87 000 €45,5 m²

Raappavuorenpolku 1 A, Martinlaakso, Vantaa2h+kt, tilava lasitettu parveke

Velaton hinta
87 000 €
Hoitovastike
293,48 € / kk
Asuinpinta-ala
45,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1999
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Martinlaakso
Kaupunki
Vantaa

Martinlaakson Senioritalossa tarjolla viehättävä koti!

Siisti ja hyvin pidetty asunto. Kulma huoneisto, joten valoa riittää. Mukavan kokoiset huoneet, hyvät säilytystilat. Tilava, lasitettu länsiparveke avarin näkymin. Taloyhtiön toimesta myös äskettäin uusittu kaunis kylpyhuone.

Tässä yhtiössä asukkaan tulee olla yli 55-vuotias, tai hänellä tulee olla terveydelliset syyt talossa asumiseen. Asunnossa toteutuu esteettömyys ja itsenäisen asumisen perusasiat mainiosti.

Martinlaakson hyvät peruspalvelut, uimahalli, terveysasema ja kirjasto ovat kävelyetäisyydellä sekä konserttisali Martinus ja uimahalli ovat ihan naapurissa. Bussit kulkevat läheltä, Kehärata n. 600m. Mukavat ulkoilualueet lähellä.

Mikäli olet kiinnostunut kohteesta, olethan yhteydessä meihin lisätietojen saamiseksi ja mahdollisen yksityisnäytön sopimiseksi.

*** Oletko myymässä asuntoasi? Ota meihin rohkeasti yhteyttä. Hyvin laadittu myynti- ja markkinointisuunnitelma takaavat sen, että säästämme aikaa ja rahaa. Hyvällä suunnittelulla asunnon myynti onnistuu sujuvasti ja varmasti sekä saat asunnostasi oikean hinnan. Lisätietoja meistä löydät www.lkvtuijahurme.fi. ***

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Martinlaakso
Kohdenumero
80497591
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
45,5 m²
Tontin pinta-ala
3 497 m²
Kokonaispinta-ala
45,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kt, tilava lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on todella siisti ja hyvin pidetty.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jenkkikaappi, astianpesukone, liesi, uuni ja jääkaappipakastin. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiössä alkuperäiset, Serlan valkoiset kaapistot. Tilaan mahtuu ruokailuryhmä. Olohuoneen kanssa avaraa, yhtenäistä tilaa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, peili, pesuallas, bidee-suihku, wc-istuin ja seinäkaappi. kuivauspatterit. Pesutilojen kuvaus: Yhtiön puolesta remontoitu, todella tilava kylpyhuone liukuovella. Asennettu myös tukikahvoja.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero. Lisätietoja säilytystiloista: Eteisessä ja makuuhuoneessa kaapistot.
Näkymät
Avarat ja esteettömät.
Tulevat remontit
2025 Ilmanvaihtohormien nuohous ja huoltokorjaukset märkätilojen uusimisen jälkeen 2026 laajakuntokartoitus
Tehdyt remontit
2025 Märkätilojen saneerausurakka 2024 Sisääntuloaulan vedenohjauksen uusiminen 2024 Jätekatoksen edustan perusparannustyö 2024 Märkätilojen tarkempi saneeraussuunnittelu aloitettu Sustera Oy 2023 Väestönsuoja huolto 2023 Kattoturvatuotteiden uusiminen 2023 Salaojien huuhtelu ja kuvaus +hankesuunnittelu 2023 Kaukolämpöventtiilin uusiminen 2022 Putkiston kuntotutkimus 2022 Kph hankesuunnittelu 2022 Märkätilojen kunnostamisen hankesuunniteltu 2021 Julkisivujen elementtisaumojen korjaukset 2020 IV-kanavien puhdistus 2020 Hissin käyttöjärjestelmän moduulin uusiminen 2019 Elementtisaumojen tarkastus 2019 Kph-tarkastukset 2019 Lämmönvaihtimen uusinta 2016 Aidan rakentaminen 2015 Porraskäytävän valumajälkien korjaus 2015 Kaiteen korjaus 2014 Hissin ohjelmakorttien uusiminen 2013 Ikkunoiden tiiveyden tarkistus 2011 Vesikaton korjaus 2010 Sprinkler-järjestelmän rakentaminen Palvelukeskus Matinpuiston tiloihin 2010 B-rapun lukoston sarjoitus 2010 Turvapuhelinjärjestelmän uusiminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Martinlaakson Ostari ja liikekeskus Martinmiilu palveluineen, hammashoitola, kirjasto, terveyskeskus, Alepa, uimahalli, useita liikuntakeskuksia ja pururata sekä konserttisali Martinus. Hyvät ulkoilualueet. Jokiuoman ihana puistoalue lähellä ja Vetokannaksen maauimalaan on matkaa n. 3 km.
Paikallistiedot: Martinlaaksosta löytyvät kaikki toimivat palvelut ja hyvät liikenneyhteydet.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestys 5§: Huoneistot on tarkoitettu henkilöille, jotka iän tai vammaisuuden vuoksi tarvitsevat palveluasuntoa. Hallituksen esitys on alaikärajasuositukseksi on 55 vuotta, mutta sairaus tai terveydentila vaikuttaa em. ikää alentavaksi. Yhtiöjärjestys 9 §: Kun asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavat osakkeet siirtyvät uudelle omistajalle, on siirronsaajan ilmoitettava 14 päivän kuluessa siirrosta taloyhtiön hallitukselle, joka hyväksyy siirron ja siirronsaajan yhtiöjärjestyksen 5 §:n mukaisesti.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
92-17-566-4
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
DNA, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
87 000 €
Myyntihinta
67 887,74 €
Neliöhinta
1 912,09 € / m²
Velkaosuus
19 112,26 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
293,48 € / kk
Pääomavastike
110,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
403,52 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Vantaan Martinlaakson Senioritalo
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: 1 rakennus, 2 porraskäytävää. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 5 §: Huoneistot on tarkoitettu henkilöille, jotka iän tai vammaisuuden vuoksi tarvitsevat palveluasuntoa. Hallituksen esitys alaikärajasuositukseksi on 55 vuotta, mutta sairaus tai terveydentila vaikuttaa em. ikää alentavaksi. Yhtiöjärjestys 9 §: Kun asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavat osakkeet siirtyvät uudelle omistajalle, on siirronsaajan ilmoitettava 14 päivän kuluessa siirrosta taloyhtiön hallitukselle, joka hyväksyy siirron ja siirronsaajan yhtiöjärjestyksen 5 §:n mukaisesti. Kiinteistön alkuperäisissä asunnoissa on turvapuhelinkoneet joka asunnossa ja puhelinkone siirtyy ostajalle kaupan myötä. Turvapuhelinyhteyden/sopimuksen jokainen osakas/asukas tekee kustannuksellaan itse. Lainanlyhennysrahastoa kartutetaan max tilikauden aikana kerättyjen lainanlyhennysten määrällä. Saumauslaina (40t eur) on nostettu, on tällä hetkellä hoitolainana. Taloyhtiön kiinnitykset: 11 313,69 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1999
Huoneistojen lukumäärä
48
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1999
Kerroksia
4
Hissi