149 000 €73 m²

Laajametsänkuja 4, Martinlaakso, Vantaa3h, k

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
338,28 € / kk
Asuinpinta-ala
73 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Martinlaakso
Kaupunki
Vantaa

Hyvinhoidetusta taloyhtiöstä on juuri tullut myyntiin tilava ja toimivapohjainen kolmio!

Asunnon makuuhuoneet ovat reilun kokoiset ja tarjoavat erinomaiset puitteet niin perheelle kuin etätyöhönkin. Valoisasta olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle.

Sijainti on erinomainen: alueelta löytyy sujuvat kulkuyhteydet sekä kaikki arjen peruspalvelut aivan läheltä. Martinlaakson ja Myyrmäen monipuoliset palvelut, kuten kaupat, terveyspalvelut ja liikuntamahdollisuudet – ovat kävelyetäisyydellä. Lisäksi upeat ulkoilureitit alkavat lähes kotiovelta.

Keittiössä ja eteisessä on käytännöllinen laattalattia, joka on helppo pitää puhtaana ja kestää hyvin arjen käyttöä.

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään kotiin!

Perustiedot

Kaupunginosa
Martinlaakso
Kohdenumero
1413192
Kerros
1 / 6
Asuinpinta-ala
73 m²
Tontin pinta-ala
6 988 m²
Kokonaispinta-ala
73 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, induktioliesi, astianpesukone, astianpesukoneliitäntä
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku/suihkukaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, pyyhepatteri, wc-istuin
Tulevat remontit
PTS-korjaussuunnnitelmaehdotus vuosille 2026-2030: 2026: kph kunnostukset 5 + 26 Susteran kartoituksen pohjalta- suunnittelun aloitus, mahdollisesti lisäksi pyöräkellareiden ulko-ovien uusinta. 2028: Lukituksen uusimisen suunnittelu. 2029: Porrashuoneiden kunnostuksen suunnittelu.
Tehdyt remontit
mm. porrashuoneiden maalaus, C-portaan toinen pystyviemäri uusittu -00, rakennustekninen ja LVIS-tekninen kuntoarvio -01, D- ja F-portaiden kaikki asuntolinjojen vesi- ja viemäriputket uusittu, A-portaan toisen asuntolinjan vesi- ja viemäriputket uusittu -01, parvekkeiden ja julkisivujen kuntotutkimus, E- ja B-portaiden vesi- ja viemäriputket uusittu, ikkunat ja parvekeovet uusittu -03, A- ja C-portaiden asuntolinjojen vesi- ja viemäriputket uusittu -04, kaukolämpölaitteet, pumpun uusinta, vesikaton pinnoitus ja jätekatos uusittu -05, patteriventtiilien uusiminen ja tasapainotus -06, pesulan linko uusitu sekä lukitus -07, saunaosastojen käyttövesiputkien uusiminen ja saunojen panelointi -08, parveke- sekä julkisivuremontti sekä parvekkeiden lasitus -11, DNA-Welhon laajakaistaan liittyminen: 1/10M -13, raja-aita toteutussuunnittelu ja toteutus (Raja-aidan rakentaminen tien puolelle), lämmönjakokeskuksen vaihto -15, kellarialueen kuntotutkimuksia ja korjaushankesuunnitelma, hankittu uusi pesukone ja mankeli -16, kellari ja piha-alue urakka, ilkivaltaisen tulipalon korjauksia -18, kellari ja pihaurakan lopputyöt takuukorjauksineen -19, vesikattojen pellitykset porrashuoneitten kohdalla on uusittu, lämmitys on säädetty ja vesivahinkoja on korjattu, iv-nuohous -20, vesivahinkokorjauksia ja normaaleita huoltokorjauksia -21, julkisivujen elastisten elementtisaumojen uusintatyö (Saumalaakso Oy), vesivahinkokorjauksia -22, taloyhtiön IV-laitteiden huolto ja korjaus, uusittu lämpöputket -23, vesivahinkokorjauksia, märkätilakartoitukset asuntojen kph (Sustera) -24, vesiputkien kuntotutkimus, asuntojen ikkunoiden IV-suodattimien vaihto, parkkipaikan 1.krs ulkoreunan ja maan nostokorjaus sekä 2.krs ulkokulman korjaus -25. Hallitus käynnisti kunnossapitosuunnitelman mukaiset kph saneeraussuunnittelun (tällä hetkellä tarkemmassa selvittelyssä) -26.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Martinlaakson koulu (etäisyys n. 0.25 km), useita alueella (etäisyys n. 0.5 km), Alepa (etäisyys n. 0.5 km), terveysasema, kirjasto (etäisyys n. 0.6 km), uimahalli (etäisyys n. 0.3 km), Martinlaakson Ostari (etäisyys n. 0.65 km)
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
131 939,47 €
Neliöhinta
2 041,10 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
338,28 € / kk
Pääomavastike
187,94 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
526,22 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 EUR/kk
Vesimaksun lisätiedot
22 €/hlö/kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Rakennusvuosi
1969
Rakennusvuoden lisätiedot
1969
Huoneistojen lukumäärä
87
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
6
Energialuokka
E2018
Tontin koko
6 988 m²
Liikenneyhteydet
bussi (etäisyys n. 0.2 km), juna-asema (etäisyys n. 0.7 km)

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokepaikkoja: 52, piha-autopaikkoja: 16, lisätietoa: Käytetyn rakennusoikeudenmukainen ap velvoite 81 kpl
Yhteiset tilat
Sauna x2, väestönsuoja x2, pesutupa, ulkoiluvälinevarasto, kylmäsäilytystilat, kellarikomerot, mankeli, hissi, kaapeli-TV, taloyhtiölaajakaista.
Ominaisuudet
Sälekaihtimet, ilmalämpöpumppu
Lainalaskuri