2h + k + kph + lasit.parveke ENSIASUNNON OSTAJALLE
Myyn haikein mielin ensiasuntoni lapsen saamisen myötä jollekin, joka ihastuu asuntoon samoin kuin minäkin aikoinaan.
Alla ostopäätökseeni vaikuttaneet tekijät:
• Sopivan kokoinen yhdelle, kahdelle ja elämäntilanteen muuttuessa myös tarvittaessa pienelle perheelle.
• VALOISUUS! Ikkunat kahteen suuntaan (länsi ja etelä) ja valon suunta ja sävy vaihtelevat vuorokauden eri aikoina. Aamuaurinko paistaa makuuhuoneeseen ja olohuoneeseen, ja iltapäivästä alkaen parvekkeelle.
• Itse ihastuin kovasti asunnon POHJAAN. Keittiö on omassa syvennyksessä, eteinen on eteinen isoine peilikaappeineen, kylpyhuoneeseen on käytetty järkevä määrä neliöitä suhteessa asunnon kokoon, olohuone mahdollistaa useamman erilaisen järjestelyvaihtoehdon. Asunto ei ole vain ”yhtä huonetta”.
• Iso PARVEKE länteen! Lasitettu parveke antaa yhden lisähuoneen keväästä syksyyn. Parveke kylpee valossa iltapäivästä eteenpäin ja taivaanrannan väriloistoa pääsee ihailemaan iltaisin parvekkeelta tai olohuoneen sohvalla maaten. Parvekkeelle on asennettu verhokisko parvekkeen koko leveydeltä, joten verhojen asennus on vaivatonta.
• MUUTTOVALMIS: Asunnon seinät on maalattu keväällä 2024 ja asunnon pinnat ovat siistit. Koko asunnossa on tehty vain muutama reikä seinään tauluja varten. Kahdella seinällä on huomaamaton taulukisko, joten taulujen kiinnitys onnistuu helposti.
• NÄKYMÄT! Asunto on 6. kerroksessa ja parvekkeelta avautuva näkymä on mahtava, kun olemme ”kattojen yllä”. Silmä lepää avarassa näkymässä ja mahdollisuudesta katsoa etäälle.
• SIJAINTI. Olen ollut todella tyytyväinen asunnon sijaintiin. 10 minuutin kävely juna-asemalle ja 15 minuutin kävely Kivis-kauppakeskukseen (mm. S-market, Lidl, kirjasto, terveysasema, Fitness24Seven). Citymarket 700 metriä. Junamatka Helsingin keskustaan 27 minuuttia. Toisaalta 100 metrin päästä alkaa pientaloalue ja lenkkipolut. Rehellisesti sanottuna en keksi parempaa sijaintia kerrostalokodin etsijälle Kivistöstä.
• TALOYHTIÖ: Rauhallinen, siisti ja hoitaa asiansa hyvin. Hoitovastike on 3,70 €/m², jota voi pitää edullisena.
• OMA TONTTI
• Mahdollisuus ostaa oma autopaikka viereisestä Timanttiparkista.
Uskon uudehkon (rv. 2017) taloyhtiön tarjoavan huoletonta asumista pitkään. Minulle oli tärkeää, että julkisivumateriaali on mahdollisimman huoltovapaa ja kestävä. Tässä se on tiili, jota pidetään arvokkaana ja aikaa kestävänä materiaalina.
Taloyhtiön 10-vuotistakuutarkastuksia valmistellaan parhaillaan. Tarkastuksen tarkoituksena on havaita kiinteistössä mahdollisesti piileviä virheitä ja puutteita, joita ei ole huomattu aikaisemmin.
ASUNTONÄYTÖT joka keskiviikko, lauantai ja sunnuntai (mahdollisista poikkeuksista ilmoitetaan).
Keskiviikkoisin klo 18-19
Lauantaisin klo 13-14
Sunnuntaisin klo 15-16
Varaa aika halutessasi yksityisnäyttöön.
Timanttikiteenkuja 6, tervetuloa! 😊
Jonna Niskanen
050 917 3468
niskanenjonna@gmail.com