197 000 €72 m²

Vaaralankulma 10 I, Vaarala, Vantaa2h+k+wc+takkahuone+kph+s

Velaton hinta
197 000 €
Hoitovastike
201,60 € / kk
Asuinpinta-ala
72 m²
Huoneita
2
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2000
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Vaarala
Kaupunki
Vantaa

Mukavaa asumista Vaaralan luonnonläheisessä ympäristössä

Vuonna 2000 valmistunut viehättävä kaksitasoinen rivitalon päätyhuoneisto. Tämän kodin tilat jakautuvat käytännöllisesti;  sisääntulokerroksessa on kylpyhuone, sauna sekä takkahuone, josta on käynti aidatulle ja suojaisalle piha-alueelle. Sisäänkäynnin yhteydessä myös kylmä ulkovarasto. Yläkerrassa iso olohuone, keittiö, makuuhuone ja wc, johon mahtuu myös pyykinpesukone. Olohuoneesta käynti länteen avautuvalle parvekkeelle.

Lämmitysmuotona on suora sähkö ja sähkölaskua kohtuullistaa ilmalämpöpumppu sekä alakerran varaava takka. Pieni ja yhteisöllinen taloyhtiö seisoo omalla tontilla, yhtiövastike on edullinen ja yhtiön talous on muutenkin hyvässä kunnossa. Autopaikoissa sähköautojen latausvalmius ja taloyhtiössä on nopea ja luotettava valokuituyhteys.

Tuleva Vantaan ratikka tulee sekä parantamaan julkisia liikenneyhteyksiä että nostamaan alueen arvoa tulevaisuutta ajatellen.

Ota rohkeasti yhteyttä, ja tule tutustumaan tulevaan kotiisi! Yhteydenotot ja esittelypyynnöt: Timo Keinänen, LKV, 045 139 7337, timo.keinanen@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Vaaralankulma 10 I, 01230 Vantaa
Kaupunginosa
Vaarala
Kohdenumero
80475066
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
72 m²
Tontin pinta-ala
3 038 m²
Kokonaispinta-ala
72 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+wc+takkahuone+kph+s
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
2 kk kaupanteosta/sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Parkettilattia, seinät tapetoitu, välitilassa laatta, laminaattitasot, astianpesukone, jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Laattalattia, seinät kaakeloitu, Wc-istuin, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Laattalattia, seinät kaakeloitu, wc-istuin, peilikaappi, pesuallas, allaskaapisto, bidee suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarvesuunnitelma 2026-2030: Piha: Terassiaitojen tee-se-itse huoltomaalaus/pesu ja kunnon arviointi Perustukset ja runko: Huoltomaalausta tarvittaessa Runkoputket/viemärit: Pääviemäriputken laserkuvaus/mittaus ja kaadon reaaliaikaisen tilanteen selvitys Ikkunat ja ovet: Ikkunoiden sekä ovien tiivistysten tarkistus ja kunnon arviointi, toteutus Katto: Pesu ja pinnoitus itse tehtynä + materiaalit Ilmanvaihto; Ilmanvaihtoaukkojen/suodattimien toteutuksen arviointi ja tarvittavat korjaukset Sähkö- ja tietojärjestelmä: Ethernet sisäverkko toteutus – tarkentuu, mahdollisesti vastuutetaan toteutus osakkaille wifi mesh/ethernet Lämmitysjärjestelmä: Sähköpatterien kunnon arviointi, kriittiset korjaukset jos tarvetta
Tehdyt remontit
2007: Rakennusten julkisivujen puuosienhuoltomaalaus, postilaatikoiden uusiminen, antennivahvistimen uusiminen 2010: IV-kanavien puhdistus ja mittaus 2015: Aitojen korjaus 2016: Kattojen pesu ja maalaus, piippujen juurten vuotokorjaus 2018: Iv-kanavat puhdistettiin ja säädettiin, rajaojan kunnostuksesta teetettiin suunnitelma, sadevesikaivot tyhjennettiin, väestönsuojaan tehtiin tiiveyskoe 2019: Ulko-ovien kunnostus 2020: Maaperätutkimuksen teettäminen (tehty suunniteltua piharemonttia varten) 2021: Lasten leikkipaikka, pihavalaisimien uusiminen, pihan asfaltointi ja kunnostustyö+portaat, rajaojan kunnostus Vaaralankulma 12 kanssa, kuntotarkastus, huleveden viivytyskuopan kaivaminen, väestönsuojan oven tiivisteen vaihto ja suojan kuntotarkastus 2022: IV- kanavien puhdistus ja mittaus, puuosien maalaus, matalan talon lumiesteet uusittu, roskakatoksen ovet uusittu, alapohjan tuuletuspaalut uusittu, tonttirajaojan tiivistys ja täyttö, kattojen tarkastus, kattokuntoraportti ja välttämättömät korjaukset, sokkeleiden huoltomaalaus 2023: Sähköautolatausinfran valmius ja lämmitystolppien uusinta, viemäreiden kuvaus/pesu, etuterassien laudoituksen uusinta ja portaiden öljyäminen, etupihan koivualueen uusinta, lattialämmitystermostaattien uusinta, ovien tiivisteet 2024: Viemäreiden ja kaivojen huuhdonta, huippuimureiden moottoreiden uusiminen, liesituulettimien uusiminen ja keittiön hormien tarkastus/korjaus (ei asunnot A ja H) 2025: Etuterassien aitojen uusiminen ja portaiden öljyäminen, piha-alueen nurmi- ja kivialueen uudistus matalan talon edusta, valokuituyhteys kaikkiin huoneistoihin, palovaroittimien uusinta ja vastuun siirtyminen taloyhtiölle, viemärin huuhdonta
Saunan lisätiedot
Sähkökiuas, laattalattia, seinät paneloitu, lattialämmitys

Velaton hinta
197 000 €
Myyntihinta
192 325,31 €
Neliöhinta
2 736,11 € / m²
Velkaosuus
4 674,69 €

Vastikkeet

Hoitovastike
201,60 € / kk
Pääomavastike
113,90 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
315,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
12 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu on ennakko, mikä tasataan kaksi kertaa vuodessa kulutuksen mukaan.
Autopaikan kustannukset
6 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vantaan Vaaralankulma 10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 440 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2000
Huoneistojen lukumäärä
9
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2000
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puu ja tiili
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.03.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto/talotuuletin
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
3 038 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Omatoiminen, Tero Huovinen (hpj), tkh180274@gmail.com, 040 772 6742
Kaavoitustiedot
Vantaan kaupunki, p. 09 839 11 https://www.vantaa.fi/fi/kaavoitus Kaavoitushanke: Fazerilaan uusi asuin- ja työpaikka-alue lähipalveluineen. https://www.vantaa.fi/fi/kaavoitus/kaavat/fazerilaan-uusi-asuin-ja-tyopaikka-alue-lahipalveluineen Kaavoitushanke: Vantaan ratikka: Eteläinen Vaarala ja pohjoinen Länsimäki. https://www.vantaa.fi/fi/kaavoitus/kaavat/vantaan-ratikka-etelainen-vaarala-ja-pohjoinen-lansimaki
Kaavatilanne
Asemakaava