279 000 €79,5 m²

Timanttikiteenkuja 10, Kivistö, Vantaa1-3h+kt+kph+s+parvi+lasitettu parveke (72,5m2 + parvi 7m2 = 79,5m2)

Velaton hinta
279 000 €
Hoitovastike
364,80 € / kk
Asuinpinta-ala
79,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
2015
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kivistö
Kaupunki
Vantaa

Upea loft-tyylinen kolmio omalla tontilla Kivistössä – muunneltavaa tilaa ja laadukkaita ratkaisuja

Tervetuloa moderniin loft-kotiin, jossa avara ja muunneltava pohjaratkaisu yhdistyy taloyhtiön loft-konseptiin. Tilat on suunniteltu joustaviksi, ja pohja mahdollistaa huonejärjestelyjen muokkaamisen omiin tarpeisiin sopiviksi. Huonevarauksissa ilmanvaihtokanavat on jo valmiiksi toteutettu, mikä tekee lisähuoneiden rakentamisesta teknisesti sujuvaa ja kustannustehokasta.

Laadukas keittiö on varustettu Kvikin tyylikkäillä kaapistoilla ja kestävillä betonitasoilla. Varusteluun kuuluu sekä keraaminen liesitaso että kaasuliesi, tarjoten monipuoliset mahdollisuudet ruoanlaittoon. Keittiö ja oleskelutila muodostavat yhtenäisen, avaran kokonaisuuden, jota korkea huonekorkeus ja parvi korostavat. Parvi tuo lisää käytännöllistä tilaa esimerkiksi työpisteelle, oleskeluun tai säilytykseen.

Lasitettu parveke toimii viihtyisänä lisätilana aikaisesta keväästä myöhäiseen syksyyn. Oman saunan ansiosta arkeen kuuluu ripaus ylellisyyttä ja mahdollisuus rentoutumiseen omassa rauhassa.

Asunnon oston yhteydessä on mahdollista ostaa kaksi autohallipaikkaa, jotka on varusteltu sähköauton latauspisteillä!

Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla Kivistössä suositussa loft-korttelissa. Tämä koti sopii erinomaisesti sinulle, joka arvostat loft-tyylistä arkkitehtuuria, laadukkaita materiaaleja ja mahdollisuutta räätälöidä tilaratkaisut elämäntilanteesi mukaan.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kivistö
Kohdenumero
1409867
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
79,5 m²
Tontin pinta-ala
3 056 m²
Kokonaispinta-ala
79,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen. Yhtiöjärjestyksessä pinta-alat on eritelty: Asuinhuoneiston pinta-ala 72,5m2 + parvi 7m2 = 79,5m2
Huoneiston kokoonpano
1-3h+kt+kph+s+parvi+lasitettu parveke (72,5m2 + parvi 7m2 = 79,5m2)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. Viimeistään 1-2kk kaupanteosta/sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Kvikin keittiö, jääkaappi/pakastin (Smeg), erillisuuni (Bosch), keraaminen- ja kaasuliesi (Siemens), liesituuletin (Savo), mikro (Electrolux, 2022), integroitu astianpesukone (Bosch), astianpesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet, irrallinen sekä liikuteltava saareke, pöytä betonitasolla (Petri Kautto design). Lattia: Betoni (mikrobetoni, joka käsitelty pölynsuoja-aineella). Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Luode, Länsi, Lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Peilikaapi, Villeroy Bochin pesuallas, allaskaappi, bide-suihku, wc-istuin, kääntyvä suihkuseinä, sadesuihku, kaapistoja, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet, lattialämmitys, Sähkösauna, jossa Harvian kiuas. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Kaapistot, häkkivarasto
Näkymät
Puistomaiset, pihalle. Ikkunasuunnat: luode, länsi, lounas
Tulevat remontit
2025 Yleisten tilojen palosammuttimien uusinta 2025-2026 Porraskäytävien seinien korjaus ja maalaus 2025-2026 Palovaroittimien uusinta niiden tullessa käyttöikänsä (10 v) päähän, osa kotiautomaatiohanketta 2026-2027 Huoneistokohtaisten vesimittareiden uusinta 2026-2027 Lämmitysjärjestelmän tasapainotus
Tehdyt remontit
2015-08 Vastaanottotarkastus, luovutus ja käyttöönotto. 2015-12 C-osan terassialueiden vedenpoiston parannus (EKE). 2016 Asuinhuoneistojen/kylpyhuoneiden lättialämmitysten ongelmien selvitys (EKE). 2016 Asuinhuoneistojen lattialämmityksen kartoitus ja ilmavuotojen kartoitus lämpökamerakuvauksella (EKE). 2016 Asuinhuoneistojen ikkunoiden ja ovien tiivisteiden ja karmien korjaus (EKE). 2016 Asuinhuoneistojen ilmanvaihdon mittaus- ja säätötyöt (EKE). 2016 PArvekkeiden B27, B29 vesieristysten parannustyöt. 2016 Terassilasitustoimenpideluvan mukaiset terassilasitustyöt. 2016 Parvekkeiden vedenpoiston kaatojen parannustyöt (EKE). 2016-2018 Vuositarkastukset ja tarkastusten mukaisten puutteiden korjaus. 2017 Grillin rakentaminen, betonipenkit ja -pöydät. 2018-2019 Parvekkeiden ja terassien pieli- ja laattaelementtien korjaukset (EKE). 2020 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö, suodattimien vaihto. 2021-22 EkeSmart automaatiojärjestelmän uusinnan selvittely ja suunnittelu. 2023 Timanttiparkin latausjärjestelmän rakentaminen 2024-2025 EkeSmart automaatiojärjestelmän korvaaminen
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Aurinkokiven koulu n. 0,2 km, Kanniston koulu n. 1 km, Keimolanmäen koulu n. 1,5 km, Avoin päiväkoti Auringonkukka n. 0,3 km, Päiväkoti Aurinkokivi n. 0,3 km, Husaaritien päiväkoti n. 0,9 km, Alepa Kivistö n. 0,7 km, K-citymarket Kivistö n. 1,8 km
Lisätiedot
Yhtiöjärjestyksessä pinta-alat on eritelty: Asuinhuoneiston pinta-ala 72,5m2 + parvi 7m2 = 79,5m2
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Vantaa

Hinta

Velaton hinta
279 000 €
Myyntihinta
175 529,98 €
Neliöhinta
3 509,43 € / m²
Velkaosuus
103 470,02 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
364,80 € / kk
Pääomavastike
1 237,02 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 601,82 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu: ennakko 25€/hlö/kk Autopaikkojen hoitovastike 35€/kk/paikka. Taloyhtiön sauna mahdollista varata myös 5€ kertamaksulla.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kivistön Koneisto, Vantaa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Kohde sijaitsee lentomelualueella. Kyseessä on uudisLOFT- kerrostalo, jonka käyttöönoton jälkeen osakkailla on ollut oikeus jälkirakentamistyönä tehdä muutostöitä (esim. keittiön ja väliseinien rakentamista) ja tästä johtuen huoneiston huoneiden määrä saattaa poiketa yhtiöjärjestyksestä. Taloyhtiössä saatu päätös 24.4.2020 tupakointikiellosta parvekkeilla ja terassipihoilla. Päätös voimassa toistaiseksi. VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 9.6.2025 Kokouksessa käsiteltiin asunto-osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen tämän kokouksen käsiteltäväksi määräämät asiat. Lisäksi: - Annettiin valtuudet hallitukselle kantaa tarvittaessa enintään kaksi ylimääräistä hoitovastiketta seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen ulottuvalla kaudella. - Annettiin valtuudet hallitukselle tarkistaa ja muuttaa pääomavastikkeiden määriä mikäli lainan korkomuutokset sitä edellyttävät. - Päätettiin kartuttaa lainanlyhennysrahastoa enintään tilikauden aikana suoritettavien lainaosuussuoritusten ja lainanlyhennysten määrällä. - Annettiin hallitukselle valtuus määrittää pääomalaina 2:n (kotiautomaatiohanke) vastiketasot ja poismaksuajankohdat kun hanke on valmistunut ja vastaanotettu ja lopullinen lainamäärä varmistunut ja päättää mahdollisista rahastoinneista ja tulouttamisista sen mukaan mikä on yhtiölle mahdollista ja edullisinta (Tämä on jo jyvitetty osakkaille).