146 000 €80 m²

Pietiläntie 16 D, Nummela, Vihti3 h, k, kph, s, wc

Velaton hinta
146 000 €
Hoitovastike
395,30 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Nummela
Kaupunki
Vihti

Harjun upeissa maisemissa rauhallisella asuinalueella siistissä kunnossa oleva HETI VAPAA koti etsii uusia asukkaita.

-Asuntoa on remontoitu vuosien varrella mm. keittiö, kylpyhuone, sauna, pintoja ym. -Ryhdikäs taloyhtiökin on kunnossa, eli uusittu on mm. käyttövesiputket (remontti käynnissä, tämän osalta jo tehty), lämmitysjärjestelmä, vesikatto kunnostettu, ikkunat, ulko-ovet ym. -Vastikkeeseen sisältyy lämmitys, vedenkulutus ja autopaikka, eli tässä kodissa on edulliset asumiskulut. Sähköauton lataus mahdollisuus tehty yhtiöön, jossa osakas hankkii itse latauslaitteen. -Tällä kodilla on kivat etu- ja takapihat, josta takapihalta löytyy katettu terassi. Vain muutaman askeleen päästä pääset suoraan harjun lenkkipoluille, joita riittää kilometreittäin luontoa arvostavalle ja ulkoilusta pitävälle. -Palvelut, kaupat, koulut, päiväkodit ja harrastukset lähietäisyydellä.

Tervetuloa katsomaan tätä luontoa lähellä olevaa kotia, jossa varmasti viihtyy.

Perustiedot

Sijainti
Pietiläntie 16 D, 03100 Vihti
Kaupunginosa
Nummela
Kohdenumero
20914629
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
9 821 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3 h, k, kph, s, wc
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone. Kaunis v. 2014 uusittu keittiö. Keittiö on yhtenäistä tilaa olohuoneen kanssa, joten vieraidenkin kanssa seurustelu sujuu mukavasti. Keittiöstä pääset suoraan takapihalle.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneessa on mukavasti tilaa. Kylpyhuone ja sauna uusittu v. 2009. Varustus: pesukoneliitäntä, suihku.
Näkymät
Upeaa ja rauhallista harjumaisemaa pientalo alueella. Hoidetut kauniit taloyhtiön pihat.
Tulevat remontit
5-vuoden korjaussuunnitelma 2025-2029: Elementtisaumojen uusiminen Suositeltu 2025 Parkkiviivojen uudelleen maalaus Suositeltu 2025 Piha-alueen sähköistykset perusparannus, Pihan pylväsvalojen uusinta Suositeltu 2025 Rännien uusinta Suositeltu 2025 Iv-kanavien nuohous ja säätö Suositeltu 2025 Toisen leikkipaikan poisto ja toisen kunnostaminen Suositeltu 2025 Palohälyttimien asennus huoneistoihin ja hälyttimien vastuiden siirtäminen yhtiölle Tukimuurien korjaukset Suositeltu 2026 Sähköauton latauspisteiden rakentaminen Suositeltu 2029
Tehdyt remontit
Kylpyhuone ja sauna 2009, keittiö 2014, pintoja uusittu ym. TALOYHTIÖSSÄ: Huoneistojen valokatteet uusittu 2004 Pysäköintialueen laajennus ja autolämmitysrasiat 2005 Pääsisäänkäynnin puoleiset väliaidat uusittu 2006 Yläpohjan lämmöneristyksen lisääminen 2010 Rakennusten päätykolmiot maalattu 2010 Ikkunat ja ulko-ovet uusittu 2010 Patteriventtiilien vaihto ja lämmitysverkoston säätä 2014 llmanvaihtokanaviston puhdistus 2016 Valokatteiden uusiminen 2019 Lämmitysjärjestelmän uusiminen (VILP) 2022 Vesikaton pesu ja sammaleen poisto 2023 Etupihojen aitojen kunnostus 2024 Kattojen pesu ja pinnoitus 2024 Käyttövesiputkiremontti 2026 (käynnissä)
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Sauna uusittu v. 2009. sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kaikki Nummelan kattavat palvelut ja kaupat n. 1,5-3 km säteellä Koulut: n. 2,5 km-3 km säteellä Päiväkoti: Useita päiväkoteja Nummelan keskustan alueella, lähin päiväkoti n. 800 m
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
146 000 €
Myyntihinta
142 533 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 825 € / m²
Velkaosuus
3 467 €

Vastikkeet

Hoitovastike
395,30 € / kk
Pääomavastike
36,85 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
432,15 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
sisältyy vastikkeeseen
Muut kustannukset
Muut maksut: Edullinen hoitovastike, joka sisältää lämmityksen, kaikki vesimaksut ja autopaikan. Jos asuntoon kohdistuvan taloyhtiön lainaosuuden maksaa pois kaupanteossa, niin silloin jää rahoitusvastike 36,85 euroa pois ja sen jälkeen maksetaan pelkkää hoitovastiketta 395,30 euroa. Putkiremontin tuleva lainaosuus tälle asunnolle on n. 15075 euroa tai rahoitusvastikkeella lyhennys 92,54 €/kk.Tämän asunnon osalta putkityöt on tehty. Lainaosuudet jaetaan myöhemmin, kun remontti on valmistunut.

Rakennusvuosi
1991
Huoneistojen lukumäärä
28
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
tiili, betoni
Kattomateriaali
Tiilikate
Kattotyyppi
Harja
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
9 821 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Palpen Oy
Isännöinti
Retta lsännöinti Oy, Nummela Tea Vaara, tea.vaara@retta.fi, 0102283295 Tuusantie 3, 03100 Nummela 0102282000
Kaavoitustiedot
Vihdin kunta p. 09-42583000
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autoasema n. 3 km, lähin pysäkki n. 500 m

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 32.
Yhteiset tilat
urheiluvälinevarasto, Huoneistokohtaiset varastot.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: maalattu. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu. Saunassa: puu.