115 000 €97 m²

Eerolantie 2, Eerola, Valkeakoski4h, k, s

Velaton hinta
115 000 €
Hoitovastike
296,82 € / kk
Asuinpinta-ala
97 m²
Huoneita
4
Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Eerola
Kaupunki
Valkeakoski

Tässä on erinomainen vaihtoehto uudeksi kodiksi kun arvostaa hyvää sijaintia, päätyhuoneistoa, mainiota terassia ja piha-aluetta sekä erittäin toimivaa pohjaratkaisua. Myös taloyhtiössä on asiat hoidettu säntillisesti, joten asumiskustannukset ovat varsin maltilliset.

Tämän rivitalohuoneiston tilat ovat toimivasti kahdessa tasossa. Astuttaessa sisään reiluun eteiseen, päästään mukavasti kaikkiin alakerran tiloihin. Vaaleasävyisessä keittiössä on reilusti kaappitilaa, kaikki tarpeelliset kodinkoneet ja sopivasti tilaa ruokapöydälle. Keittiö aukeaa mukavasti tilavaan, helposti kalustettavaan olohuoneeseen. Alakerrassa on lisäksi yksi makuuhuone kätevästi heti sisäänkäynnin vieressä sekä tyylikäs, täysin remontoitu wc-tila.

Lisämukavuutta asumiseen ja kesän helteisiin tuo huoneistoon asennettu ilmalämpöpumppu.

Tukevat raput ylös ja siellä on kaksi hyvän kokoista makuuhuonetta sekä saunaosasto. Päämakkarissa on fiksusti suunnitellut ja tyylikkäät liukuovikaapistot sekä iso vaatehuone. Pesuhuone on reilunkokoinen tila, jossa on paikka myös pesukoneelle, lisäksi oma sauna.

Tämän huoneiston piha-alue on erinomainen, etelään aukeava "kesäolohuone". Iso terassialue ja mukavan vehreä puutarha. Etupihalla on oma varasto ja huoneistolle kuuluu autopaikka.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja asumiskustannukset ovat edulliset, hoitovastike on vain 296,82 €/kk. Taloyhtiön suojaisalla sisäpihalla on turvalliset leikkipaikat lapsille. Kaikki kouluasteet ovat kävelymatkan päässä, peruspalvelut löytyvät läheltä ja upeat Kaakonojan ulkoilumaastot lähtevät miltei kotiovelta.

Tervetuloa tutustumaan, esittelemme mielellämme!

Perustiedot

Kaupunginosa
Eerola
Kohdenumero
1413673
Asuinpinta-ala
97 m²
Tontin pinta-ala
8 986,3 m²
Kokonaispinta-ala
97 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, k, s
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi (v. 2022), pakastin, keraaminen liesi (v. 2022), kiertoilmauuni, astianpesukone, liesituuletin hormiin, kaapistot. Lattia: Parketti. Seinät: Maalattu / puolipaneli
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Kunnossapitovastuu: Osakas
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilit, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet, erillinen wc, sähkösauna. WC on remontoitu v. 2021. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Ulkovarasto, Muu erillinen varasto. Kaapistot, vaatehuone, ulkovarasto
Näkymät
Puistomaiset, pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: pohjoinen, etelä
Tulevat remontit
Salaojakuvaukset 2026, väliaitojen uusiminen 2027, räytäskourut, syöksytorvet ja pohjalaudat 2028, ikkunaremontti 2029.
Tehdyt remontit
Elementtisaumaukset 1997, ulko-ovet 1998, vesikaton huoltokorjaus 2004, ikkunapuitteiden ulkopuolinen maalaus 2005, lämmönjakokeskuksen uusiminen 2007, yläpohjien lisälämmöneriste 2009, terassin ovien uusiminen saatettu loppuun 2011, jätevesipumppujen uusinta 2012, ulko-ovien lukostosaneeraus 2013, vesikaton uusiminen 2013, leikkikentän kunnostaminen 2014, huoneistojen lämpökamerakuvaus 2018, leikkikenttäalueen pihan tasoitus / pinnan uusinta 2019, , ilmastointikanavien puhdistus ja ilmastoinnin tasapainotus, märkätilojen kosteuskartoitus, salaojien tarkastus 2022, kuntoarvio laadittu kiinteistölle 2023, varastokopit maalattu, kiinteistön elementtisaumat vaihdettu 2024, päätykolmioiden maalaus ja otsalautojen uusiminen 2025.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Roukon yhtenäiskoulu n. 0,85 km, Valkeakoski Campus Center n. 2,1 km; Päiväkodit: Eerolan päiväkoti n. 0,12 km; Ruokakaupat: Sale Valkeakoski n. 0,65 km; Muut lähipalvelut: Valkeakosken keskusta n. 3,5 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Valkeakoski

Hinta

Velaton hinta
115 000 €
Myyntihinta
115 000 €
Neliöhinta
1 185,57 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
296,82 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
325,92 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 23 € / kk
Muut kustannukset
Erityisvastike: 29,10 € / kk
Autopaikan kustannukset
7 € / kk

Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1980
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Elementti
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
8 986,3 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy / Eemeli Selin
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Valkeakosken kaupunki / kaavoitus 040-335 6046
Liikenneyhteydet
Paikallispysäkki n. 0,08 km

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Yläkerran makuuhuoneessa on koko seinällinen liukuovikaapistoja ennen vaatehuonetta. Lattia: Parketti, laminaatti. Seinät: Tapetti
Olohuoneen varusteet
Lattia: Parketti. Seinät: Tapetti
Ominaisuudet
Kiinteät valaisimet, verhotangot, sälekaihtimet, naulakko, ilmalämpöpumppu. TV-antennit: Kaapeli-TV liittymä. Tietoliikenneyhteydet: Valokuitu, palvelu hankittava itse.
Lainalaskuri