159 800 €78 m²

Sarjakatu 22, Aaltopuisto, Vaasa3h, k, s, at

Velaton hinta
159 800 €
Hoitovastike
265,20 € / kk
Asuinpinta-ala
78 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Aaltopuisto
Kaupunki
Vaasa

Kodikas rivitalokoti Aaltopuiston suositulla alueella Vaasassa

Tervetuloa kotiin – paikkaan, jossa arki saa rauhoittua ja elämä soljua omassa tahdissaan. Tämä lämminhenkinen rivitalokoti sijaitsee Aaltopuiston pidetyllä ja seesteisellä alueella, luonnon lähellä, mutta sopivan matkan päässä kaupungin sykkeestä.

Kodin kodikas tunnelma kutsuu viihtymään heti ensiaskeleista lähtien. Hyvin hoidetussa taloyhtiössä asuminen on vaivatonta ja kustannukset pysyvät maltillisina, jättäen tilaa nauttia elämästä ja pienistä arjen iloista. Oma autotalli tuo mukanaan huoletonta helppoutta ja viimeistelee kokonaisuuden.

Tämä on koti, jossa aamu alkaa rauhallisesti ja ilta päättyy tyyneen oloon. Paikka, johon on helppo kiintyä ja jossa on hyvä olla.

Ota yhteyttä ja sovi oma esittelyaikasi – ehkä sydämesi löytää täältä uuden kodin.

Ett hemtrevligt radhus på populära Aaltoparken i Vasa

Välkommen hem – till en plats där vardagen får landa i lugn och livet får flyta i sin egen takt. Detta varmt inbjudande radhus är beläget i det omtyckta och rofyllda området Aaltopuisto, nära naturen men ändå på bekvämt avstånd från stadens puls.

Bostadens hemtrevliga atmosfär känns redan vid första steget innanför dörren och bjuder in till trivsel och välbefinnande. I det välskötta bostadsbolaget är boendet bekymmersfritt och boendekostnaderna hålls på en rimlig nivå, vilket ger utrymme att njuta av livet och vardagens små glädjeämnen. Den egna garageplatsen tillför extra komfort och fulländar helheten.

Detta är ett hem där morgonen börjar i stillhet och kvällen avslutas i harmoni. En plats som är lätt att fästa sig vid – och där det är gott att vara.

Ta kontakt och boka din egen visningstid – kanske hittar ditt hjärta sitt nya hem just här.

Perustiedot

Sijainti
Sarjakatu 22, 65320 Vaasa
Kaupunginosa
Aaltopuisto
Kohdenumero
50355380
Asuinpinta-ala
78 m²
Tontin pinta-ala
3 867 m²
Kokonaispinta-ala
78 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s, at
Huoneita
3
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, viinikaappi, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: induktioliesi, liesituuletin hormilla
Parveke
Ei
Parvekkeen lisätiedot
Yläkerran makuuhuoneessa ranskalainen parveke.
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Takapihalla terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, peili, allaskaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapistot, pesukoneliitäntä, WC
Säilytystilat
Ulkovarasto
Näkymät
koillinen, lounas
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvityksen mukaan. 2026: Rakennusten vesikattojen huoltomaalaus. Rakennusten huoltomaalaus. 2027: Kuntotarkastus (PTS). Alustavasti suunnitteilla. 2028: Salaojien tarkastus ja huuhtelu tarvittaessa. (hoitosuunnitelmassa). Hanke 2026 (julkisivujen ja kattojen maalausurakka): Yhtiökokous päätti 19.3. kokouksessaan nostaa urakkaan max. 35.000 € lainan. Hankeosuudet esiteltiin kokouksessa. Lainaosuudet jaetaan urakan jälkeen kesän ja syksyn aikana. Arvio on noin 0,96 €/os.
Tehdyt remontit
2025 Muu. Alakerran takapihan puoleiset sälekaihtimet uusittu. 2025 Muu. Terassin valokatteet uusittu. 2022 Muu. Takapihan terassi uusittu. 2018 Kylpyhuone. Kylpyhuone ja sauna remontoitu v. 2018. 2011 Keittiö. Uudet keittiön kalusteet ja kodinkoneet (Topi-keittiö). Hallituksen kunnossapitotarveselvityksen mukaan. 2007: Julkisivujen maalaus. 2013: Kattojen pesu ja maalaus. 2014: Lämmönvaihtimen uusiminen. 2015: Taloyhtiön koko lukitus uusittu. Lumiesteet ja katonkulkusillat uusittu. 2018: Autotallin ovien uusiminen. 2020: Autotallien kynnyksien uusiminen. 2021: Kivijalkojen korjaus ja huolto. 2023: Ongelmapuiden kaataminen yhtiön tontilta. Salaojien saneeraus. 2024: Salaoja saneerauksen loppuunsaattaminen (2024-2025). 2025: Uudet palovaroittimet huoneistoihin.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: K-Supermarket Huutoniemi
Koulu: Huutoniemen koulu.
Posti / palvelupiste: K-supermarket Huutoniemi

Velaton hinta
159 800 €
Myyntihinta
155 087,33 €
Neliöhinta
2 048,72 € / m²
Velkaosuus
4 712,67 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
265,20 € / kk
Pääomavastike
78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
343,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 26 € / hlö / kk

Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1988
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo, Koneellinen poisto
Tontin koko
3 867 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat itse, Huoltoyhtiö. Huoltoyhtiö hoitaa lumityöt ja hiekoituksen talvisin.
Isännöinti
Pientupa Oy, Pitkäkatu 59 G1, 65100 VAASA Ulf Mäkinen. puh: +3584578843334 / email: ulf.makinen@pientupa.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Vaasan kaupunki.
Liikenneyhteydet
Kaupunkiliikenteen bussipysäkki lähellä.
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha. istutukset, nurmikko, pihavalaistus. esteettömät kulkuväylät, jätepiste
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys. Lattialämmitys: Sähköinen lattialämmitys kylpyhuoneessa ja saunassa, asennettu kylpyhuoneen remontin yhteydessä v. 2018