285 000 €60 m²

Esikkotie 3 B41, Tikkurila, Vantaa3H+KT+P+terassi

Velaton hinta
285 000 €
Hoitovastike
204 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tikkurila
Kaupunki
Vantaa

Rauhallinen kulmahuoneisto terassilla ja parvekkeella

Valikoiduissa muuttovalmiissa kodeissamme on nyt kampanjahinta! Tämän kodin velaton hinta ennen kampanjaa on ollut 309.000 euroa ja kampanjaetu on siten 24.000 euroa. Kampanjahinta huomioidaan kaupassa, joka on sovittu viimeistään 18.6.2026 mennessä.

Tule ihastumaan tähän rauhalliseen kulmahuoneistoon, jossa on tilava lasitettu parveke aamuaurinkoon sekä suuri terassi taloyhtiön kansipihalle, joka on omissa oloissaan suojaisasti katutasoa ylempänä (2. krs). Kulma-asunnon suuret ikkunat kahteen eri suuntaan tuovat kauniisti valoa.

Tässä kodissa voit kalustaa ja sisustaa joustavasti. Voit sijoittaa ruokailutilan sille varatulle alueelle parvekkeen eteen tai sijoittaa ruokapöydän olohuoneen puolelle, jolloin parvekkeen edessä olevaa aluetta voit hyödyntää vaikkapa työpisteelle. Kodin molemmat makuuhuoneet ovat hyvän kokoista, joissa liukuovet helpottavat kalustamista kun kääntyville oville ei tarvita aukeamistilaa.

Kodissa on kauniit ja ajattomat materiaalit kuten kestävä tammiparketti, jonka alla lisämukavuutta tuo lattialämmitys. Keittiö on hyvin varusteltu Electroluxin kodinkoneilla, joista astianpesukone on tyylikkäästi integroitu (kalusteovipeitteinen).

Tilavassa kylpyhuoneessa on harmoniset laattavalinnat ja tervaleppäpaneloitu katto. Kylpyhuoneeseen voit sijoittaa pyykinpesukoneen ja kuivausrummun tornina. Taloyhtiöstä löytyy myös pyykkitupa sekä kuivaushuone. Kylpyhuoneessa ei ole ilmanvaihdon LTO-konetta katon rajassa kuten useissa kohteissa, vaan se on nerokkaasti poissa silmistä huoneiston ulkopuolisessa pienessä asuntokohtaisessa teknisessä tilassa.

Energialuokaltaan talo on tehokkaasti A-energialuokassa. Taloyhtiön katolla olevat aurinkopaneelit tuottavat osan kiinteistön käyttämästä sähköstä. Taloyhtiön sauna ja kerhotila on kätevästi samassa rapussa ja kerroksessa.

Tässä siistissä kodissa on asuttu hetken aikaa ja nyt se on vapautunut myyntiin.

Taloyhtiön tiedot

Nosta asumisesi tasoa muuttamalla uniikkiin, tunnelmalliseen ja näyttävään puukerrostaloyhtiöön, jollaisia on harvoin tarjolla. Kolmen talon viehättävä Huvikumpu on energiatehokas yhtiö omalla tontilla ja maltillisilla hoitokuluilla. Sijainti on keskusta-alueella viihtyisässä ja rauhallisessa korttelissa, josta kävelymatka juna-asemalle on vain 550 m.

- Oma tontti, A-energialuokka ja maltilliset hoitokulut - Pidetty, tunnelmallinen ja tyylikäs puukerrostalo - Suuria ikkunoita, avaria näkymiä - Viihtyisä kortteli, josta vain 550 m juna-asemalle

Tikkurilan asemalta pääset nopeasti eri suuntiin mm.12 minuutissa junalla Helsingin keskustan palveluihin ja vapaa-ajan rientoihin, 7 min junamatkalla Helsinki-Vantaan lentokentän asemalle tai vaikka 1h 22 min Tampereelle!

Huvikummussa materiaalien tasokkuuteen ja näyttävyyteen on panostettu erityisellä pieteetillä. Parketti, laatoitukset, kalusteet ja kodinkoneet ovat ihastuttaneet Huvikummun asunnonostajia.

Asumisen mukavuutta lisäävät isot valoisat ikkunat, ja useassa asunnossa on avarat näkymät. asitetut parvekkeet ja ranskalaiset parvekkeet, joissain kodeissa lisäksi jopa terassi. Miellyttävä lattialämmitys huonekohtaisella säädöllä mahdollistaa monipuolisen kalustettavuuden. Hyvän sisäilman takaa asuntokohtainen LTO-lämmöntalteenotolla varustettu tulo-poistoilmanvaihto. Turvallisuutta tuovat ovipuhelin, sähköverkkoon kytketyt palovaroittimet sekä uudenlainen hi-fog-sprinkleröinti.

Huvikummun pyykkipesula ja pyykinkuivaushuone helpottavat arjen hallintaa. Huvikumpulaisten yhteisessä käytössä ovat myös edustava parvekkeellinen kerhohuone- ja talosaunatila. Sähköautoilijoitakin on huomioitu, osa autohallipaikoista on varustettu sähköauton latauspistein. Autohallipaikat ovat osakkeina myytäviä paikkoja. Talojen katutasoissa sijaitsevat myös irtaimistovarastot, ulkoiluväline-, pyörä- ja lastenvaunuvarastot.

A-energialuokan puukerrostalossa asuminen on ympäristöteko. Huvikummun hiilijalanjälki on hiililaskelman perusteella pienempi verrattuna betonikerrostaloverrokkeihin. Erityisesti puurakenteiden vuoksi materiaalisidonnaiset päästöt ovat merkittävästi betonirakenteista kerrostaloa pienemmät, ja aurinkosähköjärjestelmästä ja A-energialuokkaan johtaneista suunnitteluratkaisuista seuraava matala energiakulutus tekee eron verrattuna nk. yleisiin asuinkerrostaloihin.

Vehreillä ja suojaisilla piha-alueilla, jotka ovat kansipihalla omassa rauhassaan, on tilaa leikeille ja oleskelulle. Huvikumpu sijaitsee myös aivan päiväkoti Veturin naapurissa.

Arkta on kokenut asuntorakentaja ja toteuttanut vuosien aikana lukuisia puukerrostaloja. Rakennamme puukerrostalot aina asianmukaisesti sääsuojan alla. Kohde on valmistunut 11/2023.

Perustiedot

Kaupunginosa
Tikkurila
Kohdenumero
7971456
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
4 414 m²
Huoneiston kokoonpano
3H+KT+P+terassi
Huoneita
3
Lisätietoa vapautumisesta
Arviolta 11/2023
Keittiön varusteet
Keittiökalusteet on kotimaiselta Topi-keittiöltä. Kodinkoneet Electroluxilta, joista astianpesukone on tyylikkäästi kalustepeitteinen (integroitu), Franken 1,5 altainen pesuallas ruostumatonta terästä, hana Orakselta ja liesikupu Vallox.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tilava lasitettu parveke aamuarinkoon sekä terassi rauhaisalle kansi-sisäpihalle.
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneessa on 1-lehtinen kääntyvä suihkuseinä, peilikaappi, allas ja allaskaluste, sekä liitännät ja tilavaraukset pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle. Lattioissa ja seinissä on keraamiset laatat. Katto on paneloitu tervaleppäpaneelein. Kylpyhuoneessa on 1-lehtinen kääntyvä suihkuseinä, peilikaappi ja allaskaluste, sekä liitännät ja tilavaraukset pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle. Lattioissa ja seinissä on tyylikkäät laatat. Katossa on tervaleppäpanelointi.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Tikkurilan keskustan palvelut kävelyetäisyydellä.. Koulut: Alueella useita kouluja ja päiväkoteja. Lähellä päiväkoti Veturi.
Lisätiedot
Saman rapun 1. kerroksessa sijaitsevat käytännöllisesti asunnolle kuuluva irtaimistovarasto, rapun pyörävarasto, talovarasto, pesula sekä kuivaushuone. Tässä B-rapussa myös talosauna ja kerhotila. Asunto Oy Vantaan Huvikumpu on savuton yhtiö.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
Yhtiö on liitetty DNA kaapeli-TV-järjestelmään ja yhtiö on varustettu valokuitukaapelilla.

Hinta

Velaton hinta
285 000 €
Myyntihinta
58 267 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 750 € / m²
Velkaosuus
226 733 €

Vastikkeet 01.12.2023-31.10.2026
Taloyhtiölainan on myöntänyt Danske Bank. Lainan korko muodostuu marginaalista 0,80 % + 12kk Euriborista. Korontarkastuspäivä on vuosittain 23.5. Marginaalin tai viitekoron muuttuessa pääomavastike muuttuu. Laina on tasalyhenteinen, maksut kuukausittain, laina-aika on 29.11.2046 saakka. Lainan kolme ensimmäistä vuotta on lyhennysvapaata, jolloin maksetaan vain korkoa. Pääomavastike lyhennysvapaan aikana 1-10/2026 on 0,6 euroa/osake/kk. Arviolta 1.11.2026 aletaan maksaa pääomavastiketta, joka sisältää lainan lyhennystä + korkoa. Se on arviolta 1,81 euroa/osake/kk. Hallitus voi tarkastaa vastiketta koron mukaisesti. Osakas voi maksaa huoneiston yhtiölainaosuuden tai osan siitä pois milloin tahansa. Lyhennyksen yhteydessä pankki ja isännöintitoimisto perivät hinnastonsa mukaisen palvelumaksun. Pääomavastiketta maksetaan vain mikäli asunnolla on yhtiölainaa.

Hoitovastike
204 € / kk
Pääomavastike
498,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
702,60 € / kk

Vastikkeet 01.11.2026 alkaen

Hoitovastike
204 € / kk
Pääomavastike
1 504,11 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 708,11 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Taloyhtiölainan on myöntänyt Danske Bank. Lainan marginaali on 0,80 % ja sen korko on sidottu 12kk Euriboriin. Korontarkastuspäivä on vuosittain 23.5. Marginaalin tai viitekoron muuttuessa pääomavastike muuttuu.

Laina on tasalyhenteinen, koronmaksu ja lyhennykset kuukausittain, laina-aika on 29.11.2046 saakka. Lainassa on kolme ensimmäistä vuotta lyhennysvapaata, jolloin maksetaan vain korkoa (Pääomavastike lyh. vapaa). Arviolta 1.11.2026 aletaan maksaa pääomavastiketta (Pääomavastike lyh. vapaan jälkeen), joka sisältää lainan lyhennystä + korkoa.

Pääomavastike lyhennysvapaan aikana on 1.7.2025 alkaen 0,6 euroa/osake/kk (laskettu käyttäen marginaalia 0,8 % + euribor 12 kk 2,096 % yht. 2,896 %).

Pääomavastike lyhennysvapaan jälkeen on arviolta 1,734 euroa/osake/kk. Se muodostuu yhtiölainan lyhennyksestä ja lainan korosta. Koron osuus arviossa on 0,60 euroa/osake/kk, joka on laskettu käyttäen korkona euribor 12 kk 2,096 % + marginaali 0,8 % yht. 2,896 %. Lainan lyhennyksen osuus arviossa on 1,134 euroa/osake/kk.

Osakas voi maksaa huoneiston yhtiölainaosuuden tai osan siitä pois milloin tahansa. Lyhennyksen yhteydessä pankki ja isännöintitoimisto perivät hinnastonsa mukaisen palvelumaksun.

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk

Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
102
Kerroksia
6
Hissi
Kyllä