149 000 €29 m²

Timanttikiteenkuja 2 A, Kivistö, Vantaa1h+k-varaus

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
139,20 € / kk
Asuinpinta-ala
29 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kivistö
Kaupunki
Vantaa

Tervetuloa tutustumaan urbaaniin ja moderniin unelmakotiin - kohteeseen, jossa koko seinän korkuiset ikkunat, suuri parveke ja industriaalinen tyyli luovat ainutlaatuisen ja inspiroivan asuinympäristön. Tämä upea kerrostaloasunto sijaitsee rauhallisessa ja hyvin hoidetussa yhtiössä, joka on valmistunut vuonna 2018. Kolmannen kerroksen yksiö tarjoaa avarat ja valoisat oleskelutilat, joissa moderni muotoilu kohtaa käytännöllisyyden. Asunnon teollinen tyyli antaa omaleimaisen ilmeen, ja korkeat ikkunat ja suuri parveke tuovat luonnonvalon osaksi sisustusta. Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla ja tarjoaa asukkailleen modernit mukavuudet keskellä kaupungin sykettä. Rakennuksesta avautuu kaunis kaupunkinäkymä, joka tuo elämään ripauksen suurkaupungin tunnelmaa. Yhtiö on hyvin hoidettu, mikä takaa asukkaiden viihtyvyyden nyt ja tulevaisuudessa. Lähiympäristössä on vehreä piha-alue, jossa voi rentoutua kiireisen päivän jälkeen. Timanttikiteenkuja 2 sijaitsee Kivistön kaupunginosassa, joka houkuttelee erityisesti nuoria asukkaita monipuolisilla palveluillaan ja erinomaisilla liikenneyhteyksillään. Kävelymatkan päässä ovat suositut Kauppakeskus Kivis ja Kaupunkikeskus Mosaiikki, jotka tarjoavat laajan valikoiman liikkeitä, kahviloita ja ravintoloita. Lisäksi Kehäradan ja bussiterminaalin ansiosta pääset hetkessä Vantaan eri alueille sekä Helsinkiin. Edullinen yhtiövastike ja uusi kaupunkikeskus Hämeenlinnan väylän varrella tekevät kohteesta houkuttelevan vaihtoehdon niin sijoittajille kuin omaan käyttöön etsiville. Älä missaa tilaisuutta – tämä ainutlaatuinen kohde odottaa juuri sinua! Varaa oma esittelyaikasi ja anna itsellesi mahdollisuus ihastua tähän hurmaavaan asuntoon.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kivistö
Kohdenumero
21244515
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
29 m²
Tontin pinta-ala
1 120 m²
Kokonaispinta-ala
29 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole mitattu SFS 5139 sandardin mukaisesti.
Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+k-varaus
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Muuttovalmis
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet. Tyylikäs loft-henkinen avokeittiö, tumman harmaat kaapistot joissa runsaasti säilytystilaa. Välitilassa lasitus.
Kaapisto jatkuu koko asunnon pituisena eteiseen asti, jossa säilytystilat vaatteille.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: sisäänvedetty. Suunta: itä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tummanharmaa laatoitettu tehosteseinä, muut seinät valkoista isoa laattaa, lattia tumman harmaata laattaa, lasinen suihkuseinä, led-valaistu peil ja allaskaappi. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peili, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Säilytystilat
Kuvaus: Irtain varastot sijaitsevat talon ensimmäisessä kerroksessa, ja osa niistä sijaitsee väestönsuoja tilassa. Kullakin osakehuoneistolla on oikeus käyttää yhtä ko. huoneistolle numeroitua irtainvarastoa.muu erillinen varasto
Näkymät
Vastapäinen rakennus. Kaupunkinäkymä.
Tulevat remontit
Ilmanvaihto; suodattimien vaihto kaksi kertaa vuodessa, iv-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö Taloyhtiön iästä johtuen rakennuksen ja järjestelmien korjaustarpeita ei lähivuosina ole. odotettavissa.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2019 Vuositakuutarkastuksen ennakkotarkastus, Kiwa Inspecta Oy 2021 Lämmönsäätö 2022 IV-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2023 Kameravalvonta 2023 Timanttiparkin lataushanke. Timanttiparkin lataushankkeessa kaikki autopaikat varustettu type 2 11kw latausasemalla 2024 Parvekelasituksen tarkastus/huolto
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-Market Kivistö 350 m
Kauppakeskus Kivis, ravintolat, kuntosali, terveyskeskus ja kirjasto (950m)
Koulut: Vantaan kaupunki - Aurinkokiven Koulu, alakoulu 2 min
Vantaan kaupunki - Aurinkokiven Köulu, yläkoulu 8 min (570m)
Vantaa kuvataidekoulu/Aurinkokiven koulun toimipiste 8 min (570m)
Martinlaakson Lukio (5,56 km)
Kanniston koulu 1,2 km Päiväkoti: Päiväkoti Norlandia Kaarna (300 m)
Lipunkantajan päiväkoti (850 m)
Päiväkoti Touhula Jalokivi (900 m) Lisätietoa palveluista: Kivistön keskus aukeaa alkuvuodesta 2026, mihin valmistuu yli 7000 m2 kokoinen K-Citymarket ja yli 6000 m2 muita liiketiloja kolmessa kerroksessa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
79 935,83 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
5 137,93 € / m²
Velkaosuus
69 064,17 €

Vastikkeet

Hoitovastike
139,20 € / kk
Pääomavastike
478,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
617,70 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

POV1 D8-3662 Rakennusaikainen Pääomavastike 1
Lainan saldo 2 170 713,05 € (Isännöitsijäntodistus 26.11.2025 )
Korko ja marginaali Euribor 12 kk 0,85. Lainan päättymispäivä 31.12.2043.
Huoneiston A 17 lainaosuus 69 064,17 € (31.10.2025). Lainaosuus on maksettavissa yhtiölle.

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Huoneistokohtainen mittaukseen perustuva vesilaskutus. Mahdollisuus ostaa autohalli paikka viereisestä yhtiöstä. Timanttiparkki, Timanttikiteenkuja 1, 01700 Vantaa.Luovutusrajoitus: Yj 15§ Lunastusoikeus koskee autohalliosakkeita. Asuinhuoneistojen toteutustavasta (loft-asuntoja) johtuen asuinhuoneistotyypit saattavat erota merkittävästi huoneistoselitelmässä esitetyistä. Osakkeenomistajilla on oikeus lisätä väliseiniä noudattaen voimassa olevaa asunto-osakeyhtiölakia ja rakennusmääräyksiä.

Rakennusvuosi
2018
Huoneistojen lukumäärä
50
Kerroksia
7
Energialuokka
C2013 Viimeinen voimassaolopäivä 12.1.2017
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 120 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Keimolan ja Kivistön Kiinteistöpalvelut Oy Keimolanmäentie 11 E 8 01700 Vantaa 050 346 9397 posti@kekihuolto.fi