215 000 €115 m²

Simonkallionkuja 1 A, Simonkallio, Vantaa5 h,k,s

Velaton hinta
215 000 €
Hoitovastike
460 € / kk
Asuinpinta-ala
115 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Simonkallio
Kaupunki
Vantaa

Viihtyisä rivitaloasunto puistoon rajoittuvalla takapihalla

Tämä tilava ja valoisa rivitaloasunto Vantaan Simonkalliossa tarjoaa erinomaiset puitteet perhe-elämälle.

Asunto sijaitsee rauhallisella alueella hyvien liikenneyhteyksien ja palveluiden lähellä. Päiväkoti ja pian peruskorjauksen jälkeen valmistuva Simonkallion koulu ovat aivan vieressä.

Asunnon takapihalle avautuvat kauniit piha- ja puistonäkymät. Kaksikerroksisessa kodissa on neljä makuuhuonetta, mikä takaa tilaa kaikille perheenjäsenille.

Asunto on rakennettu vuonna 1974 ja on hyvässä kunnossa. Viime vuosina taloyhtiössä on tehty merkittäviä remontteja, kuten vesiputkien uusiminen ja valokuitukaapelin asennus, mikä tuo mukavuutta ja huolettomuutta asumiseen. Tulevaisuudessa suunnitellaan putkien kuntotarkastuksen seurantaa ja lämmönvaihtimen uusimista.

Oma sauna tarjoaa rentouttavan paikan arjen kiireiden keskellä. Lisäksi tilava puistoon rajoittuva terassi ja piha-alue ovat täydellisiä paikkoja nauttia kesäpäivistä.

Taloyhtiössä on varattu jokaiselle asukkaalle pistokkeellinen pihapaikka sekä useita sähkölatauspaikkoja, mikä tekee arjesta sujuvaa sähköauton omistajille. Alueelta on hyvät liikenneyhteydet, ja lähistöllä sijaitsevat palvelut tekevät arjesta helppoa.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän perheystävälliseen kotiin, joka tarjoaa mukavuutta ja tilaa kasvaa.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Simonkallionkuja 1 A, 01300 Vantaa
Kaupunginosa
Simonkallio
Kohdenumero
80485286
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
115 m²
Tontin pinta-ala
3 072 m²
Kokonaispinta-ala
115 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5 h,k,s
Huoneita
5
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja peilikaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kylmä ulkovarasto
Näkymät
Piha- ja puistonäkymä
Tulevat remontit
2026-2027 Putkien kuntotarkastuksen seurantatarkastus 2026-2030 Mahdollisen LVI-saneerauksen suunnittelu ja toteuttaminen 2026-2030 Lämmönvaihtimen uusinta
Tehdyt remontit
2025 Tontti vesiputken uusiminen 2024 Autojen latauspisteet (4 kpl) 2023 Valokuitukaapeli 2023 Siporex pinnoitesaneeraus 2014 Piharemontti 2012 Julkisivuremontti ja pihavajat uusittu 2005 Katon tiilikatto uusittu peltikatteeksi 1997 Ikunat ja ulko-ovet uusittu 1985 Katto muutettu tasakatosta aumakatoksi
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Asuinhuoneisto.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
92-65-609-1
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
215 000 €
Myyntihinta
202 633,05 €
Neliöhinta
1 869,57 € / m²
Velkaosuus
12 366,95 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
460 € / kk
Pääomavastike
216,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
676,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Yhtiökokous päätti kokouksessaan 5.6.2025 myöntää hallitukselle valtuudet tarvittaessa periä yhdestä kahteen kuukauden ylimääräisäistä hoitovastiketta tai jättää yhdestä kahteen kuukauden vastiketta perimättä.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Simonkallionkuja 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Pyörävaja, huonesitokohtainen ulkovaja. Taloyhtiön kiinnitykset: 267 272,79 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
12
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 23.08.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 072 m²
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Putkien kuntotutkimus tehty 2013 ja 2023