109 000 €82,5 m²

Venuksenkuja 5 L, Mikkola, Vantaa3h + k + kph + parveke

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
275,10 € / kk
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mikkola
Kaupunki
Vantaa

Tervetuloa tähän läpitalon huoneistoon Vantaan Mikkolaan. Tämä kahden makuuhuoneen asunto sijaitsee hyvin hoidetussa taloyhtiössä: Putkiremontti on tehty vuonna 2018, jonka yhteydessä myös asunnon kylpyhuone uusittiin. Lisäksi asunnossa on valmistunut juuri vesikattoremontti. Taloyhtiötä on huollettu säännöllisesti eikä tulevia isoja remontteja ole tiedossa.

Asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen, sillä huoneet ovat isoja ja olohuone tarjoaa kokonsa puolesta mahdollisuuden erottaa vaikka pieni lukunurkkaus. Makuuhuoneet on hieman erillään toisistaan joten pohjaratkaisun puolesta asunto toimii mainiosti vaikka pienelle perheelle tai työhuonetta tarvitsevalle pariskunnalle. Keittiöön mahtuu hyvin ruokapöytä ja lasku- ja kaappitilaa löytyy varsin mukavasti

Lämmityksestä vastaa kaukolämpö ja lämmönjakomuotona toimii vesikiertoinen patterilämmitys, joten asumismukavuus on taattu ympäri vuoden.

Mikäli kiinnostuksesi heräsi, varaa aika yksityisesittelylle ja käydään katsomassa kohde paikan päällä.

Lisätiedot ja esittelyt: Sami Leskinen, 0413128115, sami.leskinen@remax.fi Minut tavoitat myös iltaisin ja viikonloppuisin!

Jos asunnon myynti on ajankohtaista ja kaipaat ammattilaisen apua esimerkiksi asuntosi arvon määritykseen, pyydä ihmeessä minut maksuttomalle arviokäynnille.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Venuksenkuja 5 L, 01480 Vantaa
Kaupunginosa
Mikkola
Kohdenumero
80472779
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Tontin pinta-ala
1,97 ha
Kokonaispinta-ala
82,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h + k + kph + parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Vapautuminen viimeistään 2kk kuluttua kaupantekohetkestä.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (n. 5v vanha), uuni, astianpesukone ja liesi. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Puu. Keittiön kaappien paikka siirtynyt hieman putkiremontin yhteydessä, näkyy jääkaapin vasemmalla puolella olevana tyhjänä tilana.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Koillinen
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukone, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili, allaskaappi, bidee-suihku, peilikaappi ja pesuallas.
Säilytystilat
Häkkivarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Lisähäkkivarastot maksulliset, myyjän mukaan n. 40€/kk.
Tehdyt remontit
1997 Elementtisaumaus. 1997 Ikkunoiden huoltomaalaus 2000 Antenniverkon kunnostus 2001 3-talon alapohjan kunnostus ja edustan asfaltointi ja viemäröinti 2002 1-talon alapohjan kunnostus 2002 IV-nuohous ja -säätö 2002 Räystäskourujen kunnostus 2004 Kaukolämmönsiirtimen uusinta 2005 Ulkoportaiden peruskorjaus 2006 1-talon eduskäytävän viemäröinti 2006 Hankesuunnittelu (LVIST) ja kuntoarvion päivitys 2006 Asfalttiteiden kunnostus 2007 Vesikattojen kuntotutkimus ja vikakohtien kunnostus 2007 Piirustusten siirto CAD-muotoon 2008 Ns. putkiremontin suunnittelutyö; saneeraus lykättiin v. 2008, toteutussuunnitelmat päätettiin päivittää 2008 Parveke- ja julkisivun peruskorjauksen suunnittelu 2010 Ikkunoiden ja parvekeovien uusinta 2011 Parvekesaneeraus, julkisivun osakorjauksia 2012 Lukituksen uusiminen Abloy Sento 2012 Vesikattojen räystäiden uusiminen ja saattolämmitys 2018 LVIS-peruskorjauksen huoneistojen osuudet puutekorjauksia lukuun ottamatta (2017-2018). 2019 M-porrastasanteen vesivaurion korjausurakka (2018¿2019). 2019 Poistoilmakoneiden uusiminen LVIS-peruskorjauksen yhteydessä (2017-2019). 2019 Savunpoistoluukkujen uusinta LVIS-peruskorjauksen yhteydessä (2017-2019). 2019 Piha-alueiden kunnostus LVIS-peruskorjauksen yhteydessä (2017-2019). 2019 Irtainvarastokomeroiden uusiminen LVIS-peruskorjauksen yhteydessä (2017-2019). 2019 Saunojen uusiminen LVIS-peruskorjauksen yhteydessä (2017-2019). 2019 Ilmanvaihtokanavien nuohous LVIS-peruskorjauksen yhteydessä (2017-2019). 2019 Porrashuoneiden maalaus LVIS-peruskorjauksen yhteydessä (2017-2019). 2020 Päiväkodin käyttötarkoituksen muutos asuinhuoneistoiksi (6 kpl) (2019-2020). 2020 Tallentavan kameravalvontajärjestelmän asentaminen. 2021 Piha-alueen aitaus (4-talon tausta kesken, tulee osana kaupungin hanketta, 2020-2021). 2023 Kiinteistön kuntoarvio 2024 Uuden istutusalueen luonti molokkien viereen 2024 Elementtipaikkaukset, ulkoportaikkojen korjaukset ja julkisivun sekä sokkelin huoltomaalaukset 2024 Asuintilojen vesimittarien vaihto 2025 Vesikaton uusiminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: K- Market Mikkola 600m
Lidl Korso 500m
Korson Ostoskeskus 2km
Paikallistiedot: Lähellä useita metsäalueita ja puistoja (esim. Maarukanmetsä)
Kuusijärven ulkoilualue lyhyen ajomatkan päässä
Nopeat yhteydet Lahdenväylälle ja Kehä III:lle
Hyvät bussiyhteydet Korsoon ja Tikkurilaan, vaihdot pääradan juniin.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Vesikattoremontti on suoritettu 2025. Kustannusarvio on laskettu 1 270 390,0€ mukaisena. Varsinainen yhtiökokous hyväksyi 10.4.25 urakan ja 1,3m€ lainan noston. 25v. laina-ajalla hankkeen toteutuessa laskelmassa arvioidun mukaisena, on arvioitu rahoitusvastike/osake/kk = 0,0741€ (laskelmassa 12kk euribor arvioitu 2,481% ja marginaali 0,7%). Kattoremontin hankeosuudet kerätään kevään 2026 aikana. Hankkeen pääomavastikkeen (POV5) keräys aloitetaan 1.7.2026. Hyväksytyn 1,3m€ lainan noston mukaisesti kustannus on n. 12,50€/osake ja tämän huoneiston kokonaiskustannus on n. 12500€. Myytävän asunnon 979 osakkeen mukaan muodostuva rahoitusvastikkeen osuus remontista on n. 72€/kk. Lasketut lukemat ovat suuntaa antavia, todelliset kustannukset voivat olla pienemmät tai suuremmat kuin edellä ilmoitettu.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
092-401-0001-0315
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Telia, Valokuitulaajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
51 966,85 €
Neliöhinta
1 321,21 € / m²
Velkaosuus
57 033,15 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
275,10 € / kk
Pääomavastike
454,27 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
729,37 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikat ja saunavuorot varataan isännöitsijältä, laskutus toimitetaan aina osakkaalle. Varauksia varten vuokralaiset tarvitsevat osakkeen omistajan luvan. Yhtiössä on huoneistokohtaiset vesimittarit. Veden kulutus tasataan vuosittain. Ylimääräiset vesimittariluennat pyydetään huoltoyhtiöltä.
Autopaikan kustannukset
7 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Mikkolankallio
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot:. Taloyhtiön kiinnitykset: 7 952 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
126
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,97 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Aarre Isännöinti Oy, Niko Skogberg, asiakaspalvelu@aarre.com, 0201986700
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä Lähimmät bussipysäkit Venuksenpuisto ja Marsinkuja 200-300m
Pihan kuvaus
Taloyhtiön sisäpihalla leikkialue