225 000 €68 m²

Ohrakuja 1 B, Satomäki, Vantaa3h, k, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
225 000 €
Hoitovastike
374 € / kk
Asuinpinta-ala
68 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Satomäki
Kaupunki
Vantaa

HARVOIN TARJOLLA!

Tähän kotiin pääset muuttamaan kuin uudiskohteeseen!

Tämä tilava, moderni ja juuri upeasti remontoitu huoneisto sijaitsee täysin saneeratussa taloyhtiössä.

Keittiössä on runsaasti kaapistoja ja laskutilaa sekä sinne mahtuu loistavasti ruokailuryhmä. Induktioliesitaso, erillisuuni, astianpesukone ja jääkaappi/pakastin odottavat uusia asiakkaita täysin koskemattomina

Makuuhuoneet ovat tilavia ja valoisia ja niiden väritys on trendikäs.

Kylpyhuone on remontoitu LVIS-saneerauksen yhteydessä v. 2013, mutta kalustus on uusittu nyt.

Eteisessä on runsasti säilytystilaa uusissa koko seinän mittaisissa kaapistoissa. Taloyhtiön kaikki remontit on saatu kokonaisuudessaan valmiiksi vuonna 2024 - LVIS-saneerauksesta salaojiin. Taloyhtiössä on hyvät yleiset tilat kuten sauna, talopesula kuivaushuoneineen sekä kerhohuone, lisäksi kaikissa autopaikoissa on sähköautonlatausvalmius.

Sijainti rauhallisella alueella ja kuitenkin kaikkien palvelujen sekä urheilumahdollisuuksien lähettyvillä. Liikkumaan pääset helposti niin omalla autolla kuin julkisillakin (bussi ja juna), lisäksi Vantaan ratikka tulee liikennöimään lähietäisyydeltä eli lentokentälle pääsee tulevaisuudessa ratikalla.

Tule ihastumaan!

Esittelyt ja tiedustelut: Kirsi Kytö, puh. 045 2373 515 tai kirsi.kyto@neliotliikkuu.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ohrakuja 1 B, 01370 Vantaa
Kaupunginosa
Satomäki
Kohdenumero
80507269
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
68 m²
Tontin pinta-ala
4 320 m²
Kokonaispinta-ala
68 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on remointoitu kauttaaltaa eikä siinä ole kukaan asunut remontin valmistuttua.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (Midea), liesituuletin, astianpesukone (Whirlpool) ja erillisuuni (Electrolux). Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Moderni, juuri remontoitu, tilava keittiö.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Koillinen.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pyyhekuivain, bidee-suihku, pesuallas, suihkuseinä ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on saneerattu v. 2013 putkiremontin yhteydessä ja vuonna 2026 tilan varustus on uusittu.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Näkymät
avarat ylimmän kerroksen näkymät
Tulevat remontit
Taloyhtiössä kaikki isot remontit on tehty eli tiedossa vain ns. huolto-/kunnossapitotöitä. v. 2026-27: IV-suodattimien vaihto v. 2026-30: sähköautojen latausvalmiuksen viimeistely (kysynnän aktivoituessa) v. 2028-30: autotolppien varustaminen GAROilla v. 2028-30: kuntoarvio
Tehdyt remontit
v. 2025: palovaroittimet huoneistoihin v. 2024: Sähköautojen latausvalmiuden rakentaminen kaikkiin 21 autopaikkaan, joista 5 paikkaan on asennettu latausasemat (Makira Oy). Pihaurakan toteuttaminen: - piha-alueen kunnostustyöt sekä salaoja- ja sadevesijärjestelmän uusimistyöt - sokkelineristystyöt, vanhojen salaojaputkistojen poisto ja korvaaminen uusilla - maanrakennustyöt Parkkipaikkojen lisääminen ja uusiminen Sisäänkäyntien porraslaattojen uusimistyöt Puurakenteisten portaiden uusiminen hiekkakäyvätäratkaisuna Kasvillisuuden poistaminen urakka-alueelta v. 2023: Ulko-ovien lukitusinfran muutokset ovien vaihdon yhteydessä yms. Piha-alueen ja salaoja yms. korjausten suunnittelu parvekkeiden maalaus ja pinnoitus v. 2022-23: Ulkovaipan laaja korjaushanke (Makira Oy) Parvekkeiden uusiminen Kiinteistön kaikkien ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen kts. tehdyt kunnossapitotyöt v. 2021: Ulkovaipan korjaussuunnittelu ja hankevalmistelu (Frontago Oy), Peltikaton pesu ja maalaus sekä vesikourujen/syöksyjen puhdistus(Tehopesu Oy) Ilmanvaihdon parannustyö koko kiinteistössä, asennettu piippujen päälle kerääjäkammiot/turbowintit sekä poistettu C-rapun ilmanvaihtokanaviston poistohormimissa ollut tukos, poistettu /korjattu välikaton kautta (Käyttöilma Oy) Saunan ja pesuhuoneen penkit uusittu, kiukaan ohjauskeskuksen piiri levy uusittu ajastustoiminnon korjaamiseksi v. 2020: huoneiston C 22 vesivaurionkorjaus, lämmönvaihdin v. 2018: kylpyhuoneiden kynnysten korotus v. 2015: taloyhtiön internet ja kaapeli-tv -yhteys Soneralta 10M v. 2013: LVIS-urakka (putki-, kylpyhuone, sähkö ja telesaneeraukset) v. 2012: Soneran valokuitu talojakomoon v. 2009: yläpohjan lämmöneristys, tuuletusparvekkeiden korjaus v. 2008-09: vesikaton uusiminen v. 2006: taloa ympäröivä aita v. 2004: antenniverkon digitalisointi v. 2003: saunaosaston korjaus, lukituksen uusiminen v. 2001: vesikaton korjaus B-rapun kohdalta v. 1998: kaukolämpöön liittyminen v. 1997: sadevesikourun korjaus, asbestieristeiden poisto ja suojaus v. 1989: julkisivuremontti (osittainen lämpörappaus) v. 1995: parvekejulkisivujen peruskorjaus v. 1994:Huber-analyysi, kiinteistön korjaustarveselvitys seuraavan 10 v. jaksolle
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Elintarvikekioski n. 130 m, Lidl Jokiniemi on 950 m, K market Jokiniemi n. 1 km ja Tikkurilan kattavat palvelut n. 1,5 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10 Mb, valokuitu, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
225 000 €
Myyntihinta
129 089,69 €
Neliöhinta
3 308,82 € / m²
Velkaosuus
95 910,31 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
374 € / kk
Pääomavastike
686,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 060,80 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu on ennakko ja kulutuslukemat tasataan huoneistokohtaisten mittareiden luennalla. Omistajanvaihdon yhteydessä on osapuolten sovittava keskenään mittarin luennasta hyvissä ajoin huoltoyhtiön kanssa, sillä takautuvasti luentaa ei ole mahdollista tehdä. Pihapaikat ovat maksuttomia, mutta niihin tarivtaan pysäköintilupa. Autotallivastikkeet: 125 € /iso 60 € /pieni 100 € /paritallipaikka (3 paritallia vapaana 8.5.2026) Pesutupamaksu: 1 €/krt

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Honkanummi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Ilmalämpöpumppu: - on luvallista, mutta vaatii erillisen luvan taloyhtiöltä - asennus ja kunnossapito ovat osakkaan vastuulla.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1964
Huoneistojen lukumäärä
36
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1964
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 01.09.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
painovoimainen
Tontin koko
4 320 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Asunto Maisteri Oy, Katja Pesonen, katja.pesonen@asuntomaisteri.fi