146 000 €57 m²

Uomakuja 2 D, Myyrmäki, Vantaa2h, k, kph, vh, las. parv.

Velaton hinta
146 000 €
Hoitovastike
270,75 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Myyrmäki
Kaupunki
Vantaa

TERVETULOA ASUMAAN VIIHTYISÄÄN JA VALOISAAN KOTIIN JOKA ON JUURI PUTKIREMONTOITU!

Myyrmäen sydämessä, rauhallisen kadun varrella kuitenkin erinomaisten palvelujen lähettyvillä siistikuntoinen koti odottaa uusia asukkaita.

Keittiö on remontoitu muutama vuosi sitten ja siellä on hyvin tilaa kotikokin loihtia herkkujaan. Olohuone on ihanan avara ja tilaa jatkaa kesähuoneeksikin sopiva lasitettu parveke. Makuuhuoneessa on paikka muhkealle sängylle ja erillisessä vaatehuoneessa on hyvin säilytystilaa. Kylpyhuone kiiltelee uutuuttaan juuri valmistuneen putkiremontin ansiosta. Kokonaan laatoitetussa kylpyhuoneessa on paikka pesutornille.

Asunto Oy Myyrinkoto -taloyhtiötä hoidetaan huolella ja vuosien saatossa on tehty runsaasti huolto- ja ylläpitotoimia taloyhtiön arvon säilyttämiseksi. Taloyhtiössä on juuri valmistunut putkiremontti. Taloyhtiö tarjoaa asukkailleen mm. viihtyisät saunatilat ja polskimaan pääsee taloyhtiön uima-altaaseen. Taloyhtiökohtainen laajakaistapalvelu takaa asukkaille sujuvan netinkäytön. Asukkaille on tarjolla autopaikkoja joissa on sähköauton latausmahdollisuus.

Kodin sijainti on mitä mainioin; Rauhallisen kadun varrella, mutta pienen kävelymatkan päässä loistavista palveluista. Bussiyhteys on aivan kodin nurkalla ja Louhelan juna-asemalle kävelee hetkessä. Lentokenttäkin on vain noin kymmenen minuutin ajomatkan päässä.

TERVETULOA TUTUSTUMAAN TÄHÄN IHANAN VALOISAAN KOTIIN!

Tiedustelut ja esittelyt Tarja Henriksson 044 363 6784, tarja.henriksson@remax.fi.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Uomakuja 2 D, 01600 Vantaa
Kaupunginosa
Myyrmäki
Kohdenumero
80500747
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
4 386,5 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh, las. parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi, liesituuletin, astianpesukone ja uuni. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kellarikomero
Tulevat remontit
PTS 2025-2030: 2025 Linjasaneeraus käynnissä. Tuuletusparvekkeiden kaiteiden ja lattioiden kunnostus/maalaus, lukitusjärjestelmän uudistaminen, hissien uusinnan suunnittelu ja toteutus, vesikattojen uusinnan ja aurinkosähköjärjestelmän toteutus (YK 22.08.2024 vesikaton uusinta sekä aurinkosähköjärjestelmä hylättiin.), kiinteistön kuntoarvio.
Tehdyt remontit
Liikesiiven ulkoporras kunnostettu -89, A-C portaiden välinen vesikate uusittu -90, D-E portaiden välinen vesikate uusittu -92, porrashuoneet maalattu -94, eteläpäädyn portaat kunnostettu -00, julkisivut korjattu ja ikkunat vaihdettu (Fenestra) -02, lämmönjakokeskus uusittu, ilmanvaihtojärjestelmä puhdistettu ja tasapainotettu, patteriverkosto tasapainotettu ja patteriventtiilit vaihdettu -03, löylyhuoneet paneloitu ja lauteet uusittu, jätehuone uusittu -04, antenniverkosto kunnostettu -05, asuntojen lukitus uusittu -08, taloyhtiö liitetty kaapeliverkkoon -10, uusittu kiinteistöautomaatio -11, alaovet ja ala-aulojen lattiapinnoitteet uusittu, seinät maalattu, liikesiiven eteläpuolen seinärakenteet uusittu ja kaikki ikkunat vaihdettu (Tiivi) -12, sokkelin puuikkunoiden uusinta (Tiivi), autotallien sokkelin ja sadevesiputkien korjaus, leikkialuetta kunnostettu (vauriokorjaus ja maalaus, turvahiekat) -13, salaojien ja pihaviemäriverkoston uusinta tarkastuskaivoineen, liikehuoneistosiiven tasanteen, portaiden ja kaiteiden uusinta, perustuksien lisäeristäminen (Isoträn-levy), salaojajärjestelmän ja tonttiviemäreiden uusinta -15, asbestipurkutöitä uima-allasosastolla, autotallin kattojen uusinta -16, rappujen savunpoistojärjestelmien uusinta, pohjoispäädyn tiiliseinän uusinta, ulkovalaistuksen uusinta ja laajennus ap-alueella (led-tekniikka), tuuletusparvekkeiden huoltopesu ja sammalten poisto, liikesiiven kattohuovan saumojen kiinnitys, uimahallin saumauksien uusinta, D/E-portaan kylmäkoneen uusinta, A, B, C, D ja E-porraskäytävien ilmanvaihtokoneiden uusinta, liikesiiven ilmanvaihtokoneiden uusinta, jätekatoksen ja jäteastioiden korjausmaalaus, leikkipaikan valaistuksen parantaminen -17, saunaosaston saneeraus, uima-allastilan viemärilinjan sukitus ja kaivojen kunnostus, autopaikoitusalueen asfaltointityöt -18, autotallirakenteiden asbestin purku, tarkistus ja eristyksen uusinta, autotallien sähköistyksen uusinta ja kWh-mittauksen lisäys Myyrintilassa, liikesiiven palokatkot, palopeltien suunnittelu ja asennus (LH 4 ja LH 5), uima-allastilan allasveden puhdistusjärjestelmän putkitukset uusittu, videovalvonta A- ja B-rapun kulkukäytävä ja roskakatos -19, Uomakuja 10 P-alueen valaistuksen uusinta yhdessä Myyrintilan kanssa, putkistojen kuntotutkimus -21, autopaikkojen latausinfrahanke 73 kpl, hissien kuntokartoitus -22, linjasaneerauksen hankesuunnitelma -23, vesikattojen uusinnan toteutussuunnittelu, linjasaneerauksen toteutussuunnittelu -24
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kävelymatkan päässä Myyrmäen erittäin kattavat palvelut, mm. Myyrmanni ja Isomyyri.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
092-015-0652-0001
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10/10mbit/s., Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
146 000 €
Myyntihinta
99 238,16 €
Neliöhinta
2 561,40 € / m²
Velkaosuus
46 761,84 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
270,75 € / kk
Pääomavastike
277,02 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
547,77 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Saunamaksu 7,50/15,00 € / kk Autopaikkamaksu kylmä 6,00 € / kk
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Myyrinkoto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 8 567 275,20 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
91
Liiketilojen pinta-ala
514 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.03.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 386,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Myyrmäen Huolto Oy, Heidi Halonen, asiakaspalvelu@myyrmaenhuolto.fi, 09 530 6140
Kaavoitustiedot
Vantaan kaupunki / Kaavoitus 09 83911
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Putkistojen kuntotutkimus 2021 Hissien kuntokartoitus 2022
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä