128 000 €58,5 m²

Ohrakuja 2 C, Jokiniemi, Vantaa3h+k+kh+parveke

Velaton hinta
128 000 €
Hoitovastike
444,60 € / kk
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Jokiniemi
Kaupunki
Vantaa

Etsitkö edullista kolmiota?

Tässä on huippukätevä kolmio, joka on sopivasti vain puoli kerrosta ylöspäin. Vaikka se siis sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa, se on riittävän korkealla ja se onkin tämän asunnon yksi hyvistä puolista.

Hyvin käytetyt neliöt, jossa on tilava päämakuuhuone ja olohuoneeseen mahtuu reilun kokoinen ruokailuryhmä. Pienempi makuuhuone on juuri sopiva joko työhuoneeksi tai perheen juniorin valtakunnaksi. Julkisivuremontin yhteydessä lasitettu parveke on etelään ja mukava olohuoneen jatke.

Putkiremontin yhteydessä uusittuun kylpyhuoneeseen mahtuu myös pesukone.

Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla. Talon yhteiset tilat ovat erityismaininnan arvoiset, varsinkin talosauna ja kuntosali. Hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa kalliit LVIS-saneeraus ja julkisivusaneeraus on jo tehty.

Tässä on tarjolla edullinen kolmio rauhallisella paikalla. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi!

Lisätiedot ja esittelyvaraukset Timo Kanerva p. 045-8932189 tai timo@vegalkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Ohrakuja 2 C, 01370 Vantaa
Kaupunginosa
Jokiniemi
Kohdenumero
80492052
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Tontin pinta-ala
3 829 m²
Kokonaispinta-ala
58,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kh+parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, liesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot. Pöytätasot laminaattia. Laminaattilattia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas, wc-istuin, pesukoneliitäntä, lattialämmitys.
Lattia ja seinät laatoitettu.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Vaatehuone, kellarivarasto.
Tulevat remontit
2025 kylpyhuoneiden vesieristyksen rakenne- / kuntotutkimus, viemärilinjojen painepesu ja kuvaus, palovaroittimien hankinta ja asennus. 2026 Kellarikäytävän lattian uudelleenmaalaus. 2028 -29 Porrashuoneiden kunnostus ja huoneisto-ovien uusinta.
Tehdyt remontit
1998 Kiinteistö liitetty kaukolämpöön. 2000 Jätekatos, patteriverkoston perussäätö ja venttiilit. 2001 Porrashuoneiden maalaus. 2002 Kuntoarvio/PTS-suunnitelma sekä vesi- ja viemäriverkon kuntotutkimus. 2006 LVIS-saneeraus, talopesula, kattomaalaus ja asfaltointi. 2010-11 Ikkunoiden ja parvekeovien uusinta. 2011 Kellarin yläpohjan läpivientireikien sulkeminen palomassalla, julkisivujen perusteellisen korjauksen selvitys. 2012 Patteriverkoston perussäätö, IV-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö, sadevesikourun korjaus sisäpihan puolella. 2014 Lukitus exec-sarjaan, julkisivujen ja vesikaton uusinta. 2015 Pihavalaistuksen parantaminen. 2015 Julkisivujen ja parvekkeiden peruskorjaus sekä parvekelasitukset saatetaan päätökseen. 2016 Vesikaton maalaustyö. 2016 Katolle asennettu kulkusillat, lumiesteet ja roto-venttiilit. 2017-18 VSS ja varastotilojen kosteusvaurioiden tutkiminen. 2017-18 Yleisen saunatilan löylyhuoneen paneelien ja lauteiden uusiminen. 2019 VSS ja varastotilojen kosteusvaurioiden tarpeelliset korjaukset, sekä kellarikäytävän kunnostus. 2022 Porraskäytävien ulko-ovien restaurointi. 2023 IV-kanavien puhdistus. 2023 Pihavalaistuksen päivitys. 2024 Lämmönvaihtimen uusinta.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lähikauppa ja terveyskeskus n. 1km.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Osakkailla on lunastusoikeus autohalli- ja autotalliosakkeisiin.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Telia taloyhtiölaajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
128 000 €
Myyntihinta
115 727,60 €
Neliöhinta
2 188,03 € / m²
Velkaosuus
12 272,40 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
444,60 € / kk
Pääomavastike
152,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
596,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
1 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka kylmä 6e/kk, autopaikka lämmin 12 e/kk, saunamaksu 15 e/kk, pesutupa 15 e/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Sato-Mäki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 2 068 846,98 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1963
Huoneistojen lukumäärä
42
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1963
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.10.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
3 829 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Oy / Vantaa, Sami Tenhovuori

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Erillisillä osakesarjoilla 8 kpl autotalli- ja autohalliosakkeita.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero, mankeli, väestönsuoja, pesutupa, pyörävarasto ja askarteluhuone
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Toisessa laminaattilattia seinät maalattu. Pienessä makuuhuoneessa muovimatto, seinät tapetti/maalattu.