249 000 €99 m²

Vegantie 1 C, Matari, Vantaa3h, tkh, avok, 2xkph, s, vh/var, piha

Velaton hinta
249 000 €
Hoitovastike
336,60 € / kk
Asuinpinta-ala
99 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Matari
Kaupunki
Vantaa

Kaunis paritalokoti rauhalliselta alueelta, päättyvän tien päästä!

Tämä viihtyisä ja kodikas asunto tarjoaa erinomaisen pohjaratkaisun, jossa neliöt on jaettu toimivasti yhteen tasoon. Heti sisään astuessa avautuu avara ja toimiva keittiön ja olohuoneen yhdistävä oleskelutila, joka on täydellinen paikka rentoutumiseen ja yhdessäoloon. Runsas määrä ikkunoita tuovat asuntoon ihastuttavasti luonnonvaloa. Makuuhuoneet ovat tilavia ja hyvänkokoisia, ja nykyiset asukkaat ovat hyödyntäneet takkahuonetta myös yhtenä makuuhuoneena, mikä lisää joustavuutta asunnon käytössä. Arkeen luksusta tuo kaksi kylpyhuonetta, joista toisessa on oma sauna. Täällä on myös tilaa hoitaa arjen pyykkihuolto vaivattomasti. Kodissa on otettu erityisesti huomioon säilytystilan tarve makuuhuoneissa, eteisessä ja vaatehuone/varastossa on käytännöllisiä säilytysjärjestelmiä, jotka helpottavat arkea.

Asunnon lämmityskustannuksia helpottavat ilmalämpöpumppu sekä varaava takka, jotka takaavat miellyttävän sisäilman ympäri vuoden. Iso piha-alue avautuu lounaaseen ja rajoittuu metsään, luoden rauhallisen ympäristön. Lapsilla ja lemmikeillä on runsaasti tilaa leikkiä ja nauttia ulkoilmasta.

Paritaloyhtiö on hyvin hoidettu, ja kunnossapito on pidetty ajan tasalla, viimeisimpänä isompana remonttina katto on uusittu vuonna 2023. Jokaiselle huoneistolle kuuluu oma autopaikka. Alueella on hyvät ulkoilu- ja urheilumahdollisuudet. Kaikki tarvittavat päivittäispalvelut, päiväkodit ja koulut ovat lähellä, ja loistavat liikenneyhteydet tekevät liikkumisesta vaivatonta niin julkisilla kuin omalla autolla.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan. Ole yhteydessä ja varaa oma esittelyaika!

Myyntiä hoitaa: Emilia Juvonen Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV emilia.juvonen@neliotliikkuu.fi 0505750438

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Vegantie 1 C, 01480 Vantaa
Kaupunginosa
Matari
Kohdenumero
80503668
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
99 m²
Tontin pinta-ala
4 714 m²
Kokonaispinta-ala
99 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, tkh, avok, 2xkph, s, vh/var, piha
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varustus: Jääkaappi, pakastin, induktioliesi, erillisuuni, astianpesukone, liesituuletin
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: Suihku, suihkuseinä, peili, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kylpyhuonekaapisto, wc-istuin. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Varustus: Suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, lattialämmitys, lattiakaivo, wc-istuin.
Säilytystilat
Kaapistot ja lämminvarasto
Tulevat remontit
Hallituksen esitys merkittäviksi korjaus-, huolto- ja ylläpitotöiksi 5-vuotikaudelle 2025-2030: 2025 Palovaroittimet yhtiön vastuulle, ilmanvaihdon tehostaminen, Kurttuputket kiinteisiin putkiin, Poistoilmaventtiilien harmonisoiminen/korjaaminen/korvaaminen, Seinä-lattiasaumakorjaukset (4), Sähköautoselvitys raporttina, Metallikaiteiden hionta ja maalaus 2026 Seinä-lattiasaumojen tiivistäminen (loput asunnot), Seinäelementtisaumojen uusiminen (10 000-15 000€), Ikkuna-/oviaukkojen tarkastus ja tiivistäminen tarpeen mukaan, Lukituksen uudistaminen 2027 Ikkunoiden ja ovien huoltomaalaus, Sähköautojen latausjärjestelmän perusratkaisu (sähköpääkeskus, kaapelointi) 2030 Puuosien huoltomaalaus
Tehdyt remontit
2008 Huoneistojen pienet sekä isot kylpyhuoneet peruskorjattu v. 2007/2008. Myöhemmin korjattiin uudestaan huoneiston A1 pieni kylpyhuone oikeuden päätöksellä. 2009 Huoneistot lämpökuvattu. 2010 Pihamuuri korjattu 2013 Yläpohjat lisäeristetty 300 mm puhallusvillalla. 2014 Puuverhoukset maalattu. 2016 Vesikattojen kuntoarvio tehty keväällä 2016. Yhtiökokous päättää kattojen korjauksista myöhemmin. 2017 Kattojen puhdistus ja pinnoitus 2021 Ilmavuotokorjaukset B3,C6,F11. Ulkoseinien lattia- /seinäsaumojen tiivistyskorjaus. Salaojien uusinta ja hulevesien viemäröinti viivästyksellä. Maanpinnan muokkaus, hulevesien ohjaus. 2023 Vesikaton uusinta
Palvelut
Alepa Mikkola n. 750 m, S-Market Korso n. 1,1 km, S-Market Korson asema n. 1,1 km, Lidl Korso n. 1,3 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Mahdollisuus Telian valokuitulaajakaistaan

Hinta

Velaton hinta
249 000 €
Myyntihinta
235 622,15 €
Neliöhinta
2 515,15 € / m²
Velkaosuus
13 377,85 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
336,60 € / kk
Pääomavastike
134,64 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
471,24 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 16,5 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Hallituksella on valtuus tarvittaessa periä tai olla perimättä 1-2 ylimääräistä hoitovastiketta ylimääräisten kulujen kattamiseksi. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Vesimaksu tasataan kulutuksen mukaan vuoden lopussa. Sähkölämmitys: Nykyisillä omistajilla noin 14 600,00 kWh/vuosi

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vegantie 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Yhtiön välittömään hallintaan jää 7 m²:n suuruinen varasto ja 5 m²:n suuruinen tekninen tila. Taloyhtiön kiinnitykset: 596 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
1987
Huoneistojen lukumäärä
12
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1987
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 08.07.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
4 714 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Oiva isännöinti, Markku Laine, markku.laine@oi.fi
Kaavoitustiedot
Vantaan kaupunki, p. 09 839 11, kartta.vantaa.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet