119 500 €58 m²

Saattokuja 2 A, Nummela, Vihti2 h, k, kph, s, wc, vh

Velaton hinta
119 500 €
Hoitovastike
342,20 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Nummela
Kaupunki
Vihti

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään ja hyvin pidettyyn rivitalokaksioon Nummelan Kuoppanummella. Asunto sijaitsee erinomaisella paikalla aivan koulukeskuksen ja monipuolisten harrastusmahdollisuuksien tuntumassa, mikä tekee arjesta käytännöllistä ja sujuvaa.

Sisätilat on remontoitu kattavasti ja pidetty erinomaisessa kunnossa. Vuonna 2015 päivitetyn keittiön tunnelmaa parantaa kattoikkuna, joka tuo tilaan runsaasti luonnonvaloa. Kylpyhuone ja sauna on uusittu vuonna 2012 ja tyylikkään pilarikiukaan löylyissä on mukava rentoutua.

Asumismukavuutta on tuomassa vuonna 2025 asennettu ilmalämpöpumppu, joka huolehtii energiatehokkaasta lämmityksestä ja kesähelteillä kaivatusta viilennyksestä. Samana vuonna valmistunut uusi terassi tarjoaa puolestaan hyvät puitteet ulkona oleskeluun.

Tämä asunto tarjoaa toimivan ja viihtyisän kodin, jossa on tilaa niin arjen sujuvuudelle kuin vapaa-ajasta nauttimiseen. Sisätilojen remontit on tehty valmiiksi ja sijainti takaa, että kaikki tarvittavat palvelut ovat lähellä.

Ota yhteyttä ja sovi esittelyaika!

Aapo Viertola 0449824911 aapo.viertola@reankodit.fi

Perustiedot

Sijainti
Saattokuja 2 A, 03100 Vihti
Kaupunginosa
Nummela
Kohdenumero
20635074
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
3 000 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kph, s, wc, vh
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone. Siistissä kunnossa vuonna 2012 uusittu keittiö, jossa valoa ja tunnelmaa on luomassa kattoikkuna.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Hieno kylpyhuone ja sauna, jotka on remontoitu vuonna 2015. Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, suihku, kiinteät valaisimet. Varustus: peilikaappi.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys: Kiinteistön peruskuntoarvio 2025 Sähköjärjestelmän tutkimus suositeltu 2026 Lämmitysjärjestelmä, kunnossapitokorjaus ja patteriverkoston perussäätö Suositeltu 2026 Yläpohjarakenteet ja vesikatto varusteineen perusparannus katon uusiminen suositeltu 2027 Julkisivut kunnossapitokorjaus ja päätylaudoituksen uusiminen (p-paikan puoli) Suositeltu 2027 Toteutettavat/suositellut toimenpiteet ja hankkeet sekä niiden rahoituspäätökset edellyttävät yhtiökokouksen päätöstä.
Tehdyt remontit
Muutostyöt 2024-2025 -Terassi sekä terassi katos valokatteella rakennettu 2024. Terassin pohja rakennettu laatan päälle johon tehty runko sekä laudoitus. Terassi katokseen tehty runko, jonka päälle valokate. Kukkapenkki tehty terassi kivestä. -Ilmalämpöpumpun asennus: kondenssivesi ohjataan poistoputkeen, sähköistys pistotulpalla. Olohuoneen tiiliseinään porattu tarvittavat reijät sisäykskköä varten. Olohuoneen ja ulkoseinän välille tehty reikä putkistoa varten joka tiivistetty ja koteloitu. Ulkoyksikkö asennettu terassin päälle maatelineen päälle. Kodensiovesi johdettu terassin sadevesi järjestelmään. -Takapihalle asennettu pistorasia lampun tilalle sekä johdettu virta ilmalämpöpumppuun ja asennettu turvakytkin ilmalämpöpumpulle. Vaihdettu olohuoneeseen katkasimeen uusi painike. Merkattu sulaketauluun pistorasia ja ilmalämpöpumpun sulake tekstilapulla. TALOYHTIÖSSÄ: 1989 kattopinnoite uusittu. 1996 piha-aidat ja kellarin vesieriste uusittu. 1998-2000 kattoikkunat uusittu. 2000 käyttövesiputkisto uusittu. 2004 huoneistojen pääovet sekä lukitukset uusittu. 2005 huoneistojen takapihan ovet uusittu, digitv-vahvistin asennettu. 2006 TV 1 ja 2 antenni vaihdettu, taloyhtiöön on laitettu kaksi uutta sadevesikaivoa, öljypoltin on korjattu. 2007 taloyhtiön kouruja on uusittu, öljysäiliö on puhdistettu ja tarkastettu, huoneiston B 3 vesimittarit on vaihdettu, huoneiston B 2 pesuhuoneen vesieriste on laitettu, antennivahvistimeen on lisätty E-muxi. 2008 taloyhtiön ikkunat on uusittu, lämmönsäätöautomatiikka on uusittu, käyttövesisäädin on vaihdettu. 2009 julkisivujen puuosat on maalattu talkoilla. 2010 taloyhtiölle on teetetty peruskuntoarvio, taloyhtiön tontilta on kaadettu puita. 2011 huoneiston B 3 omaehtoisen pesuhuoneremontin vesieristyksen on taloyhtiö korvannut. 2012 hankittu kaasukattila ja siirrytty käyttämään maakaasua lämmitykseen, huoneiston B 7 omaehtoisen pesuhuoneremontin vesieristyksen on taloyhtiö teettänyt, taloyhtiön pihalle on rakennettu roskakatos, huoneiston A 5 vesimittarit on siirretty vaatehuoneesta tuulikaappiin, lämmönjakohuoneen viemäriputket on uusittu. 2013 kiertovesipumppu on uusittu, kellarin kulmaan on laitettu vesieristys. 2014 kattovesien johtaminen on tehty, talonmies on maalannut kellarin lattiat sekä sokkelin. 2015 huoneiston A 1 kattovuoto on korjattu,termostaatit on uusittu. 2016 piha-aidat maalattu ulkopuolelta talkoilla, kattokuntotarkastus on tehty ja siinä havaitut viat on korjattu. 2017 öljysäiliö on poistettu, sadevesikaivo liitetty kunnan kaivoon. 2018 parkkipaikan asfaltointi uusittu ja pihakäytäviä korjattu. 2019 maakaasupolttimon korjaus; uusittu kortti, anturi, poltinputki ja puhallinmoottori, veden tonttiliittymä ja -sulkuventtiilit uusitt, paisunta-astia uusittu. 2020 huoneiston A 1 kylpyhuoneen kosteusvaurio on korjattu,huoneiston B 7 tulipalovahinko on korjattu ja vakuutuskorvaus saatu. 2021 huoneiston A 4 kylpyhuoneen vesivaurio on korjattu ja vakuutuskorvaus saatu, paisunta-astia on uusittu,vuotava lämmitysputki talon alla korjattu, huoneiston B 8 vesivuoto korjattu. 2023 liitytty kaukolämpöön 7.7.2023. 2024 kellarin portaat kunnostettu, julkisivumaalaukset tarkistettu, sokkeli kunnostusmaalattu.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kaikki Nummelan kattavat palvelut kävelymatkan päässä.
Koulut: Ala-aste ja yläaste n. 200 m, ammattikoulu n. 600 m, lukio n. 1 km Päiväkoti: Useita päiväkoteja Nummelan alueella
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
119 500 €
Myyntihinta
117 990,98 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 060,34 € / m²
Velkaosuus
1 509,02 €

Vastikkeet

Hoitovastike
342,20 € / kk
Pääomavastike
46,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
388,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu 25,00 €/hlö/kk. Lämmitys sisältyy vastikkeeseen. Jos asuntoon kohdistuvan lainaosuuden maksaa kaupanteossa pois, niin silloin jää rahoitusvastike 46,40 euroa pois ja sen jälkeen maksetaan pelkkää hoitovastiketta 342,20 euroa.

Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
12
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
puu, tiili
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 000 m²
Kiinteistönhoito
talonmies
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Moona Siren, moona.siren@retta.fi, 0445556870
Kaavoitustiedot
Vihdin kunta (09) 4258 3000
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autoasema n. 1 km, lähin pysäkki n. 300 m.
Kuntotutkimus
2025 Kuntoarvio tehty vuonna 2025

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 12.
Yhteiset tilat
urheiluvälinevarasto.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laatta. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: vinyyli. Makuuhuoneessa: vinyyli. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu. Saunassa: puu.
Olohuoneen varusteet
Tilava olohuone, josta on pääsy tilavalle terasille.