109 000 €44 m²

Pähkinärinteentie 28 B, Hämeenkylä, Vantaa2h, avok, kph, et, vh, parveke

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
212,40 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hämeenkylä
Kaupunki
Vantaa

Ylimmän kerroksen tehokas kaksio heti vapaana. Avokeittiö ja olohuone muodostavat toimivan kokonaisuuden, ja parvekkeelta avautuvat rauhalliset, puistomaiset näkymät. Vaatehuone tuo kaivattua säilytystilaa.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja remontteja on suunniteltu pitkäjänteisesti. Hissillinen talo omalla tontilla.

Lammaslammen ulkoilu- ja metsäalueet, lenkki- ja hiihtopolut, ulkokuntosali sekä koirapuisto löytyvät kävelyetäisyydeltä. Pähkinärinteen palvelut, koulu ja päiväkoti ovat lähellä, ja Myyrmäen asema sekä Myyrmannin kauppakeskus ovat lyhyen matkan päässä. Alueella on hyvät bussiyhteydet eri suuntiin.

Suosimme yksityisnäyttöjä, joten olethan rohkeasti yhteydessä ja varaat oman näyttöajan asuntoon.

LISÄTIEDOT JA YKSITYISNÄYTÖT:

| Merike Martikainen | Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiAT | Puh. 040 662 8525 | merike.martikainen@mandana.fi

| www.mandanaproperties.fi | www.mandana.fi

I can provide services also in English.

Asuntoportaalien (mm. Etuovi.com, Oikotie.fi ja Tori.fi) tiedot ovat rajalliset ja erilaiset keskenään. Tilaathan välittäjältä kohteen virallisen myyntiesitteen sekä muut asiapaperit sähköpostilla tai soittamalla.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Hämeenkylä
Kohdenumero
80484928
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
5 674 m²
Kokonaispinta-ala
44 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, avok, kph, et, vh, parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (Pakastin rikki), liesituuletin ja liesi. Liesi: Sähköhella.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peili, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero ja kaapistot
Tulevat remontit
Korjaustarveselvitys 2025-2029: Piha: Aluevarusteiden huoltokunnostuksia. Pihapäällysteiden osittainen uusiminen. Osittaisia ulkovalaisimien ja pylväsvalaisimien valonlähteiden uusimisia. Perustukset ja runko: Sokkelipintojen paikkauskorjaus. Julkisivut: Julkisivujen kuntotutkimus. Parvekkeet: Huoneistojen ulkopistorasioiden uusiminen (vikavirtasuojatuiksi) malleiksi. Ikkunat ja ulko-ovet: Ikkunoiden kunnostus tai uusiminen. Ulko-ovien kunnostus, sisältäen mm. pintakäsittelyt, tiivisteiden uusimisen ja tarvittavat säätötoimenpiteet sekä puuosakorjaukset.Vuosittaiset huoltotoimet. Katto: Yläpohjan tuulettuvuuden parantaminen. Elementtituentojen eristys yläpohjassa. Vesikatteen huoltomaalaus sekä vesikourujen ja syöksyputkien uusiminen.Vuosittaiset huoltotoimet (mm rännien puhdistus). Huoneistojen märkätilat: Vesieristeiden uusiminen suunnitelman mukaan. Yleiset tilat: Taloyhtiönpesutuvan uudistaminen. Porraskäytävien ja muiden yleisten tilojen maalauskunnostusta suositellaan tehtävän harkinnan ja taloyhtiön vaatimustason mukaisesti jakson aikana. Taloyhtiön saunaosastojen uudistaminen. Lämmitysjärjestelmä: Lämmityksen perussäätö tarvittaessa (= lämmitysverkoston tasapainotus), linjasäätö- ja patteriventtiilit uusitaan.Vuosittaiset huolto- ja kunnossapitotoimet. Vesi- ja viemärijärjestelmä: Salaojien kuvaus ja painehuuhtelu tarvittaessa. Putkiston LVV (= lämpö-, vesijohto- ja viemäriputkien) kuntotutkimus. Ilmanvaihto: Vuosittaisia huoltotoimia. Sähkö- ja tietojärjestelmä: Sähköautojen latausinfran rakentaminen. Teknisiä tiloja kunnostetaan tarpeen mukaan. Yhteisten tilojen valaisinten uusiminen ryhmäjohtoineen ja sähkökalusteineen (varaus). Vuosittaiset tarkistus- ja huoltotoimet. Hissit: B-portaan hissin kuntoarvio. Vuosittaiset tarkistus- ja huoltotoimet.
Tehdyt remontit
2025: Ilmanvaihtolaitteiston säätölaitteen uusiminen. Kaukolämmön alajakokeskus uusittu. Vakiopaineventtiilin uusiminen. Roskakatos maalattu ja valaisin uusittu. Radontutkimus tehty. Vesikaton korjaustyöt, Kattotutkan raportin mukaiset kiireelliseksi merkityt. 2024: Lukostojen uusiminen - Abloy Easy, A-portaan hissin ohjauskeskuksen uusiminen. Ilmanvaihtokanavien nuohous ja IV-venttiilien säätö. 2023: Katon kunnostustyöt. Märkätilasaneerauksia 4 kpl. Rappukohtaisten sulkujen uusiminen. Rappujen tuulikaappien lattian korjaus. Väestösuojan tarkastus ja kunnostus. 2022: Kerhotilan kunnostustyöt. 2021: Parvekkeiden kunnostus, A-rapun hissin peruskorjaus, sauna 1:n käytäväoven uusiminen, A-rapun ala-aulan pyöräkellarin oven korjaus. 2020: Uusittu pesutuvan mankeli. 2019: Uusittiin pesutuvan kuivausrumpu. Kerrostaso-ovien kunnostus. Märkätilasaneerauksia 2 kpl. Ulko -ovien koodi vaihdettu. Pohjoisen ulkoseinän pesu. 2018: Aidan asennus parkkipaikan ja naapuriyhtiön rajalle. Ulko-ovien maalaus. Saunakalusteiden uusiminen. Asfaltin korjaustyö. Ulkovalaisimien uusiminen. 2017: Märkätilasaneerauksia 2 kpl. 2016: Salaojitusurakka, IV-kanavien nuohous. 2015: Ikkunoiden ulkopuolisten peltien asennus ja saranoiden tapitus, Märkätilasaneerauksia 8kpl, Roskakatoksen katto maalattu, Leikkipaikan kalusteet uusittu. 2014: Porrashuoneiden sisääntulokerrosten maalaus. 2012: Ulko-oviin asennettu koodilukot. 2011: Pesutilan mankeli uusittu. 2009: Elementtisaumat uusittu. Saunojen panelointi. 2008: Katto maalattu. 2004: Ikkunakorjaus/maalaus ja korvausilmaventtiilien asennus. 2003: Lukoston vaihto Exec-avaimelle. 2002: Lämmitysjärjestelmän alajakokeskus uusittu. A-portaan hissin peruskorjaus. 2000: Saunojen panelointi.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Pähkinärinteen ostoskeskus: K-Market, apteekki, kukkakauppa, kampaamo, posti, R-kioski, Pub ja Pizza-taxi n.850 m.
Lidl Vapaala n. 1,3 km.
Myyrmäen kirjasto ja terveysasema n.3,2 km. Kauppakeskus Myyrmanni n. 3,2 km.
Lammaslampi n.0,9 km.
Koirapuisto n.1,4 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 25Mb, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
107 813,84 €
Neliöhinta
2 477,27 € / m²
Velkaosuus
1 186,16 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
212,40 € / kk
Pääomavastike
53,10 € / kk
Korjausvastike
35,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
300,90 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
9,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
15 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Pesutupa, poletti: 1,20 €/kpl.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pähkinärinteentie 28
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 464 195 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1989
Huoneistojen lukumäärä
45
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: F2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 05.09.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto/talotuuletin
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 674 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy, Juha Vaulonen, juha.vaulonen@kiinteistotahkola.fi, 0207 488 369
Kaavoitustiedot
Vantaan kaupunki / Kaupunkiympäristö p. 09 8392 2242. Lentomeluvyöhyke 3 (LDEN 50-55 dB). Laskeutumisvyöhyke.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Lähin bussipysäkki n.50 m.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2025: Radontutkimus SPEK. Kattojen vuosihuolto ja PTS, Kattotutka. Salaojien huuhtelu ja kuvaus, Hurrikaanit. 2024: Kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminsen suunnitelma. 2023: Kuntoarvio ja pitkän tähtäimen suunnitelma; Raksystems Oy. Sähköautojen latauskartoitusraportti. Märkätilojen kuvaus ja kuntokartoitus; Raksystems Oy. 2022: Vesikatteen kuntotarkastus; LA-Kattohuolto Oy.