189 000 €42 m²

Timanttikiteenkuja 6, Kivistö, Vantaa2h + k + kph + lasit.parveke

Velaton hinta
189 000 €
Hoitovastike
155,40 € / kk
Asuinpinta-ala
42 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 7
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kivistö
Kaupunki
Vantaa

2h + k + kph + lasit.parveke ENSIASUNNON OSTAJALLE

Myyn haikein mielin ensiasuntoni lapsen saamisen myötä jollekin, joka ihastuu asuntoon samoin kuin minäkin aikoinaan.

Alla ostopäätökseeni vaikuttaneet tekijät:

• Sopivan kokoinen yhdelle, kahdelle ja elämäntilanteen muuttuessa myös tarvittaessa pienelle perheelle.

• VALOISUUS! Ikkunat kahteen suuntaan (länsi ja etelä) ja valon suunta ja sävy vaihtelevat vuorokauden eri aikoina. Aamuaurinko paistaa makuuhuoneeseen ja olohuoneeseen, ja iltapäivästä alkaen parvekkeelle.

• Itse ihastuin kovasti asunnon POHJAAN. Keittiö on omassa syvennyksessä, eteinen on eteinen isoine peilikaappeineen, kylpyhuoneeseen on käytetty järkevä määrä neliöitä suhteessa asunnon kokoon, olohuone mahdollistaa useamman erilaisen järjestelyvaihtoehdon. Asunto ei ole vain ”yhtä huonetta”.

• Iso PARVEKE länteen! Lasitettu parveke antaa yhden lisähuoneen keväästä syksyyn. Parveke kylpee valossa iltapäivästä eteenpäin ja taivaanrannan väriloistoa pääsee ihailemaan iltaisin parvekkeelta tai olohuoneen sohvalla maaten. Parvekkeelle on asennettu verhokisko parvekkeen koko leveydeltä, joten verhojen asennus on vaivatonta.

• MUUTTOVALMIS: Asunnon seinät on maalattu keväällä 2024 ja asunnon pinnat ovat siistit. Koko asunnossa on tehty vain muutama reikä seinään tauluja varten. Kahdella seinällä on huomaamaton taulukisko, joten taulujen kiinnitys onnistuu helposti.

• NÄKYMÄT! Asunto on 6. kerroksessa ja parvekkeelta avautuva näkymä on mahtava, kun olemme ”kattojen yllä”. Silmä lepää avarassa näkymässä ja mahdollisuudesta katsoa etäälle.

• SIJAINTI. Olen ollut todella tyytyväinen asunnon sijaintiin. 10 minuutin kävely juna-asemalle ja 15 minuutin kävely Kivis-kauppakeskukseen (mm. S-market, Lidl, kirjasto, terveysasema, Fitness24Seven). Citymarket 700 metriä. Junamatka Helsingin keskustaan 27 minuuttia. Toisaalta 100 metrin päästä alkaa pientaloalue ja lenkkipolut. Rehellisesti sanottuna en keksi parempaa sijaintia kerrostalokodin etsijälle Kivistöstä.

• TALOYHTIÖ: Rauhallinen, siisti ja hoitaa asiansa hyvin. Hoitovastike on 3,70 €/m², jota voi pitää edullisena.

• OMA TONTTI

• Mahdollisuus ostaa oma autopaikka viereisestä Timanttiparkista.

Uskon uudehkon (rv. 2017) taloyhtiön tarjoavan huoletonta asumista pitkään. Minulle oli tärkeää, että julkisivumateriaali on mahdollisimman huoltovapaa ja kestävä. Tässä se on tiili, jota pidetään arvokkaana ja aikaa kestävänä materiaalina.

Taloyhtiön 10-vuotistakuutarkastuksia valmistellaan parhaillaan. Tarkastuksen tarkoituksena on havaita kiinteistössä mahdollisesti piileviä virheitä ja puutteita, joita ei ole huomattu aikaisemmin.

ASUNTONÄYTÖT joka keskiviikko, lauantai ja sunnuntai (mahdollisista poikkeuksista ilmoitetaan).

Keskiviikkoisin klo 18-19 Lauantaisin klo 13-14 Sunnuntaisin klo 15-16

Varaa aika halutessasi yksityisnäyttöön.

Timanttikiteenkuja 6, tervetuloa! 😊

Jonna Niskanen 050 917 3468 niskanenjonna@gmail.com

Perustiedot

Kaupunginosa
Kivistö
Kohdenumero
24495083
Kerros
6 / 7
Asuinpinta-ala
42 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Pinta-alaa ei ole mitattu standardin SFS 5139 mukaisesti.
Huoneiston kokoonpano
2h + k + kph + lasit.parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Induktioliesi, Jää-pakastinkaappi, Astianpesukone, Liesituuletin, Liesi tai uuni erikseen
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke, Iso parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius, Peilikaappi, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Lattialämmitys
Säilytystilat
Asuntokohtaiset irtaimistovarastot sijaitsevat taloyhtiön ensimmäisessä kerroksessa. Tarvittaessa tila toimii väestönsuojana.
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita länteen, Ikkunoita etelään
Tulevat remontit
2025-2029: Ilmanvaihto; Suodattimien vaihto kaksi kertaa vuodessa. 2026: Katto; Tarkastus tehty, korjaukset raportin mukaan, kustannukset takuu/yhtiö. Porrashuoneiden paikkamaalaukset. Saunatilat; Tilojen laattasaumojen paikkaukset/korjaukset. 2026-2027: Varautuminen 10v. vastuiden päättymiseen. Kunnossapitotarve selvitys on taloyhtiön hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista seuraavan viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä.
Tehdyt remontit
2023: Autopaikkojen latausvalmius (Timanttiparkki). 2022: Ala-aulan seinien paikkamaalaus. 2021: Porrashuoneen seinien paikkamaalaukset. Iv-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö. 2018: Pelastussuunnitelma, Safetum Oy. Vuositakuutarkastuksen ennakkotarkastus, Raksystems Oy.
Saunan lisätiedot
Kiinteistössä on taloyhtiösauna, johon voi varata oman saunavuoron hintaan 15 €/kk.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
K-Market Kivistö n. 400 m.
Alepa Kivistön asema n. 700 m.
K-Citymarket n. 800 m.

Kivis-kauppakeskus n. 1 km (S-market, Lidl, Alko, Musti ja Mirri, Normal, Synsam, Kaivokukka, Luckiefun's, Espresso House, Subway, Kotipizza, kirjasto, terveysasema yms.)

Useita ravintoloita 400-1500 m. säteellä (mm. King Kebab, Villa Foods Nepal, Daddy's Bar & Pizza, Ristorante il Classico, Beer&Cafe Solmu, Pancho Villa, Friends and Brgrs)

BuPlace-kirpputori n. 450 m.

Kivistön kirkko 550 m.

Lähellä useampia kouluja ja päiväkoteja.

Alueella useita kampaamoja, partureita ja kauneussalonkeja.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
092-023-0130-0003
TV-palvelut
Kaapeli-tv (DVB-C)
Tietoliikennepalvelut
Elisa Taloyhtiölaajakaista, 10M. Asukas tekee oman sopimuksen.

Hinta

Velaton hinta
189 000 €
Myyntihinta
189 000 €
Neliöhinta
4 500 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
155,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
155,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 €/hlö/kk. Huoneistokohtainen mittaukseen perustuva vesilaskutus. Mittarit on luettava omistajan/asukkaan vaihtuessa. Jos mittaria ei lueta, jää tasauslasku edellisestä lukemasta asti uuden omistajan maksettavaksi. Vedentasauslaskutus vuosittain (viimeisin laskutettu jakso 1.12.2024-30.11.2025), jolloin kylmä vesi oli 5,00€/m³ ja lämmin vesi 11,11€/m³.
Saunamaksu
15 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kivistön Akseli, Vantaa
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2017
Huoneistojen lukumäärä
40
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Muut tilat
Muut osakkeenomistajien käytössä olevat tilat: -Väestönsuoja (toimii normaalioloissa irtaimistovarastona) -Irtaimistovarasto -Kuivaushuone -Tekniset tilat -Porrashuoneet -Lastenvaunuvarasto -Ulkoiluvälinevarasto -Talosaunaosasto -Erillisessä piharakennuksessa sijaitseva ulkoiluvälinevarasto sekä talovarasto -Leikkipaikka
Kerroksia
7
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattomateriaali
Bitumikermi
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
C2013
Ilmanvaihto
Koneellinen, lämmön talteenotolla
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-tv (DVB-C)
Kiinteistön laajakaistayhteys
Elisa Taloyhtiölaajakaista 10M
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy (Uusimaa), Jonni Talas jonni.talas@kontuoy.fi 010 739 8990
Liikenneyhteydet
Juna-asemalle noin 600 metriä. P-junalla: -Myyrmäki 9 min -Pasilan juna-asema 25min. -Helsingin keskusta 27 min. I-junalla: -Lentoasema 7 min. -Tikkurila 17 min. -Helsingin keskusta 38 min. -Lähin bussipysäkki n. 230 m. -Linja-autoasemalle n. 1 km. -Bussi Jumboon 24 min.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Märkätiloissa sähkölattialämmitys.

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiö on osakkaana Kiinteistö Oy Vantaan Timanttiparkki-nimisessä pysäköintiyhtiössä, joka sijaitsee taloyhtiön vieressä. Pysäköintiyhtiön osakkaat vastaavat pysäköintiyhtiön kaikista kustannuksista maksamalla pysäköintiyhtiölle vastiketta. Kaikki autopaikat ovat omina osakkeina. Timanttiparkissa on toteutettu lataushanke, jossa kaikki 109 autopaikkaa varustettu type 211kW latausasemalla. Hanketta varten on myönnetty 250 000 euron lainavaltuutus 15 vuoden laina-ajalle. As Oy Kivistön Akselin osuus on max. 43 577,98 euroa eli n. 2300 euroa/autopaikka. Lainaa ei ole jyvitetty autopaikoille. Timanttiparkin tontin vuokra : osakkailta kerättävällä hoitovastikkeella (28,77€/kk/os) katetaan tontin maanvuokrakulut, pysäköintilaitoksen ja siihen liittyvien ja sitä palvelevien rakennusten, rakennelmien ja kulkuväylien ylläpidosta ja hoidosta aiheutuvat kustannukset.
Pintamateriaalit
Laminaatti
Muut materiaalit
Maalatut seinät