139 000 €69 m²

Kaivostie 2 A, Kaivoksela, Vantaa3h,k,kph,vh,parveke

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
431,25 € / kk
Asuinpinta-ala
69 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaivoksela
Kaupunki
Vantaa

Omalla tontilla valoisa ja hyväkuntoinen kolmio, joka tarjoaa mukavaa asumista kaikille. Asunto on rakennettu vuonna 1962 ja se on säilynyt hyvässä kunnossa, säännöllisten kunnostusten. mm. Julkisivun korjauksia, vesijohto- ja viemärisaneeraus, perinteisellä tekniikalla. Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, tilava olohuone sekä parveke, josta avautuvat vehreät näkymät.

Kodin sijainti on erinomainen: lähistöltä löytyvät monipuoliset liikuntamahdollisuudet, kuten kuntokeskus ja liikuntapuisto. Kaivokselan koulu ja useita päiväkoteja löytyy kävelyetäisyydeltä. Alueella on myös useita elintarvikekauppoja, joten arjen tarpeet hoituvat helposti.

Asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa, ei maantasalla. Talossa on hissi, mikä helpottaa liikkumista. Taloyhtiössä on myös sauna ja hyvät säilytystilat, kuten kellarissa lämmin irtaimistovarasto ja ullakolla kylmä varasto.

Tartu tilaisuuteen ja tutustu tähän viihtyisään kotiin, joka tarjoaa rauhallista asumista hyvien kulkuyhteyksien äärellä.

LISÄTIEDOT JA YKSITYISESITTELYT:

| Minna Uski | Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiAT | Puh. 044 328 6248 | minna.uski@mandana.fi

| www.mandanaproperties.fi | www.mandana.fi Asuntoportaalien (Etuovi.com, Oikotie.fi ja Tori.fi) tiedot ovat rajalliset ja erilaiset keskenään. Tilaathan välittäjältä kohteen virallisen myyntiesitteen sekä muut asiapaperit sähköpostilla tai soittamalla.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaivostie 2 A, 01610 Vantaa
Kaupunginosa
Kaivoksela
Kohdenumero
80485039
Kerros
1 / 6
Asuinpinta-ala
69 m²
Tontin pinta-ala
3 365 m²
Kokonaispinta-ala
69 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,vh,parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
VARUSTUS: Astianpesukone, jääkaappi, kaapistot.
SEINÄT: Maali.
VÄLITILA: Laatta.
LATTIAT: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: VARUSTUS: Wc-istuin, lavuaari, suihku, pesukoneliitäntä.
SEINÄT: Laatta.
LATTIAT: Laatta.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Kellarissa lämmin irtaimistovarasto ja ullakolla kylmä irtaimistovarasto.
Tulevat remontit
2026 Salaojaremontin suunnittelu 2026 Porraskäytävien lattioiden ja jalkalistojen uusinta 2027 Kiinteistön kuntoarvio 2027 Salaojaremontti 2028 Sähkösaneeraus, lukituksen uusiminen 2029 Määritellään kuntoarvioraportin perusteella
Tehdyt remontit
2025 Salaojien tarkastus 2025 Löylyhuoneen puuosien ja eristeiden uusinta. 2024 Ikkuna huollot, katon pesu ja maalaus. Julkisivujen korjaus. 2023 Yhtiön asunnon (A10) vuokra remontti. Vesikaton kuntoarvio. Porraskäytävien valaistuksen muuttaminen liiketunnistimella toimiviksi LED valoiksi. Pihan pensaiden kunnostaminen puiden kuntoarvio. Julkisivujen korjauksen suunnittelu. Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö. Autotallien ovien maalaus kunnostus. 2022 Väestönsuojan tarkastus ja tiiveyskoe. Ulko-ovien ovikoneistojen toiminnan muutos, esteettömyys. Rappykäytävän ovien uusinta. Raitisilmasuodattamien vaihto. Julkisivun kuntokartoitus. Hissien uusiminen, 2021 Lämmönjakohuoneen saneeraus, lämmönvaihtimen uusinta patteriverkoston perussäätö, sekä termostaattien ja pantteriventtiilien uusinta. Lämmitysjärjestelmän säätö ja tasapainoitus. Hissien kunnostuksen/uusimisen suunnittelu kuntoarvion pohjalta. 2019 Pysäköintipaikkojen selvitys piha-alueelle. Parvekkeiden ovien huolto korjaukset. Parvekkeiden lattiapinnotteiden uusintaa ja huolto korjausta. Koko kiinteistön, sekä hissien kuntoarvio ja PTS-suunnitelman päivitys. Akustolevyjen asennus rappukäytävään. 2018 Talojen yläkulmien lohkeamisen rappauskorjaukset. Pysty- ja vaakaviemäreiden, sekä huoneistohaarojen huuhtelu. Katon kuntotarkastuksen mukaiset työt. 2017 Katon kuntotarkastus 2016 Yleisten ja yhteisten tilojen lukostojen sarjoitus iLoq-järjestelmään, veden paineenalennusventtiilien asennus, lämmitysjärjestelmän automatiikan uusiminen Ouflex -järjestelmään. 2015 Ala-aulojen kunnostus ja maalaus. 2012 Piha-alueen perusparannus, Molok -jätesäiliöt. 2010 Salaojavesien pumppaamo A-talon edustalle. Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö. 2009 Ikkunoiden ja parvekeovien sekä tähän liittyvien julkisivulevytysten uusiminen. 2007 Kiinteistön ikkunarakenteiden kuntotarkastus. 2006 Lukoston uusiminen, Abloy Exec. 2005 Kondenssikuivaimen asennus kuivaushuoneeseen, vesijohto- ja viemärisaneeraus perinteisellä tekniikalla. Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Alueella useita elintarvikekauppoja.
Paikallistiedot: Alue tarjoaa monipuoliset liikuntamahdollisuudet mm. kuntokeskus ja liikuntapuisto.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
130 513,40 €
Neliöhinta
2 014,49 € / m²
Velkaosuus
8 486,60 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
431,25 € / kk
Pääomavastike
89,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
520,95 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
14,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Hoitovastike autotalli 6,25 €/jm2.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaivostornit
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: huoneisto A10, 53,5 m2, 2 h+k. Taloyhtiön lisätiedot: 7 § Osakkeenomistaja on velvollinen itse pitämään huoneistonsa kunnossa niin, että hän huolehtii ja kustantaa huoneiston sisäiset maalaus-, puhdistus- ja korjaustyöt, lukuunottamatta niitä töitä, jotka lain mukaan kuuluvat yhtiölle. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 409 100,69 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
47
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: F2007, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.12.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
3 365 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintitoimisto REIM, Tommi Sinisalo, 0503647466
Kaavoitustiedot
Lisätietoa kaavoituksesta antaa Vantaan kaupunki Vantaa-info antaa kaupungin palveluihin liittyvää yleisneuvontaa. Sijaitsee lentomeluvyöhykkeellä: Lentomeluvyöhyke 3 (LDEN 50-55dB))
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet