167 000 €48 m²

Nevatie 14 A, Kuusikko, Vantaa2h, k, rt, kph, s, var, terassi/piha

Velaton hinta
167 000 €
Hoitovastike
255,60 € / kk
Asuinpinta-ala
48 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kuusikko
Kaupunki
Vantaa

Viihtyisä saunallinen rivitalokaksio rauhallisella Kuusikon alueella!

Tervetuloa tutustumaan tähän siistikuntoiseen ja toimivapohjaiseen rivitalokaksioon Vantaan Kuusikossa! Kodin avara pohjaratkaisu yhdistää keittiön, ruokailutilan ja olohuoneen yhtenäiseksi oleskelutilaksi, jossa valo kulkee kauniisti läpi asunnon ja arki sujuu vaivattomasti.

Olohuoneesta avautuu kulku suojaisalle eteläpihalle, jossa pääset nauttimaan kesäpäivistä omassa rauhassa – grillaten, rentoutuen ja vaikka hyötykasveja kasvattaen. Vuonna 2025 uusittu terassi tarjoaa viihtyisän paikan ulkoilmasta nauttimiseen.

Makuuhuone on reilun kokoinen ja tarjoaa hyvin säilytystilaa. Kylpyhuoneeseen mahtuvat kaikki arjen tarpeet, myös pesutorni. Oman saunan lempeissä löylyissä pääset rentoutumaan silloin kun sinulle parhaiten sopii.

Sijainti on erinomainen: rauhallinen asuinalue, mutta silti hyvien kulkuyhteyksien varrella. Lähin bussipysäkki sijaitsee noin 200 metrin päässä ja Kehä III sekä Lahdenväylä mahdollistavat sujuvan liikkumisen eri puolille pääkaupunkiseutua. Kuusikon päiväkoti ja alakoulu ovat noin 600 metrin päässä ja arjen palvelut löytyvät läheltä – esimerkiksi Alepa Porttipuisto noin kilometrin etäisyydellä. Tikkurilan kattavat palvelut ovat vain muutaman kilometrin päässä. Alueelle on lisäksi suunnitteilla Tikkurilanraitio, joka toteutuessaan parantaisi joukkoliikenneyhteyksiä entisestään.

Luonto ja ulkoilumahdollisuudet alkavat lähes kotiovelta, joten tämä koti sopii erinomaisesti myös aktiivista arkea arvostavalle.

Lisätiedot ja esittelyvaraukset: 040 700 1660 nina.lindeberg@remax.fi

tai 040 557 5221 nina.perala@remax.fi

Tavoitat meidät puhelimella, sähköpostilla tai WhatsAppilla myös iltaisin ja viikonloppuisin. Service also in English.

Mietitkö kotisi myyntiä? Pyydä meidät maksuttomalle arviokäynnille – ilman sitoumuksia!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Nevatie 14 A, 01380 Vantaa
Kaupunginosa
Kuusikko
Kohdenumero
80482816
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
48 m²
Tontin pinta-ala
1 792 m²
Kokonaispinta-ala
48 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, rt, kph, s, var, terassi/piha
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, liesituuletin, jääkaappipakastin ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Terassin kuvaus
Terassi uusittu 5/2025
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, suihkuseinä, peilikaappi ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Lattia epoxi-pinnoite.
Säilytystilat
asunnon yhteydessä irtainvarasto
Tulevat remontit
Asunto-osakeyhtiön hallituksen kunnossapitotarveselvitys vuosiksi 2025 - 2029 Rakennusosat ja järjestelmät Kunnossapitotarve seuraavien viiden vuoden aikana Piha Rännien puhdistus kerran vuodessa (syksy) Perustukset ja runko Ei tarvetta. Julkisivu Terassit, väliaidat ja valokatteet uusittu 04-05/2025 Ikkunat ja ulko-ovet Ikkunoiden huoltomaalaus, osakkaiden toimesta/talkootyönä. Pihaovien huoltomaalaus, osakkaiden toimesta/talkootyönä. Ikkunoiden silikonisaumojen uusiminen 2026. Katto Ei tarvetta Huoneistojen märkätilat Silikonisaumojen uudelleen saumaus viiden vuoden välein (2027) Yleiset tilat Ei tarvetta. Lämmitysjärjestelmä Lämmittimien ilmaus tarvittaessa. Vesi- ja viemärijärjestelmä Ei tarvetta. Ilmanvaihto Ilmanvaihtokanavien puhdistus 5 - 10 vuoden välein, seuraava 2028-2029. Asuntokohtaisten ilmansuodattimien vaihto, osakkaiden toimesta. Sähkö- ja tietojärjestelmä Ei tarvetta. Kuntokartoitus Kuntokartoitus on tehty 09/2022. Ei tarvetta. Isännöitsijäntodistuksen mukaan: Lähitulevaisuudessa tulevat korjaukset/perusparannukset Ikkunat ja ulko-ovet: ikkunakarmien huoltomaalaus ja ikkunoiden silikonisaumojen uudelleenasennus 2026-27. Ikkunoiden ja ulko-ovien kuntoa seurataan ja arvioidaan niiden uusimistarve.
Tehdyt remontit
Huomattavat korjaukset/perusparannukset A3 -huoneiston kylpyhuoneen (puutteellinen vesieristys) ja saunan peruskorjaus tehty 10/2008. Huoneistojen A3 ja A4 (talo A) katot on uusittu 2012. Huoneistojen A1, A2 (talo A) ja B5, B6 (talo B) katot on uusittu 01/2014. Lämmönsiirtimen huolto ja pumpun vaihto 11/2013. Ilmanvaihtokanavat puhdistettu ja huoneistojen A1 ja A4 huippuimurit uusittu 2014. Huoneistojen, varastojen ja yhteisten tilojen lukot päivitetty Abloy Sento -lukoiksi 2015. Asuntojen suihkusekoittimet uusittu 2016. Vesisulut ja huoltoluukut uusittu 2016. Ulkovarastorakennus uusittu 2015. A4 -huoneiston kylpyhuoneen (puutteellinen vesieristys) peruskorjaus tehty 05/2017. Ulko-ovien kunto perustarkastettu 10/2017, määrätty tiivisteiden vaihto osakkaiden toimesta. Huoneistojen seinälämmittimien tulopuolen venttiilit ja termostaatit uusittu 11/2017. Salaojien videokuvaus ja painehuuhtelu tehty 08-09/2019. Uusittu lämmönsiirrin 09/2019. B5 -huoneiston kylpyhuoneen (puutteellinen vesieristys) peruskorjaus tehty 02/2020. A1 -huoneiston kylpyhuoneen (puutteellinen vesieristys) peruskorjaus ja saunan täysremontti tehty 02/2021. Ilmanvaihtokanavat on puhdistettu 05/2022. Kuntotarkastus toteutettu 09/2022. Sokkeli eristetty ja salaojat uusittu 08/2024. Terassit, väliaidat ja valokatteet uusittu 04-05/2025.
Palvelut
Alepa Porttipuisto n. 1km
Ikea n.1,2km
Tikkurilan kattavat palvelut n.3,5km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa

Hinta

Velaton hinta
167 000 €
Myyntihinta
152 179,33 €
Neliöhinta
3 479,17 € / m²
Velkaosuus
14 820,67 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
255,60 € / kk
Pääomavastike
146 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
401,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
17 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
6 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vantaan Pikkuprinssi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 127 456,98 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1989
Huoneistojen lukumäärä
6
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1989
Kerroksia
1
Tontin koko
1 792 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Johan Fronden, johan.fronden@outlook.com, 045 6506920
Kaavoitustiedot
Vantaan raitiovaunun kaavahanke, kaavan nimi Tikkurilanraitio
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Lähin bussipysäkki 200m Pääväylät Kehä III ja Lahdenväylä vieressä
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntokartoitus on tehty 09/2022 koko yhtiössä.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
30.12.2038
Tontin vuokra
5 615,16 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Kaikille asunnoille kuuluu lähtökohtaisesti 1 autopaikka.