129 000 €78,5 m²

Ratsumiehenpolku 2 A, Hakunila, Vantaa3h+k+lasitettu parveke

Velaton hinta
129 000 €
Hoitovastike
376,80 € / kk
Asuinpinta-ala
78,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hakunila
Kaupunki
Vantaa

Valoisa koti Sotungin ulkoilualueen tuntumassa

Valoisa kolmio rauhallisella Hakunilan alueella Vantaalla. Olohuoneesta näkymä sisäpihalle ja makuuhuoneista kallioiseen maisemaan. Asunto sijaitsee vuonna 1979 rakennetun talon toisessa kerroksessa, talossa on hissi.

Keittiössä on tarvittavat kodinkoneet, mm. jääkaappipakastin ja astianpesukone. Länteen suuntautuva lasitettu parveke tarjoaa mukavan paikan ilta-auringosta nauttimiseen.

Taloyhtiössä sauna, pesutupa ja pyörävarasto. Lähellä koulut, päiväkodit ja palvelut. Hyvät liikenneyhteydet ja tuleva Vantaan ratikka parantavat kulkuyhteyksiä entisestään.

Bright three-room apartment located in the peaceful Hakunila area of Vantaa. The living room overlooks a courtyard, while the bedrooms offer views of rocky surroundings. The apartment is on the second floor of a building completed in 1979 with an elevator.

The kitchen is equipped with essential appliances, including a fridge-freezer and dishwasher. The west-facing glazed balcony is perfect for enjoying the evening sun.

The housing company offers a sauna, laundry room and bicycle storage. Schools, daycare and services are nearby. Good transport connections and the upcoming Vantaa tram will further improve accessibility.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ratsumiehenpolku 2 A, 01200 Vantaa
Kaupunginosa
Hakunila
Kohdenumero
80492772
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
78,5 m²
Tontin pinta-ala
3 914,4 m²
Kokonaispinta-ala
78,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja peilikaappi.
Säilytystilat
Jäähdytetty kellari, häkkivarasto ja kaapistot
Näkymät
Näkymä olohuoneesta sisäpihalle ja makuuhuoneista kallioille.
Tulevat remontit
Käyttövesiputkien kuntotutkimus, pysty- ja pohjaviemärien puhdistus ja kuvaus Palovaroittimien asennus Suunnitelmissa on linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2028-2030, jollei putkien kuntotutkimuksessa tai muuten ilmene aihetta aikaistaa ko. remonttia.
Tehdyt remontit
Kuntoarvio tehty 1995 Pihojen nurmikoita kunnostettu 1995 - 1996 Vesikaton saumaukset korjattu/uusittu 1996 Lämmönvaihdin uusittu 1996 A-B-talon hissit peruskunnostettu 1996 Ulkoseinien elementtisaumat uusittu keväällä 1998 Betonirakenteiden kuntotutkimus 1999 Ilmastointikoneiden uusiminen 2000 Patteriverkoston perussäätö 2001 Parvekkeiden ja julkisivun peruskorjaus 2004 Sokkelien sepelöinti 2005 Ikkunoiden huolto ja kunnostus 2005 Lukituksen uusiminen, Exsec 2006 B-talon porraskäytävän maalaus 2008 Kylpyhuoneiden kosteuskartoitus 2009 Kylpyhuoneiden vesierityskorjauksia 28 kpl tehty 2010 Yhteissaunojen korjaus 2011 Katon saumojen tiiviyden tarkastus 2011 Suunnitelma pihojen kunnostamisesta 2011 Ulko-oviin asennettu katokset 2 kpl 2012 B-kylmäkellari uusittu 2012 Porrashuoneiden valaistukset uusittu 2012 A-talon kylmäkellarin peruskorjaus 2013 Lämmönsäätöautomatiikka uusittu 2014 Korjattiin yksi vesivahinko 2014 Vesikattojen kunto kartoitettiin 2014 Vesikattojen pintakermit ja läpiviennit huoltokorjaus 2014 Pestiin ja kuvattiin pohjaviemärit ja viemärien pystylinjat 2014 Julkisivujen betonielementtien ja sokkelien kunto kartoitettiin 2014 Korjattiin kolme vesivahinkoa 2015 Ilmastointikanavien nuohous ja säätö 2015 Loput 12 kylpyhuonetta uusittu 2015 Hankesuunnitelma julkisivujen perusparantamisesta ja salaojien kunnostuksesta tehty 2016 Julkisivujen uusiminen 2017 Salaojien kunnostus 2017 Vesikaton uusiminen 2017 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2017 Pihojen kunnostuksen loppuun saattaminen 2018 Lämmönsiirrin uusittu 2018 Piha-alueen asfaltointi 2018 A-talon porraskäytävän maalaus 2018 Lattiapäällysteen uusiminen sisääntulokerroksiin/koko rappukerros 2018 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2019 Huoneistojen tuloilmasuodattimien vaihto 2019 Pyöräkellarien ym. yhteisten tilojen korjaus/maalaus 2019 Esteri ilmakuivaaja ja pyykkiripustimet 2019 A ja B talosaunojen kiukaiden uusiminen 2019 Käyttövesiputkien kuntotutkimus 2020 Pesulaan mankeli 2020 Elysator lämmitysverkoston veden suodatin 2020 Lämmitysverkoston tasapainotuksen ja säädön suunnittelu 2021 Patteritermostaattien ja -venttiilien uusiminen 2021 Roskakatoksen uusiminen 2021 Leikkipuiston kurtturuusujen poisto 2021 Pysty- ja pohjaviemärien puhdistus ja kuvaus 2021 Lukituksen uusinta, Abloy Easy 2022 Patteriverkoston tasapainotus ja säätö 2022 Leikkipuiston reunamuurin uusiminen 2023 Hissien uusiminen 2024
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Kauppakeskus Hakunila 250 m
K-Supermarket Hakunila 250 m
S-Market Hakunila 250 m
Hakunilan terveysasema ja kirjasto 400 m
Hakunilan urheilupuisto (mm. uimahalli, kuntosali, ulkokentät) 1 km

Paikallistiedot: Hakunila tarjoaa erinomaiset puitteet sujuvaan arkeen luonnon läheisyydessä. Alueen vahvuutena ovat monipuoliset ulkoilumahdollisuudet: lähimetsien reitit sekä Sotungin upea ympäristö kutsuvat liikkumaan ympäri vuoden.

Palvelut, koulut ja päiväkodit ovat lähellä, ja hyvät liikenneyhteydet takaavat arjen helppouden. Tämä sijainti sopii erityisesti luonnosta ja aktiivisesta elämäntavasta nauttivalle.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0092-0094-0041-0003
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M

Hinta

Velaton hinta
129 000 €
Myyntihinta
129 000 €
Neliöhinta
1 643,31 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
376,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
377,30 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Muut kustannukset
Muu vastike: 0,50 € / kk
Autopaikan kustannukset
14 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hakunilanpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 902 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1979
Huoneistojen lukumäärä
62
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1979
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 31.08.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 914,4 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontulan Huolto Oy, Aki Hahle, aki.hahle@kontulanhuolto.fi, 09-3424 200
Kaavoitustiedot
Vantaa-info antaa kaupungin palveluihin liittyvää yleisneuvontaa puhelimitse numerossa 09 839 11.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, taksitolppa lähellä, hyvät pyöräilytiet, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys Vantaa Ratikan pysäkki valmistuu välittömään läheisyysteen. Ratikan liikennöinnin on määrä alkaa vuonna 2029.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat jaetaan jonotusperusteisesti
Yhteiset tilat
Pyörävarasto, kellarikomero, jäähdytetty kellari, pesutupa, kuivaushuone, väestönsuoja, kaapeli-tv ja mankeli
Keittiön lattia