139 000 €81,5 m²

Virsutie 4-6 B, Havukoski, Vantaa3h + k + kh + vh + erillinen wc + lasitettu parveke

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
352,90 € / kk
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Havukoski
Kaupunki
Vantaa

Tilava ja valoisa, hyväkuntoinen läpitalon huoneisto.

Valoisa ja raikkaasti päivitetty läpitalon huoneisto – lämmin tunnelma, avarat tilat ja loistavat puitteet sujuvalle arjelle!

Tämä koti hurmaa ensisekunnista lähtien: tilavat huoneet, toimiva pohjaratkaisu ja hyvässä kunnossa olevat pinnat tekevät kokonaisuudesta helposti lähestyttävän ja muuttovalmiin. Läpitalon huoneisto avautuu kahteen ilmansuuntaan, mikä tuo runsaasti luonnonvaloa ja tekee asunnosta ilmavan, valoisan ja viihtyisän.

Vuonna 2024 maalatut betoniseinät ovat siistit, näyttävät hyvältä ja tuovat juuri sopivasti rouheutta asuntoon. Keittiö on kodin sydän, ja tämän asunnon keittiössä viihtyy varmasti. Vuonna 2010 remontoitu keittiö on saanut lisää toimivuutta ja raikkautta vuonna 2024 uusituilla kodinkoneilla, joten kokkailu sujuu huolettomasti. Runsaasti kaappitilaa, vuonna 2017 asennettu muovimatto sekä näyttävä välitilan seinä tekevät keittiöstä sekä käytännöllisen että visuaalisesti miellyttävän. Keittiössä oleva lasiseinä on upea yksityiskohta ja ehdottomasti asunnon helmi, joka toimii kiintopisteenä yhdistäen kaksi tilaa, ja päästäen samalla luonnonvaloa keittiöstä kylpyhuoneeseen – täydellinen sinulle, joka pidät uniikeista yksityiskohdista!

Tilavat ja mainiossa kunnossa olevat kylpyhuone ja erillinen wc on uusittu putkiremontin yhteydessä vuonna 2019. Kylpyhuoneesta löytyy runsaasti kaappi- ja pöytätilaa.

Säilytystilat ovat tässä kodissa erinomaiset. Tilava walk-in closet tarjoaa reilusti säilytystilaa ja esimerkiksi kausivaatteiden säilytys onnistuu helposti ilman varastoa. Lisäksi eteisen suuri peilikaappi tuo järjestystä ja avaruutta heti sisäänkäynnin yhteyteen.

Aamuauringon ystävät ihastuvat varmasti lasitettuun parvekkeeseen, joka avautuu itään. Lasitus pidentää käyttökautta alkukeväästä myöhäissyksyyn – loistava paikka aloittaa päivä kahvikupillisen äärellä tai hengähtää hetki arjen keskellä.

Tämä koti sopii loistavasti sinulle, joka arvostat valoa, käytännöllisyyttä ja ajan hengessä päivitettyjä ratkaisuja. Kaikki tärkeä on jo tehty ja ajattomat materiaalit kestävät aikaa, joten tänne on helppo muuttaa ja alkaa elää omaa tarinaansa.

Mikäli kiinnostuksesi heräsi, varaa aika yksityisesittelylle ja käydään katsomassa kohde paikan päällä.

Lisätiedot ja esittelyt: Sami Leskinen, 0413128115, sami.leskinen@remax.fi Minut tavoitat myös iltaisin ja viikonloppuisin!

Jos asunnon myynti on ajankohtaista ja kaipaat ammattilaisen apua esimerkiksi asuntosi arvon määritykseen, pyydä ihmeessä minut maksuttomalle arviokäynnille.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Virsutie 4-6 B, 01360 Vantaa
Kaupunginosa
Havukoski
Kohdenumero
80482987
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Tontin pinta-ala
8 220 m²
Kokonaispinta-ala
81,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alaa ei ole mitattu standardin SFS 5139 mukaisesti.
Huoneiston kokoonpano
3h + k + kh + vh + erillinen wc + lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2kk kaupantekohetkestä tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (Samsung, uusittu 2025), uuni (Bosch, uusittu 2024), liesi (Induktioliesi, Bosch, uusittu 2024), liesituuletin (Helkama) ja astianpesukone (Bosch. uusittu 2024). Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Ei tiedossa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu putkiremontin yhteydessä 2019, reilusti kaappi- ja pöytätilaa. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku ja lattiakaivo. Erillisen WC:n kuvaus: Remontoitu putkiremontin yhteydessä vuonna 2019.
Säilytystilat
Jäähdytetty kellari, häkkivarasto ja seinäkaapit
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan vuosille 2025-2029 vuosikorjauksiin/huoltoihin ja remontteihin käytettävä budjetti on 60 000€/vuosi, isännöitsijän mukaan korjaus- tai huoltotarpeet päätetään vuosittaisissa yhtiökokouksissa.
Tehdyt remontit
Vesikatteiden uusiminen 1993 Parvekelinjojen maalauskunnostus 1994 Patteriverkoston perussäätö 1995 Saunojen kunnostus 1995 Elementtisaumaus 1996 Yleisten tilojen maalauskorjaus 1999 Julkisivujen ja ikkunoiden kuntotutkimus 2000 Lukoston uusiminen 2000 Ikkunoiden uusiminen 2003 Lämmönvaihtimien uusiminen 2004 Julkisivu-ja parvekesaneeraus 2009-2010 Jäteaseman rakentaminen 2011 Autopaikkojen lämmityspistorasiakoteloiden uusiminen 2012 Yleisten tilojen valaistuksen uusiminen energiataloudellisemmaksi 2014 Linjasaneeraus 2017 - 2019 Kylmäkellarien kompressorin uusiminen 2022 H-talo Kylmäkellarien kompressorin uusiminen 2022 C-D -talo Lukituksen uusiminen Abloy Pulse 2022 Kellarikäytävien kunnostusmaalaukset 2024 Rakennusten ulko-ovet 2024 Palovaroittimet 2025 Julkisivusaumauksen uusinta 2025
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Alepa Havukoski, 50m kävellen
Peijaksen sairaala 2,5km autolla
Koivukylän K- Citymarket (Apteekki, kirjasto) 1,9km autolla
Koivukylän asema 1,8km autolla
Lidl Koivukylä 1,8km autolla

Paikallistiedot: Havukosken ulkoilualue 1,1km autolla
Rekolan ranta 1.1km autolla
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
92-415-1-398 ja 92-415-1-399
Postitoimipaikka
Vantaa
Tietoliikennepalvelut
Telia, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
97 975,65 €
Neliöhinta
1 705,52 € / m²
Velkaosuus
41 024,35 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
352,90 € / kk
Pääomavastike
437,66 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
790,56 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20,3 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka sähkölataus 0,06€/kWh Autopaikka lämmin Laajakaistamaksu 2€ / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Pajupilli
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiön välittömään hallintaan jää 4 saunaosastoa n. 158 m2, 5 kuivaushuonetta n. 95 m2, ulkoiluvälinevarastot n. 221 m2, väestönsuoja n. 90 m2, sekä muut tarpeelliset talouskomero- ja säilytystilat. Liikehuoneistovuokra 11 506,80 e / 2024. Taloyhtiön kiinnitykset: 9 115 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
132
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 03.09.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 220 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Koivu Isännöinti Oy
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla Lehmipolun bussipysäkki tien toisella puolella, Pysäkin kautta kulkevat linjat palvelevat pääasiassa Koivukylän aseman, Tikkurilan, Mikkolan ja Vierumäen suuntia. Sauvatien pysäkiltä Tikkurilan aseman, Päiväkummun, Hakaniemen ja Mellunmäen suuntaan.