89 000 €30 m²

Raappavuorenkuja 8 A, Martinlaakso, Vantaa1h+kk

Velaton hinta
89 000 €
Hoitovastike
175,50 € / kk
Asuinpinta-ala
30 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Martinlaakso
Kaupunki
Vantaa

Ensimmäisen kerroksen asunto on selkeä ja toimiva kokonaisuus, jossa lähes uudet pinnat ja juuri valmistunut putkiremontti tuovat huolettomuutta asumiseen. Muuttovalmis koti, jossa ei tarvitse miettiä remontteja.

Oleskelutila mukautuu moneen: lepoon, työskentelyyn tai arjen viettoon. Kompakti keittiökomero pitää tilan tehokkaana ja käytännöllisenä.

Sijainti on erinomainen: kaupat, palvelut ja juna-asema ovat kävelyetäisyydellä, ja yhteydet Helsingin suuntaan sujuvat nopeasti.

Parveketta ei ole, mutta vastapainona saat rauhallisen ja toimivan kodin hyvällä paikalla, täydellinen ensiasunnoksi, kaupunkikodiksi tai sijoitukseen.

Helppo, siisti ja toimiva koti, jossa kaikki olennainen on kohdallaan.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Raappavuorenkuja 8 A, 01620 Vantaa
Kaupunginosa
Martinlaakso
Kohdenumero
80502391
Kerros
1 / 6
Asuinpinta-ala
30 m²
Tontin pinta-ala
7 172 m²
Kokonaispinta-ala
30 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alaa ei ole mitattu standardin SFS 5139 mukaisesti.
Huoneiston kokoonpano
1h+kk
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Uuni, jääkaappipakastin ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tehdyt remontit
2025 Julkisivun kuntotutkimus 2025 Pihan ja pysäköintialueen valaisimien uusiminen 2023 Alatalon kylmiön ja D-portaan saunan käytöstä poisto 2022–23 Perinteinen linjasaneeraus; käyttövesiputket, viemärit, kylpyhuoneet, sähkö-, data- ja antennijärjestelmät, 2 saunaosastoa, iv-poistopuhaltimet 2022–23 Yläparkkipaikan muurin peruskorjaus 2021 Vesikattojen huoltomaalaus. Lumiesteiden uusiminen ja parvekkeiden vedenpoiston parannus 2021 Linjasaneerauksen hankesuunnitelma 2020 Parvekkeiden huoltomaalaustasoinen kunnostus 2019 Julkisivujen elementtisaumaus 2019 Vesikattojen kuntotarkastus 2018 Sisääntulokatosten huoltomaalaus 2017 C-portaan saunan pukuhuoneiden saneeraus (2016 maanpaineseinän vesieristyksen pettämisen jälkityönä) 2017 Kylpyhuoneiden vesieristekorjauksia (2016 kartoituksen perusteella) 2016 Putkiston kuntotutkimus 2016 Kattojen käyntisiltojen uusinta ja kattojen paikkamaalaus 2016 Alatalon maanpaineseinän vesieristyksen ja salaojien sekä salaojakaivojen uusinta (porraskäytäväseinä ja C-portaan päätyseinä) 2016 Asfaltoinnin uusintaa ja paikkauksia 2016 A-portaan saunan peruskorjaus 2015 Jätekatoksien korjaus 2015 Peruskuntoarvio 2014 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2014 Ilmastoinnin puhdistus ja säätö 2014 Lukituksen uusiminen 2014 Lämmönvaihtiminen uusiminen 2012 Kattoluukkujen rakentaminen 2012 Sisääntulokatoksien uusiminen 2011 Piha-aidan korjaus 2011 Pihan leikkivälineiden uusiminen 2011 Takaovien uusiminen 2010 Yhteisen parkkialueen kunnostus ja asfaltointi 2010 HTV 2009 Porrashuoneiden lattiapintojen uusinta 2009 Oman parkkialueen kunnostus ja asfaltointi 2006 Ilmastointikoneen puhdistus ja säätö 2005 Antenniverkonkunnostus 1997 Julkisivu- ja parvekeremontti 1993 Porrastilat maalattu 1987 Tasakatto muutettu harjakatoksi

Velaton hinta
89 000 €
Myyntihinta
63 129,13 €
Neliöhinta
2 966,67 € / m²
Velkaosuus
25 870,87 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
175,50 € / kk
Pääomavastike
162 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
337,50 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu on ennakko, Kylmävesitasaus 1 €/m3 ja lämminvesi 1 €/m3. Autopaikkavuokra, kylmä 7,00 €/kk. Varastovuokra, kaappi 5,00 €/kk, Verkkokomero 10,00 €/kk, Kylmäkomerovuokra 3,00 €/kk.
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Aarren-Salpa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Talo 1: Sauna, kuivaushuone, talouskellari, väestönsuoja, säilytystilat sekä askarteluhuone, urheiluvälinevarasto, hissikonehuone ja varasto. Talo 2: Sauna, pesula, talouskellarit, väestönsuoja, säilytystilat, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, varasto, lämmönjakohuone ja hissikonehuone. Taloyhtiön kiinnitykset: 5 067 207 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
77
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.11.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 172 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Myyrmäen Huolto Oy, Esa Mäki, asiakaspalvelu@myyrmaenhuolto.fi, 09 530 6140