79 000 €55 m²

Pitkäkatu 83 B, Hietalahti, Vaasa2h+k

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
302,50 € / kk
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1920
Rakennuksen tyyppi
Puutalo-osake
Kaupunginosa
Hietalahti
Kaupunki
Vaasa

ETSITKÖ EKOLOGISESTI KESTÄVÄÄ HENGITTÄVÄÄ PUUTALOKOTIA?

Tervetuloa ihastumaan tähän 1920-luvun läpitalon puutalo-osakkeeseen, jossa on historiallinen charmi. Kaukolämpö takaa miellyttävän ja edullisen asumismukavuuden vuoden ympäri.

Tämä kaksio sijaitsee toisessa kerroksessa, tarjoten oman rauhan aivan kaupungin palveluiden tuntumassa. Asunto vaatii remontin, erityisesti kylpyhuone, mutta on silti kodikas, valoisa ja lämminhenkinen. Puutaloissa tunnelma on kaikki kaikessa.

Taloyhtiötä on hoidettu hyvin ja kaikki isoimmat remontit tehty. Mm. käyttövesiputkiston uusiminen, viemäreiden pinnoitus, antenni- ja dataverkon uusiminen, kiinteistön ja huoneistokeskusten uusiminen, peltikaton uusiminen, ikkunoiden uusiminen ja siirtyminen kaukolämpöön.

Hietalahti on tunnettu puistoistaan ja rannat tarjoavat hyvät lenkkimaastot. Hietalahdesta löytyy esim. jäähalli, jalkapallostadion, uimahalli, pesäpallostadion, monitoimiviheriö, kiekkogolf-puisto Rytilaakso, yleisurheilustadion Kaarlen kenttä sekä salibandy- tennis- ja squash-harrastajien suosima Tennis-Center sekä lähikauppa. Hietalahdesta löydät myös Vaasan keskussairaalan ja terveyskeskuksen sekä apteekin. Hietalahti on yksi Vaasan arvostetuimmista asuinalueista, joka sijaitsee heti keskustan eteläpuolella.

Taloyhtiöllä on oma tontti.

XXX

SÖKER DU ETT EKOLOGISKT HÅLLBART OCH ANDANDE TRÄHUSHEM?

Välkommen att bli förtjust i denna genomhuset trähuslägenhet från 1920-talet med historisk charm. Fjärrvärme garanterar en behaglig och förmånlig boendekomfort året runt.

Denna tvåa är belägen på andra våningen och erbjuder lugn och ro med stadens tjänster alldeles nära. Lägenheten är i behov av renovering, speciellt badrummet, men är trots det hemtrevlig, ljus och varmhjärtad. I trähus är stämningen allt.

Husbolaget är välskött och alla de största renoveringarna är gjorda. Bland annat förnyande av bruksvattenrör, beläggning av avlopp, förnyande av antenn- och datanätverk, förnyande av fastighets- och lägenhetscentraler, förnyande av plåttak, fönsterbyte samt övergång till fjärrvärme.

Sandviken är känt för sina parker och stränderna erbjuder goda motionsmöjligheter. I Sandviken finns till exempel ishall, fotbollsstadion, simhall, bobollsstadion, multifunktionsplan, discgolfparken Rytilaakso, friidrottsarenan Karlsplan samt Tennis-Center som är populärt bland innebandy-, tennis- och squashutövare. Det finns även en närbutik i området. I Sandviken hittar du också Vasa centralsjukhus, hälsovårdscentral och apotek. Sandviken är ett av Vasas mest uppskattade bostadsområden, beläget direkt söder om centrum.

Husbolaget äger tomten.

Tiedustelut/förfrågningar Tina Kultti 040 5885 885 tai tina.kultti@livinglkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Pitkäkatu 83 B, 65100 Vaasa
Kaupunginosa
Hietalahti
Kohdenumero
21034314
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
55 m²
Tontin pinta-ala
1 152 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuone remontoitava.
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: laminaatti, metalli. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesikupu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitava. Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peili.
Tulevat remontit
Suunnitellut korjaukset 2027 julkisivun eteläpäädyn kunnostus
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: - 1992 likakaivo - 1996 peltikatto - 2001 ikkunat uusittu - 2004 asuinrakennuksen ulkomaalaus - 2008 kaukolämpö, lukosto ja ulko-ovet uusittu - 2012 pohjaviemäri talon alla uusittu - 2014 eteläpäädyn maalaus - 2015 asuin- ja liikerakennuksen julkisivuremontti, asuinrakennuksen ulkoportaikkojen uusiminen, jätekatoksen rakentaminen ja piha-alueen kunnostus - 2021-2022 linjasaneerauksen suunnittelu (vesi- ja viemäriputkien sekä lämpö-sähkö ja dataverkko remonttien suunnittelu - 2023 viemäreiden pinnoitus (pystyviemäreiden sekä huoneistojen viemäreiden pinnoitus), linjasaneeraus (kiinteistön käyttövesiputkiston uusiminen, kiinteistön sähköverkon ja huonekeskusten uusiminen, kiinteistön antenni- ja data-verkon uusiminen ja huoneistokohtaisten palovaroittimien asennus -

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
43 004 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 436,36 € / m²
Velkaosuus
35 996 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus osakkailla

Vastikkeet

Hoitovastike
302,50 € / kk
Pääomavastike
383,90 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
686,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
8.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Huoneistokohtaiset vesimittarit/tasaus todellista kulutusta vastaavasti vuosittain. Kaukolämpö (lämmitys sisältyy vastikkeeseen). Varainsiirtovero 1,5% velattomasta hinnasta. Ostaja vastaa omistuksensa sähköisestä rekisteröinnistä ja siihen liittyvästä kustannuksesta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vaasan Pitkäkatu 83 Bostads Ab
Rakennuksen tyyppi
Puutalo-osake
Rakennusvuosi
1920
Huoneistojen lukumäärä
12
Liiketilojen pinta-ala
118 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
hirsi
Kattomateriaali
peltikatto
Kattotyyppi
harjakatto
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 152 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöhuolto Rokka Ky
Isännöinti
Isännöinti Mäkinen Oy| Sakari Similä Varastokatu 4, 65100 Vaasa 029 123 3400, 029 123 3401 sakari.simila@ismakinen.fi
Kaavoitustiedot
Vaasan kaupunki 06 3251 111

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 5.
Yhteiset tilat
kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Taloyhtiölaajakaista Elisa Saunalahti 25/25M. Asuintalon ilmanvaihtojärjestelmä painovoimainen. Liiketilan ilmanvaihtojärjestelmä tulo/poisto LTO:LLa. Rakennusten lukimäärä kaksi.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: muovi. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: tapetti, muovi. Pesutiloissa: muovi. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: tapetti.