu tasakatto muovilla, 1999 vaihdettu patteriventtiilit ja julkisivumaalauksia, 2003 pintaputkitus huoneistot 1, 8 ja 9, 2006 parvekelasitukset, 2007 käyttövesiputkisto ja kattilanvaihto, 2012 huoneiston as 1A kylpyhuonekorjaus, 2013 huoneiston as 2 kylpyhuonekorjaus, 2014 IV-nuohous ja siirrytty maalämpöön sekä ikkunat ja ulko-ovet kunnostettu, 2015 patteriverkoston tasapainotus, 2017 luhtikäytävän kunnostus, 2018 pihakivetysten uusiminen ja luhtikäytävän peltien uusiminen, 2019 savupiipun purkaminen, seinätikkaiden ja turvakiskon asentaminen sekä huippuimurin uusiminen, 2022 IV puhdistus ja tasapainotus, yhtiön vesikaton saneeraus sekä lukoston uusiminen Abloy Easy, 2023 parkkipaikan lisäpaikat, lukittavat postilaatikot taloyhtiön huoneistoille 2024, palovaroittimien asennus jokaiseen huoneistoon 2025
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kaikki palvelut ja kaupat lyhyen kävelymatkan päässä. Koulut: Ala-aste ja yläaste n. 1,5 km, lukio ja ammattikoulu Nummelassa n. 12 km. Päiväkoti: Päiväkodit n. 1,5 km päässä. Lisätietoa palveluista: Uimaranta ja venesatama n. 1,5 km, leffateatteri n. 1 km, kesäteatteri n. 1 km.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
65 000 €
Myyntihinta
60 518,40 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
942,03 € / m²
Velkaosuus
4 481,60 €

Vastikkeet

Hoitovastike
227,70 € / kk
Pääomavastike
51,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
279,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
27 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Lämmitys sisältyy vastikkeeseen. Jos asuntoon kohdistuvan taloyhtiön lainaosuuden maksaa pois kaupanteossa, niin silloin jää rahoitusvastike 51,75 euroa pois ja sen jälkeen maksetaan pelkkää hoitovastiketta 227,70 euroa. Autotallin vuokra 15 €/kk.

Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
16
Kerroksia
2
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 470 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Nummelan Huoltokaksikko Oy
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Nummela Marko Finèr, marko.finer@retta.fi, p. 0102289948 Tuusantie 3, 03100 Nummela 0102282000
Kaavoitustiedot
Vihdin kunta p. 09-42583000
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autoasema n. 1,5 km, lähin pysäkki n. 100 m

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 7. piha-autopaikkoja: 18.
Yhteiset tilat
sauna, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laatta. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: maalattu. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: tapetti. Saunassa: puu.