33 000 €81 m²

Rajakatu 20, Taulumäki, Varkaus3h, k, kh, vh, las.p,

Velaton hinta
33 000 €
Hoitovastike
396,90 € / kk
Asuinpinta-ala
81 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Taulumäki
Kaupunki
Varkaus

Valoisa ja viihtyisä kolmio järvinäkymin Varkauden keskustan ytimessä.

Tämä ylimmän kerroksen koti Rajakadulla tarjoaa rauhallista asumista aivan keskustan tuntumassa. Sijainti on erinomainen: kaupungin palvelut, kuten kirjasto ja tori, löytyvät vain kivenheiton päästä. Päivittäistavarakaupat, koulut ja päiväkodit sijaitsevat niin ikään lyhyen matkan päässä, ja linja-autopysäkki on myös lähellä.

Asunto tarjoaa 81 neliötä käytännöllistä tilaa kolmessa huoneessa ja keittiössä. Kodin sydän on vuonna 2020 uudistettu keittiö, joka on varusteltu nykyaikaisilla kodinkoneilla. Samassa yhteydessä asunnon pinnat ja lattiat päivitettiin vinyylilankulla, mikä luo asuntoon yhtenäisen ja huolitellun ilmeen. Suuri lasitettu parveke kutsuu nauttimaan näkymistä ja ilta-auringosta lännen suuntaan.

Taloyhtiö Asunto Oy Rajakatu 20 on pidetty ja hyvin hoidettu. Yhtiössä on tehty kattavasti remontteja vuosien varrella, kuten käyttövesiputkien uusiminen ja julkisivun kunnostus. Vuonna 2024 on huolehdittu vesikaton maalaus- ja turvavarustetöistä, mikä kertoo pitkäjänteisestä kiinteistönpidosta. Asukkaiden käytössä on mm.taloyhtiön sauna.

Tämä koti yhdistää vaivattoman kaupunkiasumisen ja viihtyisän ympäristön. Tule tutustumaan ja ihastumaan tähän muuttovalmiiseen asuntoon, joka tarjoaa erinomaiset puitteet arkeen.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi jo tänään – tämä koti odottaa uusia asukkaitaan!

Perustiedot

Sijainti
Rajakatu 20, 78200 Varkaus
Kaupunginosa
Taulumäki
Kohdenumero
1413489
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
81 m²
Tontin pinta-ala
888,5 m²
Kokonaispinta-ala
81 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kh, vh, las.p,
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2 kk kaupanteon jälkeen.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukoneliitäntä, astianpesukone. Liesi: induktioliesi, liesituuletin suodattimella. Jääkaappipakastin, kaapistot (uusittu 2020), induktioliesi, kiertoilmauuni, liesituuletin filtterillä, liesikupu, astianpesukoneliitäntä, astianpesukone. Lattia: Vinyylilankku. Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä, peilikaappi. Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta. WC: Kylpyhuoneessa. Varusteet: allaskaappi, lattiaan asennettu WC
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot, kellarikomero
Näkymät
Pihalle, järvelle. Ikkunasuunnat: länsi, itä
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2026-2028: Porrashuoneen huoltomaalau v. 2026, porrashuoneen valastuksen uusiminen v. 2026, huoneistojen ulko-ovien uusiminen v. 2027 pihan korjaus v. 2028.
Tehdyt remontit
Keittiöremontti (2020), lattiat vinyylilankku (2020), pintaremontti v. 2020. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. Kunnossapitotarveselvityksen sekä isännöitsijäntodistuksen mukaan: V. 1992 ikkunat uusittu kadun puolelle, 1995 roskakatoksen rakentaminen, v. 1997 saunaremontti, v. 1999 räystäskourujen uusiminen, v. 2004 porraskäytävien maalaus, v. 2004 käyttövesiputkien uusinta, v. 2006 aluelämpö, v. 2007 autotallin ovet uusittiin, v. 2008 ikkunoiden ja parvekkeen ovien uusiminen osa, v. 2008 ulko-oven uusiminen, v. 2013 ilmanvaihtokanavien puhdistus, v. 2014 ylätasanteen lattian laatoitus, v. 2014 kattotikkaiden uusiminen, v. 2014 IV-koneen uusiminen ja sähköistys, lämmityspumpun uusiminen v. 2015, v. 2018 viemäriverkoston pinnoitus, v. 2019 kadunpuoleisen julkisivun kunnostus ja maalaus, kadunpuoleiset ikkunat uusittu v. 2021, vesikaton kuntotarkastus v. 2022, vesikaton maalaus ja kattoturvavarusteet v.2024
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Waltterin koulu 1.-9. lk n. 1,1 km, Lukio, amk, ammattikoulu n. 1,6 km; Päiväkodit: Taulumäen vuoropäiväkoti n. 0,5 km; Ruokakaupat: K-Market Herttu n. 0,15 km, K-Citymarket n. 0,2 km, Prisma n. 1,1 km, Lidl n. 0,5 km; Muut lähipalvelut: Kirjasto ja tori n. 0,1 km

Velaton hinta
33 000 €
Myyntihinta
29 522,27 €
Neliöhinta
407,41 € / m²
Velkaosuus
3 477,73 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
396,90 € / kk
Pääomavastike
105,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
502,20 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
5,00 € / kerta
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Sähköennakko 15 e/kk, Vesiennakko, oma mittaus, sauna 5 e/kerta
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Rajakatu 20
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1964
Kerroksia
3
Energialuokka
F2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
888,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy Varkaus, Ari Aholainen, Kauppakatu 39, 3 krs. 78200 Varkaus, puh. 010 2288 230, varkaus.isp@retta.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Varkauden kaupunki, maankäyttöosasto
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki n. 0,1 km
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus. Raportin saa välittäjältä.
Pihan kuvaus
tamppaus ja pyykinkuivaus
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys. Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Kaukolämpö, vesikeskuslämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Ulkoautopaikka sähköpistokkeella. Sähköpistoke
Keittiön lattia
vinyylilattia
Keittiön seinä
maalattu seinä
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Lattia: Vinyylilankku. Seinät: Tapetti