379 000 €81 m²

Runotie 6c B, Ilola, Vantaa4h, kt, kph, s, erill.wc, lasitettu terassi

Velaton hinta
379 000 €
Hoitovastike
340,20 € / kk
Asuinpinta-ala
81 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Ilola
Kaupunki
Vantaa

Muuttovalmis paritalokoti halutulta alueelta

NÄYTTÖ 24/7-asuntoesittely. Astu sisään asuntoon ja liiku kohteessa vapaasti 3D-esittelyn avulla ilmoituksen linkin kautta!

Ilolassa, Vantaan rauhallisella ja halutulla asuinalueella, odottaa tyylikäs paritalokoti uutta perhettään. Vuonna 2018 valmistunut asunto tarjoaa modernia mukavuutta ja tilaa kahdessa kerroksessa. Kolme makuuhuonetta, joista yhdessä on kätevä walk-in-closet, tekevät tästä kodista ihanteellisen perheelle.

Keittiö on varusteltu laadukkailla kodinkoneilla ja avautuu viihtyisään olohuoneeseen, josta pääsee lasitetulle terassille – täydellinen paikka rentoutua kesäisin. Alakerrasta löytyy myös oma kylpyhuone. Yläkerrasta sijaitsevat kolme makuuhuonetta sekä kylpyhuone ja sauna.

Hyvät liikenneyhteydet takaavat sujuvan arjen: bussipysäkki on vain lyhyen kävelymatkan päässä ja lentokentällekin on vain noin 8 kilometriä. Lähialueelta löytyvät ruokakauppa, hyvät ulkoilualueet sekä myös koulut ja päiväkodit, joten lasten arki sujuu mutkattomasti. Kauppakeskus Jumbon monipuoliset palvelut ovat lyhyen automatkan päässä, josta varmasti kaikki tarpeellinen palveluntarjonta löytyy.

Autopaikka myydään erillisenä osakkeena asunnon oston yhteydessä. Pihalta löytyy myös muutama vieraspaikka.

Tule tutustumaan ja tee tästä kodista perheesi uusi tukikohta!

Yhsityisesittelyt: Kai Lange, kai.lange@kotivaihtoon.com, puh. 050 552 3002.

Perustiedot

Kaupunginosa
Ilola
Kohdenumero
80495723
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
81 m²
Tontin pinta-ala
4 862 m²
Kokonaispinta-ala
81 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, kt, kph, s, erill.wc, lasitettu terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone ja erillisuuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Terassin kuvaus
Lasitettu, etelään. Kunnossapitovastuu osakkaalla.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Yläkerran kylpyhuone: suihku, suihkuseinä, peilikaappis, allaslaatikosto, wc-istuin, pesukoneliitäntä, kaapisto. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerran erillinen wc: suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaapisto, kaappi.
Säilytystilat
Kaapistot ja lämmin ulkovarasto
Tulevat remontit
Korjaus-ja kunnossapitosuunnitelma 2026-2029: 2027-2028 Suunniteltu IV kanavien nuohous 2027-2028 Suunniteltu 10v. tarkastus 2028 Suunniteltu Vesimittareiden tarkistus/vaihto
Tehdyt remontit
2019 Toteutettu Vuositarkastuksen ennakkotarkastus, suorittaja Kiwa Inspecta Oy 2020 Toteutettu Asfaltointi, suorittaja KK Asfalttiurakointi Oy, hulevesilaskennan suoritti Insinööritoimisto Molari 2021 Toteutettu Sähkö- ja hybridiautojen latauskartoitus, suorittaja Tehomen Oy 2023 Toteutettu Kolmen penkin poisto piha-alueelta talkootyönä. Käynnissä Vuositarkastuskorjausten valvonta, suorittaja Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy
Palvelut
Ruokakauppa n. 1,3 km
Posti n. 1,3 km
Ravintola n. 1,6 km
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Autopaikkojen osalta, mikäli samassa saannossa ei siirry asunto.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 100MJ

Hinta

Velaton hinta
379 000 €
Myyntihinta
347 543,31 €
Neliöhinta
4 679,01 € / m²
Velkaosuus
31 456,69 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
340,20 € / kk
Pääomavastike
170,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
510,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
19 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikan hoitovastike 16,80 €/kk. Autopaikkaosakkeet ap 9 (7037-7041) myydään erikseen. Vesimaksut tasataan kulutuksen mukaan, kylmä vesi 4,06 €/m3 ja lämmin vesi 10,55 €/m3. Mahdollinen sähköautolatausmaksu ennakko 35 €/kk. Muu autopaikkavuokra 30 €/kk. Moottoripyöräpaikka 10 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vantaan Runotie 6c
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Vuositarkastus on järjestetty 12.9.2019. Vuositarkastuskorjaukset ovat kesken. Taloyhtiö on vastustanut vakuuksien vapauttamista kuluttajariitalautakuntaan. Yhtiökokous 9.4.2024 on antanut hallitukselle valtuuden kerätä enintään kaksi ylimääräistä hoito- ja / tai pääomavastiketta. Väestönsuojasta on rasitesopimus Asunto Oy Vantaan Säveltie 5 kanssa. Piha-alueiden osakasmuutostöiden linjauksista on tehty päätökset kevään 2019 varsinaisessa yhtiökokouksessa, jolloin on sovittu myös ehdot ilmalämpöpumppujen asennukseen osakasmuutostyönä. Kevään 2020 yhtiökokouksessa on laajennettu hyväksyttyjä värisävyjä. VESIMITTARIT: Yhtiön kaikissa asuinhuoneistoissa on huoneistokohtaista kulutusta mittaavat vesimittarit. Mittarit luetaan vuosittain vuoden loppupuoliskolla, jolloin ennakkomaksut tasataan todellisen kulutuksen mukaisesti ja osakkaille lähetetään toteutuneesta kulutukset riippuen, joko hyvityslasku tai lasku. Asuntokaupan yhteydessä huoneiston mittarilukemat on ilmoitettava isännöitsijätoimistoon tasauslaskutusta varten. 7 § KUNNOSSAPITOVASTUUT Osakkeenomistajan osakashallinnassa olevien huoneistojen tai muiden tilojen alkuperäisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomien, joko rakennusvaiheen aikana huoneistokohtaisena lisä- ja muutostyönä tai jälkikäteen rakentamien tai asentamien/asennuttamien rakenteiden, rakennelmien ja laitteiden osalta, korjaus-, kunnossapito-, huolto-, vahinko- tai muu vastuu on kyseisen huoneiston tai tilan hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajalla. Osakkeenomistajat ovat velvollisia sallimaan hallinnassaan olevissa huoneistoissa sekä muissa osakashallinnassa olevissa tiloissa sellaiset toimenpiteet, jotka ovat tarpeellisia yhtiön kiinteistön ja rakennusten huollon, kunnossapidon ja muiden vastaavien toimenpiteiden suorittamiseksi. Osakkeenomistajat eivät ole oikeutettuja tekemään hallinnassaan olevissa tiloissa sellaisia alkuperäisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomia korjaus-, kunnossapito- ja peruskorjaustoimenpiteitä. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 639 128 €.