54 000 €50,5 m²

Roukontie 2-6, Roukko, Valkeakoski2h, kk

Velaton hinta
54 000 €
Hoitovastike
212,49 € / kk
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Roukko
Kaupunki
Valkeakoski

Roukonmäestä hyvin hoidetusta As Oy Paimenportista vapautuu 50,5 m2 hyväkuntoinen hissillisen kerrostalon kaksio. Huoneiston neliöt on hyödynnetty erinomaisesti. Asunnossa on tilava olohuone, jonka yhteydestä kulku lasitetulle parvekkeelle. Makuuhuoneessa on tilaa isommallekin sängylle. Säilytystilaa huoneeseen tuo kiinteät kaapistot. Keittiössä on kivasti säilytystilaa, sekä astianpesukone. Asunnon kylpyhuone on uusittu ja kokonaan laatoitettu. Taloyhtiössä on tehty paljon isojakin remontteja. Viemärit ovat sukitettu, lämmöntalteenottolaitteisto on asennettu, ikkunat ja parvekeovet on uusittu. Luotettavan ja edullisen kaukolämmön sekä tehtyjen remonttien ansiosta, huoneiston hoitovastike on ainoastaan 212,5 € / kk (4.20 € / m2). Talon sijainti lähellä kaikkia peruspalveluita on erinomainen. Kenraalintorin palvelut ovat vieressä ja liikenneyhteydet Valkeakosken keskustaan ja Tampereen suuntaan lähtevät aivan kotiovelta. Tervetuloa tutustumaan tähän nopeastikin vapautuvaan asuntoon. Esittelemme erittäin mielellämme!

Perustiedot

Sijainti
Roukontie 2-6, 37630 Valkeakoski
Kaupunginosa
Roukko
Kohdenumero
1410670
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Tontin pinta-ala
4 541,5 m²
Kokonaispinta-ala
50,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, kk
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, uuni, astianpesukone, kaapistot, sähköliesi, liesitaso. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Vaatehuone
Näkymät
Kadulle. Ikkunasuunnat: länsi
Tulevat remontit
Palovaroittimien asennus, A-portaan hissin modernisointi, sähköautojen latauspisteiden ja lämmitystolppien hankinta, ulko-ovien uusiminen, takapihan asfaltin uusiminen kahden metrin etäisyydellä seinästä + vesieristys, käyttövesiputkiston uusiminen 2025-2029.
Tehdyt remontit
Astianpesukoneen asennus 2024. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Rakennusvalvonta-viranomaiselta haettu / saatu lupa: ei. Lopputarkastus tehty: ei. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. A- ja D-pääty lämpöeristetty ja rapattu 1991 sekä 1998, kaukolämpöliittymä 1992, Roukontien puoleinen seinä maalattu 1995, tonttivesijohto uusittu 2004, digi-tv 2004, vanha piippu kunnostettu 2004, vaakarännit uusittu sisäkouruille 2005, saunan pukuhuoneet uusittu 2006, patteriventtiilit uusittu 2006, uusi pesukone pesutupaan 2007, uudet lukot ja avaimet 2008, ikkunat ja parvekeovet uusittu 2009, sokkeli kunnostettu, kaksi jätekatosta takapihalle, A-rapun ovikatoksen korjaus, parvekepielien betonikorjaukset 2010. C-rapun kylmiön, kompressorin ja höyrystimen uusinta, julkisivun betonipaikkaukset, D-rapun käytävämaalaus, pesutuvan saneeraus ja maalaus 2011, saunaosaston saneeraus, A-, B-, ja C-rappukäytävien maalaus 2012, kuntoarvio 2014, putkiston kuntotutkimus, vesikaton tarkastus ja huolto 2015. Viemäriputkien sukitus ja julkisivun maalaus, sadevesikaivojen asennus etupuolelle taloa 2017. Ulko-ovien kunnostus ja koodilukkojen asennus sekä piha-alueen kunnostus 2018. Sisäpihan puoleisen seinän maalaus, parvekekaiteiden, parvekekaiteiden ja tuuletusparvekkeiden huoltokorjaus ja maalaus, käyttövesiputkiston seurantatutkimus 2019. Lämmöntalteenottolaitteisto 2020-2021, talon A-portaanpuoleisen päädyn rappausvaurioiden korjaus ja maalaus 2022, B-portaan hissin modernisointi, pysäköintipaikan asfaltoinnin uusiminen, katon huoltokoppien maalaus, vesikaton kuntotarkastus ja huoltokorjaukset, korvausilmasuodattimet ikkunoihin 2023, käyttövesiputkiston seurantatutkimus, raitisilmasuodattimien vaihto, C-portaan hissin modernisointi 2024.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Roukon yhtenäiskoulu n. 0,4 km; Päiväkodit: Tallinmäen päiväkoti n. 1,4 km; Ruokakaupat: S-Market Superi n. 0,1 km; Muut lähipalvelut: Lotilan uimaranta n. 0,5 km, Valkeakosken keskusta n. 1,6 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Valkeakoski

Hinta

Velaton hinta
54 000 €
Myyntihinta
51 546,39 €
Neliöhinta
1 069,31 € / m²
Velkaosuus
2 453,61 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
212,49 € / kk
Pääomavastike
86,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
298,93 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 25 € / kk
Muut kustannukset
Autotallinvuokra 30 € / kk
Autopaikan kustannukset
30 € / kk

Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1964
Kerroksia
5
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Elementti
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
4 541,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Sanna Heritty, Lännen Isännöintipalvelu Oy Puh. 010 279 4500
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Valkeakosken kaupunki 040-335 6046
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki n. 0,1 km

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kaapisto. Lattia: Laminaatti. Seinät: Tapetti
Olohuoneen varusteet
Lattia: Laminaatti. Seinät: Tapetti
Ominaisuudet
TV-antennit: Yleisantenni.
Lainalaskuri