176 000 €114 m²

Pietiläntie 10 A, Lankila, Vihti5h, k, kph, s, 2x erill wc, vh, et, parveke

Velaton hinta
176 000 €
Hoitovastike
399 € / kk
Asuinpinta-ala
114 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Lankila
Kaupunki
Vihti

Tyylikäs ja energiatehokas koti – tilaa elämälle ja mahdollisuuksia moneen käyttöön!

Tämä kaunis ja hyvin pidetty koti hurmaa valoisilla tiloillaan ja lämpimällä tunnelmallaan. Vuonna 2024 asennettu vesi-ilmalämpöpumppu järjestelmä tekee asumisesta edullista ja ympäristöystävällistä. Remontoitujen parvekkeiden lasitukset on juuri asennettu. Julkisivun ilmettä on samalla uudistettu, joten yhtiö on erinomaisesti hoidettu.

114 m² asuintilaa tarjoaa avaruutta ja toimivuutta arkeen. Lisäksi alakerrassa on kaksi tilavaa varastohuonetta (yhteensä n. 23 m²), jotka sopivat erinomaisesti myös työ-, hoito- tai liiketilaksi.

Seinäpinnat on tasoitettu ja maalattu, sauna on uudistettu tyylikkäästi tummanruskealla saunavahalla, lauteet hiottu ja saunaan on asennettu tunnelmalliset led-valot – täydellinen paikka rentoutumiseen.

Tässä kodissa yhdistyvät tyyli, toimivuus ja energiatehokkuus – muuttovalmis kokonaisuus, jossa viihdyt varmasti pitkään!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Pietiläntie 10 A, 03100 Vihti
Kaupunginosa
Lankila
Kohdenumero
80473415
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
114 m²
Tontin pinta-ala
6 900 m²
Kokonaispinta-ala
137 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen pinta-ala on 114m2. Muut tilat: Noin 23 m2 juuri remontoitu asumisen toimintoja tukeva 2 ovella eristettyä varastohuonetta, jota ei lasketa mukaan virallisiin asuinneliöihin. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h, k, kph, s, 2x erill wc, vh, et, parveke
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön seinäpinnat maalattu 10/2025. Keittiö on remontoitu v. 2005
Varustus: jääkaappi (2020), pakastin, keraaminen liesi, liesituuletin (hormi), astianpesukone (n. 10-15v), kiinteät valaisimet.
Työtaso: laminaatti
Seinät: maalattu
Lattia: parketti
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone uusittu noin vuonna 2005. Kylpyhuoneen patteri vaihdettu 10/2025.
Varustus: suihku (2 vesipistettä, 1 suihku käytössä), pesukoneliitäntä, vesikiertoinen lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Seinät: kaakeli
Lattia: laatta. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n kuvaus: WC:iden lamput uusittu ledeiksi 10/2025.
Varustus: wc-istuin, bidee-suihku, peilikaappi
Seinät: maalattu
Lattia: laatta.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Kylmä ulkovarasto asunnon ulkopuolella.
Näkymät
Takapihalla terassi, mäntymetsää ja kaunista harjumaisemaa. Parvekkeelta avarat näkymät alaspäin viettävään rinteeseen, alapuolella parkkipaikkoja. Parvekeremontti lasituksineen valmistumassa marraskuun 2025 alkupuolella.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen 2025-2029 mukaan: 2025: Piha-alueiden valaisimien uusinta tarpeen vaatiessa 2025: Huippuimurien (50 v) uusiminen tarvittaessa 2025: Viemäreiden kuvaus ja huuhtelu 2025: Asuntojen sähköpistokkeiden tarkastus ja antennirasioiden tarkastus sekä uusiminen tarpeen vaatiessa 2025: Vesikalusteiden uusinta tarpeen vaatiessa 2025: Kattoikkunoiden tiivisteen uusiminen tarpeen vaatiessa 2025: Aitojen ja puujulkisivun huoltomaalaus/-korjaus 2025: Asuntokohtaisten vesimittareiden asennukset 2026: Parvekerakenteen korjaukset 2023: Patterien ja venttiilien kunnon tarkastus sekä säätö sekä asuntojen kalustelukujen tarkastukset 2026: IV-kanavien puhdistus ja säätö 2029: Vesikatteen saneeraus Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, aikataulusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapitotoimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2024: VILP ulkoyksikköjen sääsuoja, portaat lämmönjakohuoneeseen ja äänieristys C-talon päätyyn 2023: Lämmitysjärjestelmän muutos kaasusta VILP järjestelmään 2022: Lämmitysjärjestelmän muutos (vesi-ilmalämpöpumppujärjestelmä), kattojen läpivientien ja kattoikkunoiden tiivistystyöt / Vihdin katto, Asuntojen ilmanvaihdon tarkastus ja korjaukset 2021: Leikkipaikan kunnostus, turvahiekan lisääminen keinujen, liukumäen ja kiipeilytelineen alle, sähköjärjestelmän kartoitus, parvekerakenteiden kuntotutkimus, Kattoikkunoiden tiiveyden tarkastus 2020: Kaasuläpivirtauskattilan huolto, väliaitojen maalauksia, jätekatoksen huolto, kasvillisuuden poistaminen rakennuksen ja vierustoilta, sokkelien sepelöinti 2019: Sadevesien ohjauksen parannukset talon C edustalla 2018: Lämpökeskuksen tilojen kunnostus, postilaatikot uusittu, silikonisaumojen uusinta 2017: Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö, eristeiden uusiminen LJ-huoneeseen, kuntoarvion teettäminen 2015: Leikkialueen kunnostus (leikkivälineet) 2013: Ulkoverhouslautojen uusinta, varastokoppien uusinta 2012: Siirrytty maakaasulämmitykseen 2007: Lukitusjärjestelmän uusinta, ikkunoiden ja ovien uusinta 2006: Ilmastointikanavien puhdistus, B- ja C-talon käyttövesirunkolinjan uusinta 2003: Autopaikat 2001: Kattoikkunat uusittu 2000: Lämmityskattilan uusinta 1997: A-talon kuumavesirunkolinjan uusinta 1993: Jätekatos 1991: Kattojen pinnoitus / Bitumikermin uusiminen Lisäksi isännöitsijän ilmoituksen mukaan v.2024 on tehty: Pihavalojen ja asuntojen sähköpistokkeiden uusintaa tarvittavilta osin, patteriventtiilit on tarkastettu ja uusittu tarvittavilta osin.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Saunan seinät on käsitelty tumman ruskealla saunavahalla ja saunaan on asennettu tunnelmallinen led-valaistus, lauteet hiottu ja käsitelty saunavahalla 10/2025, vähän käytetty sähkökiuas n. 5 v.
Seinät: puupaneeli
Lattia: laatta
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kirjasto n. 3,2 km, Nummelan terveysasema n. 2,2 km, K-Market n. 2,1 km. Nummelan keskustan palvelut n. 3,8 km päässä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
927-421-1-328
Postitoimipaikka
Vihti
Tietoliikennepalvelut
DNA Taloyhtiölaajakaista, 10M perusnopeus sisältyy vastikkeeseen, nopeuden nostot ostettavissa palveluntarjoajalta

Hinta

Velaton hinta
176 000 €
Myyntihinta
162 081,77 €
Neliöhinta
1 543,86 € / m²
Velkaosuus
13 918,23 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
399 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
399 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pietiläntie 10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: jätekatos, jonka yhteydessä varasto, leikkikenttä. Taloyhtiön kiinnitykset: 500 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Huoneistojen lukumäärä
16
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1978
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 06.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 900 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Nummela, Heli Puro, heli.puro@retta.fi, 0102286552
Kaavoitustiedot
Vihdin kunta, https://kartta.vihti.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki n. 400 m, Hanko-Hyvinkää tielle, tie 25 n. 500 m, Porintielle n. 1,2 km
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2021 Parvekerakenteiden kuntotutkimus / Carben Oy 2021 Sähköjärjestelmän kuntotutkimus 2021 Latauskartoitus / Energiavahti Oy 2018 Märkätilatarkastus 2017 Kuntoarvio / Tähtiranta Kuntotarkastus Tehty 06.09.2017
Lämmitys
Ilmavesilämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Ilmavesilämpöpumppu
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus