149 000 €61,5 m²

Kaivokselantie 5 M, Silvola, Vantaa3h+k+kph+vh+et+las.p

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
264,45 € / kk
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Silvola
Kaupunki
Vantaa

Pienellä pääomalla erinomainen tilaisuus - moderni kolmio Kaivokselassa valmiilla vuokratuotolla.

Vuonna 2019 valmistunut, valoisalla ja toimivalla pohjaratkaisulla varustettu kolmio hurmaa normaalia korkeammalla huonekorkeudella, suurilla ikkunoilla sekä rauhallisilla metsäisillä näkymillä parvekkeelta. Koko asunnossa on miellyttävä vesikiertoinen lattialämmitys.

Tyylikäs Puustellin keittiö, tilavat huoneet ja runsaat säilytystilat tekevät kodista viihtyisän ja käytännöllisen. Kaupat, liikenneyhteydet ja ulkoilumaastot sijaitsevat aivan lähellä.

Asunto myydään vuokrattuna - vuokratuotto alkaa heti kaupanteosta. Vuokra 1 150 €/kk + vesimaksuennakko 20 €/kk/hlö. Vuokravakuus 2 300 €. Toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus alkanut 1.6.2025, ei irtisanottu.

Esittelypyynnöt ja tiedustelut: Aida Mazhar (LKV) | 045 172 8787 | aida@nordlkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Kaivokselantie 5 M, 01610 Vantaa
Kaupunginosa
Silvola
Kohdenumero
80505737
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Tontin pinta-ala
1 312 m²
Kokonaispinta-ala
61,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+vh+et+las.p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Erillisuuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone, keittiösaareke ja jääkaappipakastin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, lattialämmitys, pesukoneliitäntä, suihkuseinä ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone ja häkkivarasto
Tulevat remontit
2025-2026 Julkisivurappauksen kuntotarkastus ja kopokartoitus Julkisivun ja perustuksen elementtisaumojen tarkastus Tuuletusparvekkeiden pellitysten kartoitus 2025-2026- UVV/LVV ulko-oven viereisen rappausvaurion korjaus Sokkelipellityksen ja rappauksen tiivistys Tuuletusparvekkeiden sivujen pinnoitekorjaukset ja lisätiivistys Salaoja- ja sadevesijärjestelmän huuhtelu ja kuvaus
Tehdyt remontit
2024 Kevyt kuntoarvio 2024 M-rapun ilmanvaihdon mittaus- ja säätötyöt 2024 Vesivaurion korjaus M-rapun kellaritiloissa 2024 Savunpoistoluukkujen tarkastus
Tietoliikennepalvelut
Elisa Oyj (Valokuitu), 10 M

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
29 079,06 €
Neliöhinta
2 422,76 € / m²
Velkaosuus
119 920,94 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
69 967,32 €

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
249,08 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
69 967,32 €
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
264,45 € / kk
Pääomavastike
842,98 € / kk
Tontin vuokravastike
249,08 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 356,51 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Mediavastike: 1,99 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vantaan Mittari
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöllä yhteisjärjestelysopimus, sekä pysäköintisopimus Vantaan Pumppupuiston parkki hallinnoi alueen piha-alueita ja vastaa näiden huollosta, alueen jätehuollosta sekä kunnossapidosta. Korttelialueella ja parkkitalossa on aloitettu kameravalvonta Koy Vantaan Pumppupuiston Parkin yhtiökokouksen päätöksellä. SAUNA: Saunarakennuksesta on hallinnanjakosopimus Asunto Oy Vantaan Termon kanssa. Yhtiö on aloittanut kameravalvonnan kellaritiloissa yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti. Rakennuttaja Lehto Oy on hakeutunut konkurssiin 6.2.2024. Yhtiö selvittää tulevia vastuukorjauksia konkurssipesän kanssa. Taloyhtiön hallitus kilpailutti ja tilasi keväällä 2024 kuntoarvion, jolla kartoitettiin rakennuttajalle kuuluvat vastuunalaiset korjaustarpeet sekä kiinteistön kunto muilta osin. Tarkastuksessa havaittujen, rakennuttajalle kuuluvien vastuukorjauksien hinta-arvioksi arvioitiin 95 000€. Taloyhtiö on valvonut konkurssimenettelyssä 95 000€ ehdollisena ja enimmäismääräisenä saatavana konkurssipesältä. Konkurssipesän jakoluettelo ehdotus valmistunut 16.12.2024. Lopullinen konkurssipesän ratkaisu saatanee vuoden 2025 aikana. LTO-koneiden suodattimien vaihdot toteuttaa huoltoyhtiö.