139 000 €40 m²

Kielotie 52 B, Hiekkaharju, Vantaa2h, k, kph

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
280 € / kk
Asuinpinta-ala
40 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1956
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hiekkaharju
Kaupunki
Vantaa

Valoisa ja tyylikkäästi remontoitu kaksio

Kauniisti vuosina 2019–2020 remontoitu huoneisto tarjoaa ajattoman vaalean kokonaisuuden, jossa yhdistyvät toimiva pohjaratkaisu ja viimeistellyt yksityiskohdat. Asunnon tunnelmaa korostaa jokaisessa huoneessa katon rajaan toteutettu epäsuora valaistus, joka luo pehmeän ja yhtenäisen ilmeen. Tilat ovat selkeät ja helposti kalustettavat, mikä tekee asumisesta mukavaa.

Keittiö on moderni ja käytännöllinen kokonaisuus, jossa integroidut kodinkoneet viimeistelevät huolitellun ilmeen. Keittiön saareke tuo lisää työskentelytilaa ja toimii luontevana paikkana niin arjen ruokailuun kuin seurusteluun.

Olohuone on avara ja valoisa. Tilasta on kulku makuuhuoneeseen, johon mahtuu hyvin parisänky. Makuuhuoneessa on lisäksi runsaasti säilytystilaa kaapistojen ansiosta, mikä helpottaa arjen järjestystä.

Kylpyhuone on moderni ja tyylikkäästi toteutettu, varustettuna lattialämmityksellä sekä paikalla pyykinpesukoneelle.

Taloyhtiö on omalla tontillaan ja perusparannuksia on hoidettu järjestelmällisesti - muun muassa vesi- ja viemäriputket ovat uusittu vuonna 1995.

Alue tarjoaa erinomaiset puitteet niin sujuvaan arkeen kuin vapaa-aikaan. Läheisyydessä sijaitsevat kattavat päivittäispalvelut, hyvät liikenneyhteydet sekä viihtyisät ulkoilualueet. Sijainti yhdistää vaivattoman liikkumisen ja kaupunkielämän helppouden, mikä tekee tästä kokonaisuudesta houkuttelevan monenlaiseen elämäntilanteeseen.

Kohdetta esitellään ainoastaan yksityisnäytöin - otathan yhteyttä oman näyttöajankohtasi varaamiseksi!

Lisätiedot ja esittelyvaraukset:

Emil Närekorpi Yrittäjä, LKV, LVV 050 435 0550 | emil.narekorpi@soullkv.fi www.soullkv.fi

Don’t hesitate to contact me in English.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kielotie 52 B, 01300 Vantaa
Kaupunginosa
Hiekkaharju
Kohdenumero
80488590
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
40 m²
Tontin pinta-ala
1 966 m²
Kokonaispinta-ala
40 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, uuni, liesi, liesituuletin ja keittiösaareke. Liesi: Induktioliesi. Remontoitu 2019.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, suihkuseinä, peilikaappi, bidee-suihku ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Remontoitu 2020.
Säilytystilat
Kellarikomero
Tulevat remontit
2026: Pääviemärin huuhtelu tai korjaukset 2026: Kuntoarvio ja PTS 2027: Kuivaushuoneen kunnostus 2027: Saunatilojen remontti 2028: Kellaritilojen lattioiden pinnoitus ja maalaus 2029: Julkisivut ja parvekkeet kuntotutkimus
Tehdyt remontit
2025: Huoneistojen palovaroittimien uusiminen 2024: Talopesulan pesukoneen uusiminen 2022: Kaukolämmön alajakokeskus uusiminen 2021: Ilmanvaihdon puhdistus, mittaus ja säätö sekä puutekorjaukset 2020: Pihan tukimuurin saneeraus ja jäteastioiden pohjien teko 2020: Lukituksen uusiminen Abloy Pulse 2020: Sähköjärjestelmien uusiminen. Uusien sähköjärjestelmien tuoman kuormituksen vuoksi päätettiin myös uusia huoneistojen sisäinen kaapelointi urakan yhteydessä. 2020: Pohjaviemärin kuvaus ja huuhtelu 2018: Sähköjärjestelmien toteutussuunnittelu 2017: Sähköjärjestelmien hankesuunnitelma 2017: B-portaan yläpohjan kulkuaukon ja tikkaiden uusiminen 2016: Tuuletusparvekkeiden kunnostaminen 2015: Ikkunoiden ja ulko-ovien uusiminen 2015: Vesikaton uusiminen 2014: Ikkunoiden-ja ulko-ovien uusimisen suunnittelu 2014: Vesikaton uusimisen suunnittelu 2013: Yläpohjan lisäeristys 2011: Jalkakäytäväaidan rakentaminen 2010: Sokkelin korjaus 2009: Salaojituksen ja sadevesijärjestelmän korjaus 2008: IV-kanavien nuohous 2008: Takapihan raja-aidan rakentaminen 2008: Kellarikerroksen ikkunoiden maalaus 2008: Julkisivun puuosien maalaus 2001: Sähköpääkeskuksen parantaminen 2001: Pysäköintialueen rakentaminen, sähköpääkeskuksen uusiminen, pysäköintialueen lämmitystolpat ja jätehuollon uudelleenjärjestäminen 2000: Lämmönsiirtimen uusinta 1999: Ikkunapuitteiden maalaus 1999: Lukoston uusiminen 1997: Rappukäytävien maalaus 1995: llmastointiverkoston korjaus 1995: Vesi-ja viemäriverkoston uusiminen 1994: Salaoja- ja kosteuseristysremontti 1994: Putkistosaneerauksen suunnittelu 1993: Asbestisaneeraus 1992: Savupiipun korjaus 1992: Rappukäytävien ikkunoiden maalau 1992: Tuuletusparvekkeiden kunnostus, seinäpaneelien maalaus 1991: Vesikaton maalaus 1988: HTV
Tietoliikennepalvelut
DNA, 25 M / 10 M

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
126 390,59 €
Neliöhinta
3 475 € / m²
Velkaosuus
12 609,41 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
280 € / kk
Pääomavastike
90 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
370 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Osakeyhtiö Koivukulma
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 18 §: Vesivaurion sattuessa taloyhtiö korjaa ja korvaa WC:n rakennuksen valmistumisaikaiseen tasoon. Muut kostean tilan korjaukset ovat osakkaan vastuulla ja hänen kustannettavia korjauksia. Taloyhtiössä ei ole alkuaan muita kosteita tiloja kuin WC:t, ja näiden korjaukset ovat taloyhtiön vastuulla, eivät muut. Taloyhtiön kiinnitykset: 849 100 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1956
Huoneistojen lukumäärä
32
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1956
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 19.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1 966 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Juha Havinmaa, juha.havinmaa@realia.fi, 0102284000
Kaavoitustiedot
Lisätietoja kaavoituksesta saat kohteen välittäjältä tai Vantaan kaupungin karttapalvelusta tai asiakaspalvelusta 09 8392 2242.
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys