50 000 €74,5 m²

Karjopolku 14 A, Koivukylä, Vantaa3 h+k+kh+parv.

Velaton hinta
50 000 €
Hoitovastike
417,20 € / kk
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Koivukylä
Kaupunki
Vantaa

Hissitalon ylimmän 6. kerroksen läpitalon vapaa päätyasunto. Hyvä pohjaratkaisu. Kylpyhuone uusittu muutama vuosi sitten. Lasitetulta parvekkeelta vehreät pihanäkymät. Hyvät liikenneyhteydet ja Kuusijärvellekin vain muutama kilometri.

Perustiedot

Sijainti
Karjopolku 14 A, 01360 Vantaa
Kaupunginosa
Koivukylä
Kohdenumero
598910
Kerros
6 / 6
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Tontin pinta-ala
2 424 m²
Kokonaispinta-ala
74,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3 h+k+kh+parv.
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, sähköliesi, liesikupu, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Aamupäiväaurinkoon
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet, pyyhekuivain.
Säilytystilat
Kellari
Näkymät
Itä-länsi
Tulevat remontit
Päätetyt: 2025 Palovaroittimet. 2025–2026 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu. 2025–2026 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu. 2026–2027 Linjasaneeraus. 2026 Poistoilmakanavien puhdistus ja säätö. 2026–2027 Julkisivun puu-ovien uusinta karmeineen (takaovet ja pyöräkellari). 2026–2027 Piha-alueen asfalttihalkeamien korjaus. 2026–2027 Saunan remontointi. 2026–2027 Julkisivun ja parvekkeiden kuntotutkimus. Kunnossapitotarveselvitystä päivitetään vuosittain yhtiökokouksessa. Toteutettavat toimenpiteet ja hankkeet sekä niiden rahoituspäätökset edellyttävät yhtiökokouksen päätöstä.. Suunnitellut: Yhtiökokouksessa 17.2.2025 Päätettiin, että hallitukselle tai hallituksen valtuuttamalle henkilölle annetaan valtuudet hakea ja nostaa enintään 200 000 euron laina parhaaksi katsomaltansa rahoituslaitokselta, parhaiksi katsomillansa lainaehdoilla ja -ajalla, sekä hakea tarvittaessa tarvittava määrä lisäkiinnityksiä lainan vakuudeksi. Laina jyvitetään osakkaille, kun korjausten lopulliset kulut ovat tiedossa. Päätettiin, että hallitukselle annetaan valtuudet määrittää tulevan pääomavastikkeen maksuaika ja tapa, sekä päättää pääomavastikkeen suuruus. B-rapun vesivahinkokorjaukset ovat käynnistyneet vuonna 2025.
Tehdyt remontit
2025 Märkätilojen kuntokartoitus. 2024 Hissiulkovaipan korjaustyö. 2023 Hissien uusiminen, lämmönvaihtimen uusinta, julkisivuseinän korjaus hissin kohdalta. 2021 Tuloilmasuodattimien uusiminen, huoneistot, piha-aidan uusiminen. 2020 Ulkokaton uusiminen, julkisivusaumojen uusiminen, A-rapun huoneiston vesivahinkokorjaukset. 2017 Ulko-ovien kattolippojen uusiminen. 2016 Tamppaustelineen hionta ja maalaus roskakatokseen lukollinen ovi, roskakatoksen maalaus, pyykinkuivaustelineen hinta ja maalaus, poistokanavien puhdistus ja säätö. 2015 Sokkelien kuivaus ja sepelöinti, Aikaisempi korjaushistoria saatavailla välittäjältä.. Asunnon remontit: Osakkaan mukaan huoneistoon kylpyhuone on uusittu 2020, mutta tästä dokumentteja ei ole edelliseltä toimistolta luovutettu.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa n. 300 m, Koivukylässä Lidl, CM ja S-Market. Koulut: Alueella. Päiväkoti: Alueella.

Velaton hinta
50 000 €
Myyntihinta
42 664,03 €
Neliöhinta
671,14 € / m²
Velkaosuus
7 335,97 €

Vastikkeet

Hoitovastike
417,20 € / kk
Pääomavastike
137,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
554,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 18,00 €/hlö/kk. Hallituksella on valtuudet periä- tai jättää perimättä kaksi ylimääräistä hoito-/rahoitusvastiketta. Lisäksi hallituksella on valtuudet määrittää pääomavastikkeet uudelleen korkomuutosten niin edellyttäessä. Autopaikka 15,00 €/kk, saunamaksu 15,00 €/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Karjopolku 14
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1977
Huoneistojen lukumäärä
36
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1977
Kerroksia
6
Tontin koko
2 424 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy/ Alina Honkonen-Kulagina
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
Bussit n. 100 m, juna Koivukylä
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
92

Yhteiset tilat
Sauna, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, väestösuoja, kaapeli-TV, 52 m2:n suuruinen palveluhuoneisto
Pintamateriaalit
Kylpyhuone: Laatoitettu. Muut asuintilat: Seinät maali, lattiat muovi/laminaatti.