57 000 €74 m²

Petäjätie 11, Mäntylä, Valkeakoski3h, k

Velaton hinta
57 000 €
Hoitovastike
288,60 € / kk
Asuinpinta-ala
74 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mäntylä
Kaupunki
Valkeakoski

Tämän pintaremontoidun 74 m2 kolmion taloyhtiössä on tehty isoja remontteja. Lämmitysmuodoksi on muutettu maalämpö ja taloyhtiössä on myös juuri vaihdetut uudet ikkunat. Uudet ikkunat ja maalämpö tuovat lisää asumismukavuutta ja yhdessä takaavat edulliset asumisen kustannukset.

Valoisa läpitalon huoneisto on erittäin siistissä kunnossa. Hyvänkokoisen eteisen ja keittiön lattia on laattaa. Asunnon valoisasta olohuoneesta on kulku etelään aukeavalle lasitetulle parvekkeelle. Uusitussa keittiössä on mukavasti kaappitilaa, päivitetyt kodinkoneet sekä paikka isommallekin ruokapöydälle. Huoneistossa on kaksi reilunkokoista makuuhuonetta ja säilytystiloina on kaapistot.

Asunto Oy Valkeakosken Petäjätie 11 on erinomaisesti hoidettu taloyhtiö. Tämän huoneiston hoitovastike on vain 288,60 € / kuukausi.

Huoneisto sijaitsee rauhallisella paikalla Petäjätien ympäröimänä. Luonto ja hyvät ulkoilumahdollisuudet ovat lähellä. Peruspalvelut ja kaikki kouluasteet sijaitsevat myös kävelymatkan päässä.

Tervetuloa tutustumaan tähän tarvittaessa nopeastikin vapautuvaan asuntoon. Esittelemme kotia erittäin mielellämme!

Perustiedot

Kaupunginosa
Mäntylä
Kohdenumero
1412260
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
74 m²
Tontin pinta-ala
9 812,6 m²
Kokonaispinta-ala
74 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. 1kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: induktioliesi, liesituuletin hormilla, kiertoilmauuni
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Länsi. Kunnossapitovastuu: Osakkailla
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: WC, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi, suihku
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Muu erillinen varasto. Vaatehuone, kellarikomero
Näkymät
Puistomaiset, pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: länsi, itä
Tulevat remontit
Palovaroittimet taloyhtiön vastuulle 2026, IV-nuohous ja säätö, Vesi- ja viemärijärjestelmän hankesuunnitelman aloitus, Kylpyhuoneiden vesieristeissä on korjaamistarvetta. Yksittäisiä vesieristekorjauksia tehdään vuosittain, Ikkunakarmien korvausilmaventtiilien huolto/korjaus, Parvekekorjauksia 2032
Tehdyt remontit
2025 Julkisivu. Julkisivuremontti. 2021 Ikkuna. Ikkunaremontti. 2018 Sähkö. Sähköjärjestelmän uusinta. Rakennusten huoltomaalaus 1995, lukoston ja E-H talon saunan paneelien uusiminen sekä porraskäytävien maalaus 2003, antennisaneeraus ja kaapeli-tv 2004, auto- ja lämmityspaikkojen lisäys sekä iv-hormien nuohous ja säätö 2005, kuivaushuoneiden kondensoivat kuivaimet 2007, A-D talon saunan paneelien uusiminen 2010, patteriventtiilien uusiminen ja iv-kojeisiin taajuusmuuntajoen ja ulkoilmatermostaattien muuttaminen 2010, kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen 2011, saunojen lauteiden uusiminen 2012, julkisivun kuntotutkimus 2013, LVIS-kuntotutkimus 2013, asuinrakennusten sokkelit maalattu 2013, porrashuoneet maalattu 2013-2014. D,E,F,G,H porrashuoneiden maalaus 2015-2016, B-talon saunan peruskorjaus 2015-2016, A-talon saunan peruskorjaus 2016, Päävesijohto uusittu 2016, IV-nuohous ja säätö 2016, vesikalustetarkastukset 2017, maalämpö- ja LTO-urakka, sähköliittymien uusiminen 2017-2018, piha-alueen kunnostusta ja asfaltointia maalämpöurakan jäljiltä, parvekeovien uusiminen ja Petäjätien puoleisten ikkunoiden uusiminen 2020, VSS-tiiveyskoe 2021, lukoston uusiminen 2021, ulko-ovien uusiminen 2021, ikkunoiden uusiminen 2021, katon tarkastus ja syöksyn korjausta 2023, sadevesikourujen uusiminen tien puolelle 2024, E-H talon maalämpökompressorin uusiminen 2024, palovaroittimet 2025.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Roukon yhtenäiskoulu n. 1 km, Valkeakoski Campus n. 1 km; Päiväkodit: Vanhankylän päiväkoti n. 1,2 km; Ruokakaupat: K-Market Vanhakylä n. 1,2 km; Muut lähipalvelut: Keskustan palvelut n. 3,5 km

Velaton hinta
57 000 €
Myyntihinta
55 344,10 €
Neliöhinta
770,27 € / m²
Velkaosuus
1 655,90 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
288,60 € / kk
Pääomavastike
41,11 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
329,71 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
13,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 27 € / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Valkeakosken Petäjätie 11
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1977
Kerroksia
3
Energialuokka
G2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
9 812,6 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy /Pirkanmaa Maiju Lankinen 050-303 9541
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Valkeakosken kaupunki / kaavoitus 040-335 6046
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki n. 0,1 km
Pihan kuvaus
Suunta: itä
Lämmitys
Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Maalämpö. Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Maalämpö, LTO

Ominaisuudet
TV-antennit: Kaapeli-TV liittymä. Tietoliikenneyhteydet: Laajakaista (Telia).
Lainalaskuri