225 000 €78 m²

Maratontie 25 C, Rajakylä, Vantaa3h+k+s

Velaton hinta
225 000 €
Hoitovastike
327,60 € / kk
Asuinpinta-ala
78 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Rajakylä
Kaupunki
Vantaa

Nyt myynnissä ihastuttava rivitalon päätyasunto kahdessa tasossa rauhalliselta Rajakylän pientaloalueelta.

Tämä hyvin pidetty koti vapautuu nyt seuraavalle omistajalleen. Asunnon keittiö on remontoitu tyylikkäästi avokeittiöksi v. 2021 ja samassa yhteydessä uusittiin alakerran asuinpinnat. Muutoksen myötä keittiö, ruokailutila ja olohuone muodostavat avaran sekä yhtenäisen kokonaisuuden. Olohuoneesta on käynti omalle suojaisalle pihalle. Alakerrassa on myös erillinen WC. Yläkerrassa on kaksi makuuhuonetta, joista toisen yhteydessä on tilava vaatehuone. Kylpyhuone ja sauna on remontoitu laadukkaasti taloyhtiön toimesta vuonna 2015. Asunnolle kuuluu lisäksi oma ulkovarasto sisäänkäynnin vierestä ja taloyhtiöllä on runsaasti vuokrattavia autopaikkoja.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja asuinkustannukset ovat edulliset. Lämmitysmuotona on kaukolämpö. joten lämmityskulut sisältyvät hoitovastikkeeseen. Tällä hetkellä taloyhtiössä on käynnissä putkiremontti ja se odotetaan valmistuvan huhti-toukokuussa 2026. Tämän asunnon osalta urakka on jo valmistunut. Arvioitu jyvitettävä lainaosuus tälle asunnolle putkiremonttiurakasta on n. 5970 €.

Piha on lapsiystävällinen ja yhtiöstä löytyy myös oma pesutupa. Liikenneyhteydet ovat hyvät Helsinkiin, Tikkurilaan ja lentokentälle, niin julkisella liikenteellä kuin omalla autollakin. Ympärillä on kattavasti puistoaluetta ja hyvät harrastemahdollisuudet.

Asuntoa esitellään yksityisesittelyin, joten ota yhteyttä ja sovi oma esittelysi!

Ville Koskela Kiinteistönvälittäjä, LKV puh. 0400 340 544 ville.koskela@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Maratontie 25 C, 01280 Vantaa
Kaupunginosa
Rajakylä
Kohdenumero
80487194
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
78 m²
Tontin pinta-ala
1,29 ha
Kokonaispinta-ala
78 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, uuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili, pesuallas ja allaskaappi. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto, kaapistot, vaatehuone ja pihavaja
Tulevat remontit
2024-2025 Käyttövesiputkien uusiminen. Koskee ainoastaan alakerran käyttövesiputkia – yläkerran putket on uusittu jo aiemmin. Saneerauksessa käyttövesiputket korvataan PEX-putkilla, jotka koteloidaan siististi. Tällä hetkellä putkiremontti on käynnissä ja se odotetaan valmistuvan huhti-toukokuussa 2026. Tämän asunnon osalta urakka on jo valmistunut. 2026-2027 Kiinteistökuntotutkimus, Salaojien kuntotutkimus. 2028-2029 Julkisivun maalaus. Varsinainen yhtiökokous 2025 päätti, että käyttövesiputkien uusimishankkeen rahoittamiseksi otetaan pankkilaina, jonka pääoma on enintään 250000 euroa, ja lisäksi käytetään enintään 50000 euroa aiempina vuosina kertynyttä hoitovastikeylijäämää. Arvioitu jyvitettävä lainaosuus tälle asunnolle on n. 5970 €. Lainaosuus tullaan jyvittämään huoneistoille vuoden 2026 aikana.
Tehdyt remontit
Pysäköintialueen laajennus 1990, Asfaltointi 1991, Lämmönvaihdin 1999, Digikunnostus 2002, Eteläpuolen, julkisivujen panelointi 2003, Julkisivujen maalaus 2003, Ikkunat ja ulko-ovet uusittu 2003, Aita uusittu 2003, Salaojien ja pohjaviemärin huuhtelu ja kuvaus 2004, Pohjaviemärivajoaman korjaus 2005, Vesikaton korjaus 2009, Pohjaviemärin huuhtelu ja kuvaus 2014, Salaojien kuvaus 2014, Antenniverkon HD-päivitys 2015, Kameravalvonnan uusiminen 2015, Kylpyhuonekorjauksia 2015, Kylpyhuonekorjauksia 2016, Kylpyhuoneurakka 2017, IV-kanavien nuohous 2017, Katon kunnon tarkastus 2017, Välikaton kunnostus 2018, Iv-kanavien nuohous 2018, Käyttövesiputkiston kuntotukimus 2019, Lukituksen uudistus 2019, Energiatodistuksen teettäminen nykymääräyksin 2019, Leikkipihojen kunnostus 2020, Pysäköintialueen kunnostusta 2020, Lämmitysjärjestelmän tasapainotus ja lämmönvaihtimen uusiminen 2022, Käyttövesiputkiston hankesuunnitelma 2023, Vesivahinkokorjaus C15 (Huoneistossa C15 eteistilan, keittiön ja wc-tilan osittainen korjaaminen epäillyn kosteusvaurion vuoksi) 2026.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei tiedossa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa

Hinta

Velaton hinta
225 000 €
Myyntihinta
222 565,06 €
Neliöhinta
2 884,62 € / m²
Velkaosuus
2 434,94 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
327,60 € / kk
Pääomavastike
101,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
429 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Rajamaraton
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 361 912,74 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1979
Huoneistojen lukumäärä
40
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1979
Kerroksia
2
Taloyhtiössä on sauna
Ei
Rakennusmateriaali
Puu ja betoni
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
C2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto
Tontin koko
1,29 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isannöintiyhtymä Oy, Jyri Suhonen, jyri.suhonen@isannointiyhtyma.fi, +358413104740